Jeden svět 2020 – dokumenty nejen o klimatu

4.3.2020 at 23:06  •  Posted in Festivaly, Svět filmu by

Klimatická změna a její dopady na lokální krajinu – to je téma, které se rozhodl akcentovat letošní Jeden svět pod heslem Až naprší a uschne.

 

  Jeden svět se letos koná už po dvaadvacáté a představí 133 dokumentů ve 16 kategoriích z 60 zemí. Ekologickým tématům se festival věnuje takřka od svého založení a poslední tři roky mají filmy s touto tematikou své místo v kategorii Zemětaje. Právě ta se letos stala hlavní tematickou kategorií. Na ekologii a přírodu jsou zaměřené i všechny dokumenty v rámci virtuální reality, která bude doplněná o speciální přírodní instalaci. „Spojením kreativních dokumentů, doprovodných akcí a VR projektů chceme ukázat téma klimatické krize v co nejširším měřítku — ta pestrost záběru je oproti jiným festivalům, řešící stejné téma, unikátní. Můžete se třeba na workshopu naučit fermentovat sezónní zeleninu, zajít si na film o enviromentálním rasismu, o kterém se u nás skoro vůbec nemluví a poté se spojit s přírodou v našem mrtvém lese v Doxu a ponořit se do emocionálního enviromentálního víru ve VR“, říká programový ředitel festivalu Ondřej Moravec.

  Festival zahájí na Oscara nominovaný film Země medu (viz foto) Mezinárodně oceňovaný dokument o tradiční včelařce Hatidze Muratové nabízí pohled nejen na mizející řemeslo v dechberoucích scenériích hornaté oblasti Severní Makedonie, ale je i silným podobenstvím o stavu naší civilizace.

  Kromě hlavní kategorie Zemětaje festival obsáhne i každoroční tři soutěžní kategorie (Česká soutěž, Mezinárodní soutěž a Máte právo vědět) a dalších třináct tematických kategorií. Mezinárodní soutěž představí dokumenty zahraniční produkce, které vynikají jedinečným autorským přístupem a budou tak usilovat o cenu za nejlepší film a režii. Porota Václava Havla oceňuje v rámci soutěžní kategorie Máte právo vědět filmy, které výjimečným způsobem přispívají k ochraně lidských práv nebo představují silné příběhy lidí, kteří za lidská práva aktivně bojují.

   O nejlepší dokument v České soutěži bude bojovat celkem jedenáct filmů, z toho pět ve světové premiéře. Mezi ně patří snímek Apoleny Rychlíkové Češi jsou výborní houbaři, který okem mimozemské sondy sleduje klimatické změny v Česku. Klimatickou změnou a emocemi, které vyvolává převážně u žen, se zabývá v dokumentu Žal žen režisérka Andrea Culková. Portrét musherky Jany, která se vydává se psím spřežením na nejdelší závod v Evropě Finnmarksløpet představí film Lindy Kallistové Jablonské Psí láska (viz foto).

   Různé pohledy na role muže a ženy, jejich roli ve společnosti, v práci a rodině představí dokumenty v tematické kategorii Mužství a ženství. To, že žádný systém, ať už politický, sociální či justiční, není dokonalý, dokládají dokumenty v kategorii Mezery v systému. Novou kategorií je letos i Diagnóza, tedy kategorie s dokumenty o zdraví a zdravotnictví.

   Dalšími sekcemi festivalu jsou Čína mocná i bezmocná, tradiční kategorie Cesty ke svobodě, populární Jedna nula, Ať žije život a Panorama. Letošní retrospektiva patří čínské režisérce žijící v USA Nanfu Wangové. V rámci festivalu se lze účastnit exkluzivních debat se zahraničními experty a osobnostmi k vybraným tématům letošního ročníku Jednoho světa: protesty v Hong Kongu, zhoršující se dostupnost bydlení, dopady klimatické krize či měnící se role mužů v současném světě. Všechny debaty se konají v Kině 35 a budou simultánně tlumočeny z angličtiny do češtiny, tři z nich také do českého znakového jazyka.

   Jeden svět se koná v Praze od 5. do 14. března a poté v dalších 35 městech po celé České republice. Kompletní program je dostupný na webu www.jedensvet.cz.

Fotky: Česká televize, Artcam Films