Jeden svět 2020 – online po celém Česku

12.5.2021 at 14:40  •  Posted in Festivaly, Svět filmu by

Na co se může těšit publikum dalšího ročníku lidskoprávního festivalu?

 

   Od 10. května 2021 probíhá po Česku 23. ročník Mezinárodního festivalu o lidských právech Jeden svět. Letošní slogan festivalu „Vypadáváš“ poukazuje na slabé připojení, na technické obtíže, které negativně vstoupily do komunikace umožněné technologiemi. Jeden svět promítne 101 dokumentů z více než 50 zemí a diváci a divačky se mohou těšit na více než 40 debat Jeden svět živě.

   Zahajovacím snímkem je Kuráž Aliakseie Paluyana. Ten diváky a divačky vezme na nedávné demonstrace v Minsku. Dokument o Běloruském svobodném divadle, které už čtrnáct let ve svých představeních podrobuje Lukašenkův autoritářský režim odvážné kritice, zachycuje členy divadelního souboru v době, kdy se země ocitá na rozcestí. O cenu za nejlepší film a režii bude letos usilovat deset filmů včetně zahajovací Kuráže. Mezi nimi je například i portrét těžkého dospívání Kubánský tanečník (viz foto) nebo příběh agenta, který infiltruje špičky severokorejského politbyra v dánském díle Krtek. Kromě sekce Vypadáváš festival obsáhne i každoroční tři soutěžní kategorie – Mezinárodní soutěž, Máte právo vědět a Česká soutěž a dalších deset tematických kategorií.

   O nejlepší dokument v České soutěži bude bojovat celkem deset filmů, z toho dva ve světové premiéře. Jsou jimi nový film Tomáše Hlaváčka Bydlet proti všem o nedostupnosti důstojného bydlení v Česku a „doku-komedie“ ze sokolského prostředí Na značky! Českou premiéru budou mít snímky Manželství od Asada Faruqiho a Kateřiny Hager nebo poslední film Heleny Třeštíkové Anny (viz foto), který zachycuje život plný mnoha vzletů i pádů starší charismatické prostitutky. Uvedena bude také Nová šichta Jindřicha Andrše, která získala ceny jak na jihlavském festivalu, tak na festivalu v Lipsku.

   První část festivalu od 10. do 19. května bude patřit proudu živých debat Jeden svět živě. Ten představí čtyři debaty denně, streamované na sociálních sítích festivalu a na nově vzniklé platformě Jeden svět online. Studio Jeden svět živě bude fungovat ve třech blocích – v dopoledním, odpoledním a večerním. Každý den od 14, 17 a 20 hodin bude Jeden svět živě nabízet projekce dokumentů následované debatami s filmovými tvůrci a tvůrkyněmi a s odborníky a odbornicemi na danou oblast. Účast v debatách přijaly například imánka a právnička Seyran Ateş, potápěčka a otužilkyně Kiki Bosch nebo docentka na Newyorské univerzitě a autorka knihy Artificial Unintelligence: How Computers Misunderstand the World Meredith Broussard.

   Od 20. května do 6. června pak budou všechny snímky dostupné na platformě Jeden svět online. Kompletní program diváci naleznou na stránce www.jedensvet.cz/program.

 

Foto: Facebook Jeden svět