Herostratos – sláva za cenu nenávisti

31.8.2014 at 20:00  •  Posted in Krátké filmy by

Herostratos je slovenský krátkometrážní film začínajícího, původem ruského režiséra Michaila Vernera inspirovaný stejnojmennou povídkou Jeana-Paula Sartra.

 

Hlavní hrdina Paul Hilbert (v podání samotného režiséra Michaila Vernera) je mizantrop, nesnáší lidi, povyšuje se nad ně a těší se z jejich strachu. Trpí patologickou touhou stát se slavným za každou cenu. Inspirován starověkým Herostratem, který vypálil Artemidin chrám v Efesu, dospěje k názoru, že destrukce ho proslaví více než tvorba. Paul, plný nenávisti, se rozhodne o zoufalý čin, plán však nevyjde podle jeho představ.

V podstatě filozofický snímek Herostratos disponuje velmi tíživou a depresivní atmosférou, kterou umocňuje potemnělý obraz a letargicky monotónní hlas vypravěče. Novodobá variace na Herostratův čin sází zejména na lidský nešvar, pamatovat si více to zlé než dobré. Na druhé rovině pak pracuje s individuálním charakterem hlavního hrdiny, který působí zároveň několika protichůdnými dojmy – porozuměním i nepochopením, soucitem i opovržením. Sám hrdina se potácí někde uprostřed své vlastní nemohoucnosti. Vyznění snímku Herostratos vede poměrně k zásadním otázkám, a to nejen, co se týče vlastní individuality, ale i nastavení společenského smýšlení.