Türelem – před Saulovým synem

0
8.11.2015 at 17:29  •  Posted in Krátké filmy by  •  0 Comments

Jaký kraťas natočil před osmi lety László Nemes, který je tvůrcem letošního oceňovaného dramatu Saulův syn z koncentračního tábora?

 

O maďarském režisérovi a scenáristovi Lászlu Nemesovi se poslední dobou mluví jako o zázraku. Svůj film Saulův syn (2015) úspěšně uvedl na festivalu v Cannes, což je pro celovečerní debut ohromně těžké – a k tomu obdržel Velkou cenu poroty. Poté, co byl asistentem režie u dvou krátkometrážních filmů, natočil v roce 2007 třináct minut dlouhý snímek Türelem. Toto slůvko znamená v překladu z maďarštiny “trpělivost” a jednoduše vystihuje, co hlavní postava zakouší.

   Film záměrně zamlčuje mnohé informace. Brzy zjistíme, že ústřední figurou je žena, jakási řadová úřednice, které končí pracovní den. Kostýmy napoví, že se nacházíme někdy ve 40. nebo 50. letech, ale kamera skrývá, co se dá. Stejně jako v Saulově synovi je vše snímáno v malé hloubce, což zapříčiňuje, že kromě hrdinky a jejího nejbližšího okolí je vše rozostřené. Jak je evidentní, autorská linie Lászla Nemese a jeho kameramana Mátyáse Erdélyho sahá až do počátků jejich společné tvorby. Ke konci očekávejte dějový zvrat, který viděnému dodává zcela nový význam.

Přečteno: 116x

Marek Koutesh

Neustále snažící se rozšiřovat své obzory filmy a čtením o filmu. Často zlákán klasickým i Novým Hollywoodem. Poslední dobou s velkým zájmem o americkou undergroundovou kinematografii, filmové deníky, spirituální film a slow cinema. Student filmové vědy na FFUK. Na Moviescreen přispívá od roku 2013.
Marek Koutesh

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Starší příspěvky:
REDAKČNÍ STŘIŽNA: Bond, Macbeth a bígl Snoopy

Redakční střižna je vaším průvodcem po premiérách tohoto týdne. Ve stručném glosáři si prosvištíme nabídku kin a napovíme, která z...

Zavřít