Únorové vydání redakční střižny vám přinese pět tipů na filmy v kinech, které byste neměli vynechat. Nechte se inspirovat tipy našich redaktorů, ať omylem neskončíte na filmu s písničkami Michala Davida!
Deadpool
Hlavní taháky: nabité trailery, bláznivá postava
Wade Wilson, který se skrze experiment s DNA Wolverina stane pološíleným Deadpoolem se schopností regenerace, není v Česku příliš znám, nepočítáte-li jeho nepovedenou verzi v prvním sólovém filmu Wolverina. Letos v češtině vyšel teprve první komiks, postava si však už získala fanoušky skrze atraktivní trailer, kde nechybí drsná akce a sprosté hlášky. V hlavní roli maskovaného antihrdiny Marvelu se objeví Ryan Reynolds (tak jako tehdy v roce 2009 s Wolverinem). Byť herec kvůli kostýmu postavy nemůže příliš využívat mimiku, vypadá to, že obsazení bylo správnou volbu.
Marketingová kampaň je drzá a vtipná. Doufejme tedy, že režisér Tim Miller, pro kterého je film celovečerním debutem, má k dispozici kvalitní scénář. Nahlášková akce totiž není vše, jak dokazuje druhý díl Kick-Asse (2014). Autory scénáře je dvojice, která napsala zábavný Zombieland (2009), ale také mizerný akčňák G.I. Joe 2: Odveta (2013). Rating R zaručí násilí i vulgarity, které snad nebudou jen samoúčelné.
Resumé: Potenciální hit s antihrdinou, který se chce pomstít, slibuje vzrušující jízdu. Určité obavy pramení z toho, že režisér není příliš zkušený. Snad všechny své nejlepší triky nevyčerpal už v ukázkách.
Země původu: USA; Premiéra: 11. února
Žánr: drama; Délka: 108 min; Distributor: CinemArt
Mrzout
Hlavní taháky: severská kontroverze a humor, mezigenerační propast
V kontroverzních hranicích zůstáváme, jen se přesuneme na chladný evropský sever. Finský snímek s krkolomným názvem Mielensäpahoittaja přichází s příběhem zapšklého starce, který je ztělesněním odboje proti pokroku. Zahořklý vůči modernímu konzumu si na stará kolena přivodí nepříjemný úraz, což pro něj představuje nejhorší noční můru – výlet do nemocnice v hlavním městě. A jako učebnicový nevrlý sociopat znepříjemní svůj pobyt i všem ostatním.
Diváci znalí skandinávské tvorby již jistě tuší, že se severskými komediemi to není jen tak. Mrzout není výjimkou a vymyká se standardním žánrovým kolejím. Příběh o osmdesátiletém staříkovi je ladnou a jímavou kombinací kyprého, severského humoru a těžkostí stárnutí, říznutou generačními rozdíly vztahů otce a syna. Spíše než ztřeštěnou grotesku čekejte hlubokomyslnější oddechovku v humorném duchu.
Resumé: Na Mrzouta by si měli zajít především ti, kteří jsou již ošleháni mrazivým severským humorem a ví, co čekat. Z únorového výběru půjde ale zřejmě o nejlepší komedii, a proto by se mohl Mrzout stát atraktivním tipem i pro ty, kteří si od návštěvy biografů slibují především návaly smíchu.
Země původu: Finsko; Premiéra: 4. února
Žánr: komedie; Délka: 113 min; Distributor: Film Europe
Saulův syn
Hlavní taháky: oscarová nominace a mnoho dalších ocenění, nový pohled na tematiku
Maďarský režisér László Nemes si pro svůj celovečerní debut zvolil téma, které cirkuluje filmovou tvorbou už tak dlouho a tak často, až dramaticky ztratilo význam. Svým podáním ale dokázal, že holocaust z druhé světové války může ve filmu znovu ožít. Saul Ausländer (Géza Röhrig) je Žid a člen Sonderkommanda, které v koncentračním táboře spaluje těla mrtvých. Zatímco jeho skupina plánuje povstání, on si umane, že musí pohřbít tělo chlapce, kterého nečekaně označí za svého syna, třebaže mu spoluvězeň připomene, že nikdy žádného neměl. Jde o blud, mýlku nebo poslední možnost, jak si chce Saul udržet svou lidskost?
Film netradičním formálním pojetím, s kamerou stále přilepenou ke svému hrdinovi, zobrazuje masová vyhlazování v Osvětimi a připomíná, jak důkladný vražedný mechanismus za nimi stál. Svou výjimečnost tedy Saulův syn demonstruje hlavně na poli estetických kvalit a režisérova vize byla minulý rok oceněna Velkou cenou na festivalu v Cannes.
Resumé: Kdo měl možnost film zhlédnout na přehlídce Be2Can, ví, o jak jedinečný projekt se jedná. Už dlouho nebyly válečné hrůzy zobrazeny takto sugestivně.
Země původu: Maďarsko; Premiéra: 18. února
Žánr: drama; Délka: 107 min; Distributor: Film Europe
Dánská dívka
Hlavní taháky: další pozoruhodný herecký výkon oscarového Eddieho Redmayna, malebná kamera, otázka genderu v minulosti
Královou řečí (2010) a Bídníky (2012) se Tom Hooper jasně vyprofiloval jako tvůrce, kterého vábí historická témata a Dánskou dívkou trend potvrzuje. Zároveň s Královou řečí náhle zazářil, avšak v zásadě pohasl. Tehdy možná zkrátka zvídavě popisoval dějinnou kapitolu ze světa britské monarchie a udržel si při tom humornou nadsázku, i když postavy čelily těžkým časům. Byl z toho Oscar za nejlepší film, režii, scénář i herce. S Bídníky už převažovalo vítězství v technických kategoriích, ale cena připadla i Anne Hathaway.
Schopnost zajistit Oscara pro své herce může potvrdit i letos. Dánská dívka totiž patřila od prvních ukázek mezi typické filmy s oscarovými ambicemi, o hlavní ceny ale hrát nebude a pravděpodobně si nezopakuje loňský úspěch ani Eddie Redmayne. V Hooperově filmu ztvárnil umělce, který v sobě nalezne ženskou duši, a přestože je ženat, rozhodne se odevzdat se tomu a stane se prvním člověkem, který podstoupí operativní změnu pohlaví. Redmayne se mění v ženu působivě, elegantně a citlivě, přesto má na zlatou sošku větší šanci jeho herecká kolegyně Alicia Vikander jako jeho manželka.
Resumé: Střet muže a ženy v jednom těle vzbuzuje zvědavost z historického úhlu i kvůli Eddiemu Redmaynovi, který se v ukázkách stává ženou se strašidelnou samozřejmostí.
Země původu: Velká Británie/Belgie/USA; Premiéra: 4. února
Žánr: drama; Délka: 119 min; Distributor: CinemArt
- VIDEO: Pán Prstenů: Válka Rohirů - 23.8.2024
- Žebříček roku 2023: Oppenheimer, John Wick nebo Anatomie pádu - 13.1.2024
- 20. ročník Festivalu indického filmu jako velkolepá párty - 10.10.2023