Festivaly Jeden Svět a Febiofest se ruší kvůli koronaviru

10.3.2020 at 21:57  •  Posted in Festivaly, Novinky, Svět filmu by

V reakci na mimořádná nařízení české vlády se pořadatelé rozhodli zrušit dvě velké filmové události. Odkládají se také premiéry filmů.

 

   Podle nařízení české vlády se od 10. března od 18 hodin zakazují divadelní, hudební, filmová představení a sportovní, náboženské akce a umělecká představení přesahující účast 100 osob. Co konkrétně to znamená pro filmový svět v Česku?

   Dokumentární festival Jeden svět ruší veškeré projekce a doprovodné akce, odkládá dopolední školní projekce a konání festivalu v regionech. Pokud to festival umožní, bude pokračovat řádově za několik měsíců. Kdo má zájem o vrácení vstupného, může kontaktovat jednotlivá kina telefonicky nebo se osobně na pokladnách. Festival se dočasně přesouvá na online videotéku DAFilms.cz Vybrané filmy napříč sekcemi, které měly naplánované projekce ve zbývajících dnech konání akce, mohou diváci sledovat z pohodlí domova na webu dafilms.cz a jedensvet.cz do úterý 17. března. Jednotlivé filmy jsou dostupné k přehrání online za 59 Kč. Distribuce dokumentu Pro Samu na portálu DAFilms byla prodloužena do 22. března.

   Podobná situace je s pražským mezinárodním festivalem Febiofest – ruší se do odvolání. Jedna z největších filmových událostí v tuzemsku, která měla začít 19. března v Praze, se přesune na jiný termín v tomto roce. Opatření taktéž platí pro projekce v regionech.

   Na neurčito se přesouvá i Krrr! festival 70mm filmů v Krnově. Osvětová kampaň k dokumentu V síti určená pro školy se dočasně pozastavuje, film je stále možnost vidět v některých kinech. Síť multikin Cinestar se rozhodla zrušit veškerá promítání, konkurenční Cinema City promítá omezeně.

   Kvůli koronovariu posouvají distributoři také několik premiér. Česká komedie 3Bobule měla být uvedena do kin 12. března, odkládá se na zatím blíže neurčený termín. Stejný osud potkal drama Šarlatán režisérky Agnieszky Hollandové, které mělo mít původně premiéru 26. března. Nový termín premiéry zatím nebyl stanoven.

   Totéž s celosvětovou platností čeká i horor Tiché místo: Část II a očekávanou disneyovku Mulan. Odložila se také Princezna zakletá v čase, která měla dorazit do kin 19. března. Společnost Aerofilms také zrušila premiéru snímku Proxima s Evou Green v hlavní roli.

   Není čas zemřít zní sice jako dobré heslo při současné epidemii, jde však o název nové bondovky, která se přesouvá z dubna na podzim.