Redakční střižna je vaším průvodcem po premiérách tohoto týdne. Ve stručném glosáři si prosvištíme nabídku kin a napovíme, která z uváděných novinek má potenciál oslovit kritického diváka a proč. Vyberete si z aktuálních premiér?
Macbeth – zrada skrytá v mlze
Hlavní taháky: festivalový úspěch z Cannes, Michael Fassbender a Marion Cotillard
Macbeth Williama Shakespeara byl zfilmovaný nesčetněkrát. Zmiňme alespoň ty nejlépe známé adaptace, a to snímek Orsona Wellese z roku 1948 a britský film Romana Polanského z roku 1971. Režisér Justin Kurzel slibuje jiný zážitek než zmíněná komorní dramata. Macbetha a jeho zrádnou Lady přivede na plátno s veškerou výpravností a brutalitou, jakou materiál skrývá. Na minimalistické divadelní kulisy můžeme rovnou zapomenout. Důraz je také kladen na psychologii postav a nevídanou reimaginaci některých pasáží jako je „příchod“ Birnamského lesa.
Film měl premiéru na festivalu v Cannes, kde sice neobdržel žádnou cenu, ale byl velebený kritiky. Přívětivých ohlasů se mimo Kurzelovy režie dočkala i ústřední herecká dvojice Michael Fassbender s Marion Cotillard a kameraman první série Temného případu (2014) Adam Arkapaw. Film byl u nás k vidění na přehlídce Be2Can, ale ne pro pražské diváky, čímž se jedině zvýšila jeho distribuční exkluzivita.
Resumé: Film, co se neštítí květnatého Shakespearova textu ani prolité krve. Navíc může být pro režiséra a Fassbendera dobrým cvičením před společnou adaptací videohry Assassin’s Creed (2016).
Originální název: Macbeth; Země původu: Velká Británie/USA/Francie
Žánr: drama/historický; Délka: 113 min; Distributor: Film Europe
Spectre – blonďatý agent Jejího Veličenstva
Hlavní taháky: agent 007, bondgirls, zádumčivý Daniel Craig
Skyfall (2012) mnozí fanoušci nepřijali vůbec dobře. Film pokračoval v revizionistickém duchu předchozích snímků. Bond už není nezranitelný drsňák, víc projevuje své slabiny a nahlíží do vlastní minulosti. Celosvětově však utržil přes miliardu dolarů, takže zájem diváků o jiné pojetí agenta 007 je. Série je také vývozním artiklem Velké Británie, kolem kterého stojí obrovský marketing za miliony – ať už jde o hodinky, obleky, holicí strojky nebo vodku, Bond tak rozhodně není vidět jen v kinech a na plakátech.
Na RottenTomatoes jsou recenzenti rozděleni na dva tábory. Nadšené reakce se mísí s názory, že film naprosto scenáristicky selhal a zvraty jsou očekávatelné, akce je málo a režisér Sam Mendes se opájí jen exotickými lokacemi. Jak se Spectre povedl, rozebírá ve své recenzi Marek.
Resumé: Různorodé ohlasy můžou odradit, pokud jste však viděli předchozí bondovky s Craigem, tu nejnovější asi neminete. Navíc to může být naposledy, kdy blonďatého herce v roli uvidíte.
Originální název: Spectre; Země původu: Velká Británie/USA
Žánr: akční/thriller; Délka: 150 min; Distributor: Forum Film CZ
Snoopy a Charlie Brown. Peanuts ve filmu – pes je nejlepší přítel člověka
Hlavní taháky: (ne)známé komiksové postavičky
Animovaný seriál z 80. let o Charliem Brownovi a jeho věrném psovi Snoopym u nás není příliš známý. Poprvé se dvojka objevila v komiksu Peanuts v roce 1950, který byl později přeložen do desítek jazyků. Vzniklo také mnoho snímků s tímto duem a nyní míří do kin celovečerní film pro novou generaci.
Věrný bígl pomáhá svému páníčkovi, aby se stal populárnějším. Už trailer však naznačuje, že nepůjde o odbytý animák, ale vtipnou, ba dokonce dojemnou podívanou. Zahraniční recenze vskutku nešetří chválou, problém ovšem bude, že český divák na eskapádách Charlieho, Snoopyho a dalších z komiksu Peanuts nevyrostl.
Resumé: Režisér Doby ledové 4 (2012) a Hortona (2008) možná natočil animák, který bude bavit děti i dospělé a který je víc než jen oživlou ilustrací z dětských spoďárů.
Originální název: The Peanuts Movie; Země původu: USA
Žánr: animovaný/komedie; Délka: 88 min; Distributor: CinemArt