Pejsek s kočičkou, vzpurné vlasy nebo česká Dcera. Kdo vyhraje Oscara?

8.2.2020 at 06:00  •  Posted in Krátké filmy by

Rozbor oscarové kategorie Nejlepší animovaný krátkometrážní film. V minulých letech vyhrávaly hlavně dojemné příběhy od velkých animátorských studií. Mají letos šanci méně exponované filmy včetně české Dcery? Hned tři snímky z pěti můžete zhlédnout zdarma on-line.

 

Hair Love

   Podle expertů je tento srdceryvný příběh o porozumění a rodičovské lásce aktuálním favoritem. Navíc vypráví o černošské holčičce což je vzhledem ke kritice příliš „bílých a mužských“ cen letošní sezony výhoda. Použitá 2D animace není prvoplánově líbivá, rozhodně je však pro některé hlasující akceptovatelnější než drsně vypadající loutky z Dcery či neuhlazení manželé z jílu ve snímku Mémorable. Původně si na sebe snímek snažil vydělat přes crowdfundingovou kampaň, poté se ho ujalo studio Sony. Příběh byl také vydán ve formě dětské knihy, která se stala bestsellerem. Zápletku hodnotím jako vykalkulovaný útok na ceny, proto dávám pouze 30 %.

 

Kitbull

   Druhým nejpravděpodobnějším vítězem je americký Kitbull Rosany Sullivanové, za kterým stojí legendární studio Pixar. Byť byl film dotvořen digitálně, tak každé jeho políčko bylo nejdříve ručně nakresleno. Tato 2D animace je o přátelství ztrápeného pitbula a opuštěné kočky. Dle dosavadních ohlasů úspěšně útočí na srdce diváků, rozhodně se však nejedná o nejlepší krátkometrážní pixarovku. Snímek je od loňska součástí on-line knihovny (u nás zatím nedostupného) Disney+, je však také volně dostupný na YouTube, kde se pyšní 1,6 milionu zhlédnutí. 65 %.

 

Dcera

   Vítězství přejeme české Dceři od Darji Kaščejevové z pražské FAMU, podle kurzů se však nezdá, že by měl snímek šanci. Většinou je tipován jako nejméně pravděpodobný vítěz z celé pětice. Má za sebou však již řadu velkých úspěchů – před pár dny si odnesl cenu z prestižního festivalu Sundance a předtím získal studentského Oscara a řadu dalších cen. Loutková stop-motion animace s dynamickou ruční kamerou je svým provedením zcela unikátní, příběhově se dotýká rodinných vztahů a nabízí vskutku autentické emoce, které se zaryjí hluboko i bez použití jediného dialogu. Snímek je možné zdarma zhlédnout na stránce dafilms. 90 %.

 

Sister

   Sestra je stop-motion animací, kterou čínská studentka Siqi Song ukončila v roce 2018 svá studia na univerzitě v Kalifornii. Kraťas se dostal na shortlist studentských cen BAFTA a postupně bodoval na několika festivalech. Snímek s bavlněnými postavičkami se odehrává v 90. letech v Číně, kdy muž vzpomíná na dětství se svou otravnou sestrou, a obsahuje dialogy v čínštině. Dle analýz je mezi adepty na vítězství zlatého plešouna Sestra na třetím až čtvrtém místě spolu s Mémorable. Film zatím není k vidění on-line, nabízíme alespoň trailer.

Mémorable

   Velmi překvapivým by bylo vítězství francouzského snímku Mémorable, který taktéž využívá stop-motion animace. Snímek vypráví o postupné ztrátě paměti a partnerské lásce. Objekty jsou zapomínány, rozkládají se a mizí, což je vyobrazeno důmyslnou technikou, ale snímek funguje velmi dobře i po příběhové stránce. Jeho režisérem je taktéž jedna osoba (Bruno Collet) a není podporován žádným velkým studiem, což samozřejmě v oscarové kampani hraje velkou roli. Stejně jako Dcera bodoval již na prestižním festivalu animovaného filmu Annecy. 80 %.

Foto: Vivement Lundi, Maur Film, Disney+, songsiqi.com, matthewacherry.com

Marie Dostálová