Letní filmová škola oslaví letos své čtyřicátiny, a to zapálená filmem

25.7.2014 at 15:39  •  Posted in Novinky by

Svátky filmu začínají 25. července a trvají 9 dnů. Co nabídne letošní jubilejní 40. ročník LFŠ v Uherském Hradišti?

 

V pátek 25. července odstartoval jubilejní ročník Letní filmové školy v Uherském Hradišti. Tradiční přehlídka filmů různých žánrů od němého až po současný se koná již počtyřicáté. Letošní motto „Zapáleni filmem“ vystihuje charakter akce, protože „filmovka“, jak se festivalu familierně přezdívá, není přehlídkou celebrit, večírků nebo očekávání filmových hitů, ale svátkem filmu v neformálním prostředí s kvalitními filmy a řadou doprovodných akcí.

Celovečerní filmy i kraťasy

LFŠ probíhá od od 25. července do 2 srpna a nabídne celkem 70 krátkometrážních (1-30 minut), 15 středometrážních (31-60 minut) a 192 celovečerních (61 a více minut) filmů z celého světa, tradičně rozdělených do šesti základních sekcí: Fokus (tentokrát zaměřený na Španělsko), Inventura, Spektrum, Visegrádský horizont, AČFK uvádí, Zvláštní uvedení. Volně přístupné budou projekce pod širým nebem v Letním kině RWE na Masarykově náměstí a v Letním kině Smetanovy sady.

Hlavním hostem slavnostního zahájení se koná v sobotu 26. 7. a jejím hostem bude britský režisér Peter Greenaway, který je solitérní autorská osobnost vymykající se komplexem svého díla většině skupin, tendencí a žánrů. V Kině Hvězda převezme výroční cenu Asociace českých filmových klubů a uvede svůj nový opus Goltzius a společnost Pelikán. S Greenawayovým jménem jsou spojeny i další události LFŠ – unikátní multimediální přednáška v sobotu 26. 7. v 15.00 v Kině Hvězda, ve které bude Peter Greenaway v interakci s diváky nalézat odpovědi na klíčové otázky: Je kinematografie mrtvá? Jaké jsou její možnosti? Existují tyranie, které ji omezují? Jaké filmy jsou pouhými ilustracemi textu? A exkluzivní výstava Ejzenštejn v Guanajuatu (Kresby k připravovanému filmu), představující kolekci režisérových kreseb a črt pořízených během práce na velkém projektu s názvem Greenaway o Ejzenštejnovi, jenž bude obsahovat 2 celovečerní filmy a 100 krátkých multimediálních filmů. Vernisáž se uskuteční v neděli 27. 7. v 11.00 ve Slováckém muzeu. V rámci sekce Zvláštní uvedení – Pocta: Peter Greenaway, bude během LFŠ k vidění výběr z jeho dosavadní tvorby.

 

Filmové premiéry: Gondry nebeo Nick Cave

V programu LFŠ naleznete dvě distribuční premiéry a dvě předpremiéry. Připravena je premiéra nejnovějšího dokumentu Michela Gondryho Je muž, který je vysoký, šťastný? Tato animovaná konverzace s Noamem Chomským, zachycuje unikátní setkání dvou výjimečných mozků – zvídavého režiséra Gondryho a hvězdného intelektuála Noama Chomského (30. 7., 20.30, kino Hvězda). Slavnostní projekcí vstoupí do českých kin v rámci Projektu 100 Asociace českých filmových klubů digitálně restaurovaný oscarový debut režiséra Jiřího Menzela Ostře sledované vlaky (1. 8., 20.30, kino Hvězda). Stane se tak za účasti Josefa Somra. Ve dvou distribučních předpremiérách se návštěvníci LFŠ mohou setkat s Nickem Caveem a Frankem Sidebottomem, dvěma svéráznými a vskutku originálními hudebními fenomény: Nick Cave: 20 000 dní na Zemi, dokument bravurně propojující fikci s realitou, natočený režisérskou dvojicí Iain Forsyth a Jane Pollardová (25. 7., 20.30, kino Hvězda) a netradiční tragikomedie Frank režiséra Lennyho Abrahamsona (31. 7., 23.59, Klub kultury) s Michaelem Fassbenderem v hlavní roli, která byla promítána i na MFF Karlovy Vary.

 

Koncerty, výstavy, divadlo

Kromě filmů nabídne LFŠ i další kulturní program. Koncerty, audiovizuální party, výstavy nebo divadelní představení. Poprvé v Hradišti můžete zažít exkluzivní záležitost, která je zatím zahalená rouškou tajemství. Diváky čeká projekce Cinema Royal – nového konceptu kina uvádějícího oblíbené a kultovní filmy ve stylovém prostředí. Přesný termín, téma, dobové zasazení, žánr projekce, stejně jako vybraný „dresscode“, místo srazu a další indicie k filmu jsou odtajňovány postupně. Příznivci hudby na LFŠ uslyší např. Ivana Hlase, zpěvačku polsko-kubánského původu Yvonne Sanchez, kapelu Priessnitz, svéráznou formaci Prago Union, Dva – Bára a Jan Kratochvílovi nebo skupinu Zrní. K vrcholům LFŠ Music Stage 2014 bude patřit asi vystoupení jedné z nejúspěšnějších česko-slovenských zpěvaček Jany Kirschner s výjimečným projektem Moruša. Všechny koncerty se konají na festivalové stage na Masarykově náměstí a jsou přístupné zdarma.

P.S. Od pondělí do pátku se vstříc (ne)filmových zážitkům vydává část redakce – těšte se na pravidelné reporty na Twitteru a následné zhodnocení celé akce, na kterou se vydáváme poprvé.

Foto: LFŠ

Marie Dostálová