Už je lépe – rozšiřte si obzory!

7.12.2014 at 14:00  •  Posted in Krátké filmy by

Máte vůbec ponětí, co se děje ve vaší knihovničce, když nejste nablízku? Rakouský krátký animák vám to rád ukáže.

Uvíznout mezi stránkami zavřené knihy, bez šance vysvobodit se ze sevření nebo přečíst si její obsah, je politováníhodná situace. Komu že něco takového může hrozit? V animovaném filmu Už je lépe ničemu většímu než knižní záložce. Po zhlédnutí ale nejednoho může překvapit, jak univerzální výpovědní hodnotu může šest minut strávených s obživlým kouskem papíru mít.

Po kratičké expozici, v které ploužení stínů evokuje plynutí času, se středem záběru stane tlustá knížka. Dlouhé dny stojí nehnutě na místě, práší se na ní a její obálka je smutně prázdná. Přijde však zásah náhody – vítr rozrazí okno a kniha se převrhne. Z jejích útrob vypadne ošuntělá záložka. Probouzí se, fascinovaná novým zážitkem. Objeví své miniaturní nožky a neváhá vskočit do rozevlátých stránek, jejichž povrch nyní tvoří rozbouřená mořská hladina. A rozhodně nebude chybět ani pointa.

Rozkošné animované pobídnutí k rozmanitějšímu a dobrodružnějšímu životu natočila animátorská a designérská dvojice Philipp Comarella a Simon Griesser. Comarella snímkem Už je lépe absolvoval Vídeňskou univerzitu užitého umění. Film se stal záhy hitem několika evropských festivalů a sbíral ceny v Bristolu, Vídni, Římu, Aténách a byl nominován jako nejlepší animovaný film i na Mezinárodním festivalu filmů pro děti a mládež ve Zlíně.

Marek Koutesh