Jaké filmy si pustit na Netflixu? Máme 5 tipů

0
12.4.2020 at 16:57  •  Posted in Novinky, Svět filmu by  •  0 Comments

Probírat se stále větší nabídkou filmů dostupných na Netflixu je někdy až otravné. Přinášíme vám proto výběr pěti skvělých snímků, které vám možná unikly.

 

   Netflix nejsou jen drahé seriály a přejaté blockbustery z kin. I na jeho české platformě se dá najít tvorba, která je velmi lokální nebo se neubírá tak čitelně mainstreamovými cestami. Vybrali jsme pro oči českého diváka pět rozmanitých filmů, z nichž většinu na hlavní stránce Netflixu jen tak nenajdete.

 

Laputa: Nebeský zámek

   Hajao Mijazaki nebylo vždy jméno, kterým se oháněl každý fanoušek animovaných filmů. Více než deset let před tím, než ho celosvětově proslavily obří úspěchy Princezny Mononoke (1997) a Cesty do fantazie (2001), stvořil výjimečnou dobrodružnou fantasy Laputa: Nebeský zámek. V něm se chlapec Pazuo a dívka Sheeta vydávají hledat legendární létající město. Laputa je pro Mijazakiho patrně nejakčnější snímek a dokonale naplňuje vizi šestákovými seriály inspirovaného dobrodružství, které proslavily Stevena Spielberga.

 

Mutant

   Díky oscarovému úspěchu Parazita je Pon Džun-ho zřejmě režisérem pod největším drobnohledem. Ptáme-li se, jaký udělá další krok, neměli bychom být překvapeni, pokud bude obzvlášť extravagantní. V roce 2006 uvedla kina totiž jeho žánrově obzvlášť rozrůzněnou sci-fi Mutant. Groteska si zde tyká s monster hororem a společenskou satirou, jejíž ostrost nemá k Parazitovi daleko. 

 

4 měsíce, 3 týdny a 2 dny

   Zlatá palma v Cannes a dosud nejsilnější důkaz vyspělosti nového filmového realismu, který se zrodil ve východoevropské kinematografii. Takový byl osud rumunského filmu 4 měsíce, 3 týdny a 2 dny. Dílo režiséra Cristiana Mungia vypráví o vysokoškolské studentce, která se v totalitním režimu 80. let chystá na nelegální interrupci. Snímek pozoruje, nekomentuje, vyhýbá se výbuchům emocí, přesto svou strohostí mimořádně zapůsobí. I jako jiné Mungiovy filmy důrazně nedoporučujeme pouštět si ho ve smutných nebo snad depresivních stavech.

 

Nit z přízraků

   Nutno říct, že malá obrazovka počítače není pro Nit z přízraků ideální. Paul Thomas Anderson, který film režíroval, napsal a byl i jeho kameramanem, zachytil nádherné povrchy Nitě z přízraků na 35mm film a podobně jako Christopher Nolan bojuje za kulturu kinozážitku. Pokud máte příležitost, dejte tomuto mistrovskému kusu šanci na co největší obrazovce. Anderson v něm brilantně rekonstruuje dobové reálie Anglie 50. let, estetiku amerických melodramat i napínavé finesy Alfreda Hitchcocka. Herecký gigant Daniel Day-Lewis pochopitelně žádný komentář nepotřebuje.

 

Díra

   Díra je z našeho seznamu nejnovějším přírůstkem na Netflixu. Na platformě měla premiéru 20. března a mžikem se stala nejznámějším španělským filmovým importem roku (uvidíme, jaký úspěch bude mít čtvrtá řada seriálu Papírový dům). Její premisa je obzvlášť chytlavá – ukazuje nám vertikální věznici s více než dvěma stovkami “úrovní”, které vždy obývá dvojice vězňů. Ti dole umírají, ti nahoře hodují nad gurmánskou hostinou. A každý měsíc se lidé probouzejí na jiné úrovni… Mimořádně záživný thriller vás připraví jen o 90 minut času, zato vám nechá hlavu plnou myšlenek o tom, jaký zvrhlý svět to tvůrci Díry zkonstruovali.

 

Přečteno: 1271x

Marek Koutesh

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Starší příspěvky:
Wu-chan: Dlouhá noc – život v karanténě

Krátký dokument z čínského města Wu-chan, v němž se kvůli nemoci COVID-19 zastavil život 37 milionů lidí.    Obyvatelé Wu-chanu...

Zavřít