Už je lépe – rozšiřte si obzory!

0
7.12.2014 at 14:00  •  Posted in Krátké filmy by  •  0 Comments

Máte vůbec ponětí, co se děje ve vaší knihovničce, když nejste nablízku? Rakouský krátký animák vám to rád ukáže.

  Uvíznout mezi stránkami zavřené knihy, bez šance vysvobodit se ze sevření nebo přečíst si její obsah, je politováníhodná situace. Komu že něco takového může hrozit? V  animovaném filmu Už je lépe ničemu většímu než knižní záložce. Po zhlédnutí ale nejednoho může překvapit, jak univerzální výpovědní hodnotu může šest minut strávených s obživlým kouskem papíru mít.

    Po kratičké expozici, v které ploužení stínů evokuje plynutí času, se středem záběru stane tlustá knížka. Dlouhé dny stojí nehnutě na místě, práší se na ní a její obálka je smutně prázdná. Přijde však zásah náhody – vítr rozrazí okno a kniha se převrhne. Z jejích útrob vypadne ošuntělá záložka. Probouzí se, fascinovaná novým zážitkem. Objeví své miniaturní nožky a neváhá vskočit do rozevlátých stránek, jejichž povrch nyní tvoří rozbouřená mořská hladina. A rozhodně nebude chybět ani pointa.

    Rozkošné animované pobídnutí k rozmanitějšímu a dobrodružnějšímu životu natočila animátorská a designérská dvojice Philipp Comarella a Simon Griesser. Comarella snímkem Už je lépe absolvoval Vídeňskou univerzitu užitého umění. Film se stal záhy hitem několika evropských festivalů a sbíral ceny v Bristolu, Vídni, Římu, Aténách a byl nominován jako nejlepší animovaný film i na Mezinárodním festivalu filmů pro děti a mládež ve Zlíně.

Přečteno: 471x

Marek Koutesh

Neustále snažící se rozšiřovat své obzory filmy a čtením o filmu. Často zlákán klasickým i Novým Hollywoodem. Poslední dobou s velkým zájmem o americkou undergroundovou kinematografii, filmové deníky, spirituální film a slow cinema. Student filmové vědy na FFUK. Na Moviescreen přispívá od roku 2013.
Marek Koutesh

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Starší příspěvky:
VIDEO: Terminator – Genisys

Další pokus o návrat legendární látky s plechovým mužíkem z budoucnosti naplno angažuje Schwarzeneggera i hvězdu Hry o trůny Emilii...

Zavřít