Millerovi na tripu – rodinná pouta z drog

28.8.2013 at 17:19  •  Posted in Recenze by

V komedii od režiséra Vybíjené se rodina dává dohromady jen kvůli drogovému výletu do Mexika.

 

Někdo si vybere dráhu spořádaného rodinného života, jiného vítr zavane na dráhu úspěšného lokálního distributora drog. A někdy je potřeba obojí zkombinovat. David zatím spadá jen do druhé kategorie. Má stálou klientelu, která je s jeho prací spokojena, a on sám má jen problémy vzbudit zájem v sousedce z domu, která pracuje jako striptérka. Taky by se mu ulevilo, kdyby ho tolik neotravoval mladý kluk Kenny ze stejného vchodu, nenapravitelný panic a naivka. Vše vyvrcholí, když se nechá zaplést do hádky, v níž se Kenny jal chránit místní útěkářku z domova Casey.

David se tak dostane do trablů, ze kterých vede jediné řešení. Jeho boss mu nabídne práci, při níž by v Mexiku odebral zásilku drog a dopravil ji zpět do států. Aby zaplašil zájem policistů na hranicích, musí najít způsob, jak se zneviditelnit. A tak dá dohromady fiktivní rodinu Millerových, v němž manželku představuje striptérka Rose, syna Kenny a dceru Casey. Všichni do toho jdou, protože jim z toho kouká přínos.

5E0A6728.dng

Horší než míčem do rozkroku

Tvůrčí tým filmu Millerovi na tripu tvoří skupina lidí, jejichž předchozí práce je dobrým znamením pro další úspěch. Režii obstarává člověk s dlouhou pracovní prodlevou – Rawson Marshall Thurber. Tento tvůrce v roce 2004 uvedl fratpackovskou komedii Vybíjená s Vincem Vaughnem a Benem Stillerem, k níž také napsal scénář. Celovečerní film znovu režíroval o čtyři roky později (neznámé Záhady Pittsburgu) a po pěti letech přichází s Millerovými.

Mix absurdního a místy nechutného humoru Vybíjené vytváří jeden z nejlepších filmů této komické skupiny. Dalším by mohli být Nesvatbovi, v nichž Vaughn vytvořil herecké duo s Owenem Wilsonem. Náhodou jsou scenáristé tohoto filmu z roku 2005 Bob Fisher a Steve Faber i spolutvůrci scénáře k Millerovým. Ani tato šťastná konstelace však není zárukou šťastného konce. Byť je to komediální jízda řádně zaplněná převážně sexuálními fórky, ať už Millerovi jako rodina, nebo struktura filmu, oboje chátrá.

WE'RE THE MILLERS

Do Mexika bez Mexika

V některých pasážích je znát, že se děj nafukuje o motivy zdánlivě rozvíjející zápletku. Konkrétně jde o snahu měnit zábavnou komedii v akční thriller, tedy že protagonisté jsou doplněni ještě o padouchy, kteří je pronásledují. Nebylo to nic moc v letošním Z cizího krev neteče a ani Millerovi z toho netěží. Je jasné, že se někam musel umístit vzrušující striptýz Jennifer Aniston, když už hvězdnou Jennifer Aniston obsadíte a dáte jí roli striptérky, ale snad by se dalo najít řešení, jak zároveň zůstat v kvazirodinném kruhu.

Jiným případem je příběhové zasazení hraničního přechodu, který se tváří jako ústřední středobod, největší překážka, se kterou se postavy budou muset poprat. Nemilým překvapením je, že v Mexiku, které mohlo nabídnout další plejádů vtipů, zůstáváme velmi krátce a hodina H, kvůli které David vytvářel celý komplot s falešnou rodinou, nadchází dost zkraje. Logiku lze vidět v tom, že se karavan napěchovaný drogami mění v USA ve větší riziko než u jižního souseda. Nicméně většina toho, co se odehraje v USA, by se v Mexiku neztratila a přejezd přes hranice by byl tou důležitou cílovou páskou, jak se o něm od začátku mluví.

L14A3053.dng

Šéfové a rodina na zabití

Jason Sudeikis není Jason Bateman, což je jedna z výher filmu Millerovi na tripu, protože obsazení Batemana do hlavní role zavání otravou. Byť jsou to dost podobné tipy (nemluvě o Edu Helmsovi, který je v tomto filmu taky, ale v pestřejší zlovolné roli), Sudeikisovo hraní slušňáka nese aspoň známky falešnosti, která se za milým obličejem postavy skrývá.

L14A3772.dng

Seriál Přátelé ji proslavil, ale nestal se překážkou v další kariéře. Ze všech herců populárního sitcomu se Jennifer Aniston daří objevovat se ve velkých komediích, a to od Božského Bruce, přes Marley a já a Exmanželku za odměnu až k Šéfům na zabití, které ve své filmografii sdílí přímo se Sudeikisem. Vedle nepřístojného zneužívání sex-appealu (který byl v Šéfech ještě značně dvousečný) se jí daří své postavy obohacovat o přirozené soucítění.

Nejméně zajímavou postavou z rodiny je Emma Roberts, už jen kvůli zavádějícímu plakátu, který z ní dělá houmlesačku. Naneštěstí zatímco Poulterův panic si se svým problémem projde skrz několik událostí, Davidovo dealerství je tématem a Rose předvede striptýz, Casey se veze jako černý pasažér, který nemá čím unikátním přispět.

Will Poulter se svým zjevem ideálně hodí na postavy nezkušených blbečků, což se možná jednou změní v jeho prokletí, ale pro potřeby našeho zasmání dokáže své neumětelství zužitkovat dobře. V Plavbě Jitřního poutníka byl nesnesitelný a tady jako podlézavý synátor jen lehce ubírá plyn.

L14A8947.dng

Millerovi přivážejí ze svého výletu ostřejší dárečky, nenudí prázdnými diapozitivy, jenom nuceným otevřením srdcí a nedostatkem štěstí na zvláštnější situace. Po většinu času si museli vystačit sami, naštěstí čtyři stěny karavanu pro to byly dostatečně malým a ponorkovým prostorem.

(6/10)

Adam Fiala