Brooklyn – mezi dvěma světy

27.2.2016 at 21:56  •  Posted in Recenze by

Brooklyn se tváří jako průměrná romantika. Ve skutečnosti se za prostým příběhem, v němž se slečna rozhoduje mezi dvěma muži, skrývá také příběh o dospívání a získávání sebedůvěry.

 

Cesta tam a zase zpátky

Píšou se 50. léta 20. století. V Irsku „chcípl pes“, a tak se všichni místní, kteří zvládnou nepohodlnou cestu po moři, stěhují za lepšími zítřky do Ameriky. Mezi nimi připluje do New Yorku také Eilis (Saoirse Ronan), bystrá dívka, která v rodné zemi nevidí žádnou perspektivu.

Nejdříve se jí po vlasti pochopitelně stýská. Posléze si najde práci i první lásku a z šedé myšky se stává sebevědomá mladá žena. Idylku naruší nečekaná rána, kvůli níž se musí vrátit zpět do Irska. K jejímu překvapení se situace obrací k lepšímu i v její domovině, ze které prve utekla. Brzo po příjezdu jí nabídnou práci v místní firmě a začne se o ni ucházet další mladý muž (Domhnall Gleeson).

Brooklyn 1

 

Romantika? Jenom na povrchu

Eilis se nachází na rozcestí. Na jednu stranu ví, že by se měla vrátit do Ameriky, kde se těsně před odjezdem stihla provdat. Na druhou stranu se jí otevírá perspektiva také v Irsku, odkud dřív právě kvůli bezvýchodné situaci odešla. Rozhodování není snadné a Eilis není dokonalá. Dívka, která ještě nedávno neměla takřka žádné možnosti, je rázem lapena rozhodovací paralýzou.

Od filmu nečekejte žádný zbrklý vývoj, přehnaně vypjaté situace ani přeslazenou love story. Brooklyn je především poměrně citlivě natočeným dramatem. S větším pochopením se přitom jednoznačně setká u žen. Při bližším pohledu se ale jedná o romantiku velmi pragmatickou, která na rozdíl od mnohých jiných žánrových snímků nebude urážet vaši inteligenci.

Saoirse Ronan on the set of BROOKLYN. Photo by Kerry Brown. © 2015 Twentieth Century Fox Film Corporation All Rights Reserved

 

Muži hrají druhé housle

Herecky si Brooklyn krade pro sebe Saoirse Ronan, která bravurně ztvárnila přerod svojí postavy z uťápnuté holčičky v silnou ženu. Ostatní mají méně prostoru, což trochu negativně působí především u Eilisiných dvou nápadníků. Stihneme zjistit, že se sice jedná o příjemné muže, na druhou stranu žádný z nich nestihne divačky dvakrát uchvátit.

brooklyn 3
Muži mají v Brooklynu zkrátka smůlu. Jednoznačně je trumfují i další ženské postavy, ať už se jedná o svéráznou paní domácí, „podrazáckou“ majitelku obchodu, nebo krásku, kterou Eilis potká cestou do New Yorku. Tento film je zkrátka o ženách a pro ženy. Nechte toho svého raději doma, vypravte se na Brooklyn s kamarádkou a potom vyrazte na dámskou jízdu.

(7/10)

  • Info
  • Trailer
  • Plakát

Originální název: Brooklyn

Režie: John Crowley, Scénář: Nick Hornby

Hrají: Saoirse Ronan, Julie Walters, Emory Cohen, Domhnall Gleeson, Jim Broadbent, Jenn Murray, Emily Bett Rickards, Michael Zegen, Paulino Nunes, Nora-Jane Noone, Eva Birthistle, Fiona Glascott, Alain Goulem, Jessica Paré, Eileen O’Higgins, Denis Conway

Žánr: drama, romantický; Země původu: Velká Británie/Irsko/Kanada; Stopáž: 111 minut

Premiéra: 25. únor 2016

brooklyn plakát

Kamila Steinbachová