Lidská stonožka – sága, odsouvající tabu ve filmech do neznáma

31.1.2013 at 17:54  •  Posted in Preview, Svět filmu by

Pro mnoho lidí se jedná o nejodpudivější filmy všech dob. Pro některé diváky jsou to kinematografické skvosty. Většinová společnost o nich ale ještě nemá potuchy. Znáte vy příběh trilogie Lidská stonožka?

 

Chirurgicky přesný první díl

Před více než třemi a půl roky vypustil tehdy ještě neznámý režisér Tom Six do světa svůj projekt, jež nosil v hlavě mnoho let. Dvě zbloudilé americké turistky se v Německu dostanou do spárů šíleného chirurga. Ten je uvězní ve své provizorní sklepní nemocnici a chladně jim vyloží svou myšlenku. Společně s dalším vězněm, japonským mladíkem, je přes trávicí trakt spojí v jednu lidskou stonožku.

Jeden z nejkontroverznějších nápadů si na bedra naložilo filmové studium IFC Films (Antichrist, Dead Snow, ATM, Transamerica). A dobře udělalo. O úspěchu se totiž hovořit dá, neboť si představitel psychopatického chirurga Dieter Laser odnesl v roce 2009 na Austin Fantastic festivalu cenu Jury Prize za nejlepšího herce a režisér Tom Six stejnou sošku za nejlepší horor. V tomto roce také navíc získal ocenění Festival Trophy za nejpovedenější snímek ze Screamfestu. Tržbám se neúspěch vyhnul, neboť rozpočet milion dolarů byl vykompenzován tržbou 2,6 milionu dolarů, za kterou vděčí primárně prodeji DVD.

Zpracováním se tento film mezi špičku rozhodně řadit nedá, ale všechny nedostatky plně kompenzuje ten neuvěřitelně zvrácený nápad. Když se ho navíc ujme šílený chirurg, který je zahrán naprosto famózně, člověk již na začátku jen s vyvalenýma očima na sucho polyká. Samotný nápad je i v několika částech rozvíjen menšími zápletkami. Ať se na to dívám z jakéhokoli úhlu, tak film svůj účel splnil bravurně. Na výsledný svíravý pocit v žaludku totiž jen tak nezapomenu. Pokud ale někdo nemá exploitation horory v oblibě, pak už z principu se mu Lidská stonožka ani nedoporučuje.

lidska_stonozka_2

Druhý díl – Co se stane, když se psychopat nechá inspirovat filmem?

Ihned po prvním díle se Tom Six pustil do natáčení sequelu (s podtitulem Full Sequence), o kterém prohlásil, že předcházející díl nebude ve srovnání s tímto nic. Nikdo mu samozřejmě nevěřil, ale ve výsledku dokázal všem vyrazit dech. Zatímco v úvodním snímku je operace prováděna sterilními nástroji pod dozorem špičkového chirurga, tak zde se práce ujímá fanatický psychopat, který se ve výsledku kvůli svým laickým zkušenostem nemůže s první stonožkou rovnat. Tohoto faktu je zde tedy patřičně využito.

Děj je opět jednoduchý. Narušený maniak Martin se inspiruje nápadem z prvního dílu, což je jeho nejoblíbenější film, a udělá si svojí vlastní stonožku. Tři články mu ale přijdou málo, a tak se rozhodne rovnou pro celý tucet osob. Neprofesionalita, posílena černobílou formou (na rozdíl od barevného obrazu prvního dílu) navozuje v divákovi značně nepříjemné pocity.

Právě tato skutečnost je v podstatě hlavní sázka na výsledný efekt. Zatímco předcházející film stál pouze na nápadu a člověk nic zlého neviděl, tak zde je kladen důraz primárně na zhnusení při pozorování „operace“ rezavými nástroji. Míra gore tedy překračuje všechny meze a právě proto byl film ve Velké Británii zakázán. Tržby tedy překvapivě nestojí příliš za zmínku.

Srovnání s předcházejícím dílem by bylo poměrně zcestné. Kromě samotného děje se totiž liší snad vším, na co si člověk může vzpomenout. Některé herecké výkony jsou vyloženě špatné, režisér se uchýlil k nebarevnému vizuálu a film už nestojí na samotném nápadu, jehož potenciál byl již plně vyčerpán prvním dílem. Naplno se ale zaměřuje na vyloženě nechutné kompozice během samotné operace, dá-li se tento proces takto nazvat. Od poloviny se jedná o záležitost, kterou by slabší povahy opravdu nemusely vydýchat. Označení tohoto snímku za nechutný, mi tedy subjektivně přijde ještě jako slabé slovo.

lidska_stonozka_3

Co se dá očekávat od zakončení série?

Už názvy vypovídaly, že poslední díl na sebe dlouho nenechá čekat. Natáčení se ale neustále odsouvalo díky právním sporům Sixe a Lasera (představitel doktora Heitera z prvního dílu). Ten totiž, když nahlédl do scénáře, odmítl účinkovat v zakončení této ságy. Po mnoho měsících dohadování ale nakonec nabídku přijal a natáčení započne v letošním květnu.

Kromě Dietera Lasera, který se vrací v hlavní roli, si zde zahrají i vyšinutý Laurence Harvey z Full Sequence a i samotný Tom Six. Režie i scénář jsou opět pod jeho taktovkou, a proto jeho tvrzení, že přecházející díly budou proti tomuto Disneyovka, mu už lidé raději věří. Pravděpodobně také díky prohlášení, že se bude tato stonožka skládat z více jak 500 článků. Nikdo by se tedy příliš nedivil, když by právě tento film byl žhavým kandidátem na nejodpornější film všech dob.

lidska_stonozka_4

 

Devátý ročník Festivalu otrlého diváka už v březnu!

 

Tomáš Hegedüš
Tags: ,