Strach z létání – proti přirozenosti

16.11.2014 at 23:43  •  Posted in Krátké filmy by

Roztomilý, loutkově animovaný film o ptáčkovi, který se hrozně bál padání, až nakonec vůbec nelétal.

 

 

Děsivé noční můry o pádu, které trápí malého ptáčka, jsou jedním z důvodů, proč navzdory svým křídlům nelétá a odmítá něco takového vůbec zkoušet. Setkává se s opovržlivými ba možná i výsměšnými pohledy svého okolí, ale společenskému tlaku nedokáže podlehnout. Jeden moment se zdá, že by láska mohla být prostředkem, jak svou úzkost překonat. V práci se střihem a hudbou dovede ale krátký film převést nepříjemný pocit, z něhož pramení studený pot strachu, i na diváka, a tak zdůvodnit, proč nic nedokáže změnit pokřivenou psychiku.

Tím, že si dílko vybralo jako námět ptáčka, který vzdoruje létání, vytváří i obecnější alegorii na odmítání přirozenosti, která slouží i jako nadsázka pro lehký humor, nikdy ne však namířený jako posměch vůči osobě stižené fóbií. Při snaze překonat svůj strach se film dovede tvářit až epicky a tím obsáhnout bezmála všechny možné polohy emocí.

Film zajímavě kombinuje loutky a dodatečnou kreslenou animaci, čímž si dopomáhá k snazší práci, ale na kvalitě výsledku to není patrné, naopak se vkusně doplňují. Zásadní je neotřelá technika, která se vyhýbá pookénkovému oživování. Krásná animace je podobná Fantastickému panu Lišákovi s lesním prostředím, v němž se působivě střídají vlivy počasí.

Autorem snímku je Conor Finnegan, který se na ruční loutkové snímky specializuje. Vystudoval IADT’s National Film School. Svou vizuální poetikou se podepsal i pod videoklip Sound of Horns z debutové desky Candice Gordon.

Adam Fiala