Turbo – rivalita s měkkýšem

17.10.2013 at 18:47  •  Posted in Recenze by

Závoďáci Lauda s Huntem už dva týdny sbírají nadšené ohlasy. Jak odpoví Turbo a Gustav Nafťák?

 

Aby bylo jasno. Poslední dějství tohoto 3D animáku se odehrává na věhlasném závodě Indianapolis 500. Formule se prohánějí po slavném okruhu se stoletou historií a asi ve dvou záběrech je našlápnuto i k docela akčně strhující podívané. Bohužel, celé dění se soustředí na to, že mezi širokými pneumatikami se v třísetkilometrové rychlosti prohání malinkatý plž. Vtipné to není a fandí se tomu těžko.

Plaz se za svým snem

Šnek Theo je nadšenec do závodění. V televizi si nenechá ujít žádné klání rychlých aut a po nocích si zlepšuje osobák v překonávání metrové vzdálenosti. Momentálně je na sedmnácti minutách. Nepřestává snít o tom, že se jednoho dne zúčastní některé rychlostní soutěže a zvítězí. Bohužel přes den musí místo tréninku spolu s ostatními šnečky obstarávat obživu na zahrádce se záhonem rajčat. Protože takhle zkrátka tihle tvorové žijí, bez absurdních ambicí.

Theo ale ukáže smysl pro správné načasování na správném místě. Šílenou náhodou se dostane na kapotu účastníka pouličního soupeření vytuněných vozidel. Nechá se protáhnout turbokompresorem, jeho DNA se pod vlivem oxidu dusného promění a dalšího dne už nic není jako dřív.

Theo si začne říkat Turbo a neváhá ukázat svou nově nabytou rychlost celé zahradě. Bohužel se mezi měkkýši nenosí ani jinakost, zvlášť když způsobuje neustálé problémy. Šnečí společenství Turba vyhostí i s jeho bratrem Chetem, který se ho neustále snaží obhajovat.

TURBO

Ignoruj své okolí

Hlavní hrdina si rychle najde za rajčatovou práci náhradu. Upozorní na sebe šílence Tita, který spolu s bratrem Angelem provozuje Tacos občerstvení a náhodou také pořádá hlemýždí závody. Poté, co Turbo rozdrtí druhovou konkurenci, Tito se jej ujme, rozjede nový business a přihlásí svého svěřence na slavný závod Indy 500.

Turbo příběhově zaráží nejen neobvyklou debilitou námětu, která by se dala považovat za plus jenom tehdy, pokud by byla náležitě třeskutě vytěžena. Především se příběh nedokáže tak úplně soustředit na žádnou z premis. V porovnání vyčnívá cesta za vlastním snem, ale na druhé rovince ji dohání rozehraný bratrský konflikt (Turbo – Chet, Tito – Angelo), případně na triumf závodu o diváckou pozornost sází i klasické otázky přátelství, rivality, uznání a sounáležitosti.

Žádná z těchto linek vlastně nedojde uspokojivého závěru a celé putování tak vede odnikud nikam. Sen se sice dejme tomu vyplní, ale jde se přitom s iracionálními očekáváními téměř přes mrtvoly, což nemá moc výchovný efekt. Netvařme se nicméně, že všechny nejmilejší dětské snímky jsou skvěle edukativní a postavy v nich jednají morálně příkladně. Turba brzdí něco jiného.

turbo_3

Bav se výsledkem

Celá zápletka je i na animák tak absurdní, že by neměl být problém z ní vytěžit spoustu vtipných momentů nejen pro nejmenší. Vezměme si scénu, v níž ředitel jednoho z nejslavnějších automobilových závodů rezignuje před dotěrným davem a šampionem Nafťákem chtivým mediální pozornosti, aby nakonec dovolil Turbovi startovat. Tato situace přímo volá po nějakém vrstevnatém nesmyslu, kterému by se mohli zasmát, nebo aspoň vysmát i dospělejší diváci. Bohužel zůstane jen u potenciálu. Všechny dějotvorné momenty se překvapivě překlápí v patetickou nudu. Dokonce ani pro děti se tu neobjeví moc vyloženě vtipných okamžiků (ověřeno!).

TURBO

V originálním znění si lze užít aspoň luxusní hlasové obsazení (Samuel L. Jackson, Michelle Rodriguez, Snoop Dogg a spoustu dalších). U nás jdou do kin ale logicky pouze dabované verze. Vedlejší postavy, za nimiž se slavné hlasy ozývají, jsou beztak úplně jednorozměrné a jejich hlášky nejsou nijak extra promyšlené. Dobrý vtip nezazní, slušný one-liner jen výjimečně.

Hloupost a fádnost zápletky tak začne pořádně otravovat dříve než v půlce stopáže. A to je příliš brzy. Zvlášť když se nebaví ani ratolest po vašem boku. I přes slušnou technickou stránku a některé líbivé obrázky se tedy od celovečerního debutanta Davida Sorena stáj DreamWorks dočkala 3D animovaného podprůměru. Vzhledem k sotva dostačujícím tržbám se jeho dalšího pokusu asi nedočkáme.

turbo_5

Pod čarou: Projekce se zúčastnilo několik desítek dětí ve věku zhruba pěti až deseti let. Na začátku nadšeně žvatlali, v závěru šnečkovi fandili. Mezitím v sále převládalo spíše zaražené ticho.

Vašek Voslář