Společná výprava Hollywoodu a Evropy na Everest

19.7.2013 at 11:04  •  Posted in Novinky by

Islandský režisér Baltasar Kormákur je považován za jednoho z nejoriginálnějších režisérů současnosti. Jeho severská tvorba (S milenkou mé matky, Severní blata) je svěžím a neotřelým úkazem nejen evropské, ale i celosvětové filmové produkce. Rád ale koketuje i s Hollywoodem, což dokazují jeho 2 zbraně, které se do kin dostanou letos v říjnu.

 

Aktuálně se chystá na něco opravdu velikého, neboť hodlá na podzim začít natáčet snímek o výpravě na Everest. Původně se mluvilo o hvězdném Christianu Baleovi, který by mohl vést výpravu, nicméně nakonec z toho sešlo. V současnosti jsou ale ve hře další osobnosti, které nejsou o nic menší – John Hawkes, Jason Clarke a především Jake Gyllenhaal a Josh Brolin!

Z Islandu do Hollywoodu a zpět!

Baltasar Kormákur je sedmačtyřicetiletý rodák z islandského Reykjavíku a jedná se o velmi nekonvenčního režiséra. Už jeho celovečerní premiéra s názvem S milenkou mé matky (2000) vzbudila poměrně velké pozdvižení, přičemž v hlavní roli extra černé komedie zazářil Hilmir Snaer Guðnason (Smích racků), kterému zdatně sekundovala bohužel často opomíjená herečka ze Španělska Victoria Abril (Milenci). Za film obdržel ceny na festivalech v Locarnu, Soluni a Torontu, což skutečně není špatná cesta, jak se proslavit. O dva roky později spatřilo světlo světa jeho Hafiđ (u nás přeloženo jako Moře). S tímto dramatem získal Kormákur příležitost se prezentovat také na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech (sekce Horizonty), kde zároveň zasedl do poroty.

Do Hollywoodu nahlédl Kormákur v roce 2005, kdy obsadil do hlavní role své temné detektivky Malý výlet do nebe Foresta Whitakera (o rok později Oscar za Posledního skotského krále). Koprodukční záležitost však vyznívala dosti zvláštně, nicméně v tomto případě se nejednalo o kladné hodnocení. Označit snímek za nepovedený jednoznačně nelze, nicméně do zbylé režisérovy tvorby příliš nezapadá. Mírně pošramocenou reputaci talentovaného tvůrce si Kormákur naplno vynahradil v roce 2006, když uvedl svá Severní blata. Na našem MFF v Karlových Varech za ně získal Křišťálový glóbus, přičemž naprázdno nevyšel ani při předávání cen Edda na rodném Islandu. Nutno podotknout, že k úspěchu přispěl mamutí měrou představitel hlavní postavy Ingvar Eggert Sigurðsson (Andělé všehomíra).

V roce 2008 se Baltasar Kormákur rozhodl opět zabrousit do komičtějších vod, když natočil Svatbu za bílé noci. Do hlavní role obsadil osvědčeného Hilmira Snaera Guðnasona, nicméně opět vznikl snímek, který není tak úplně pro každého. Označení „pesimistická komedie“ patrně nejlépe vystihuje, jakým dojmem film působí. O dva roky později se režisér rozhoupal k dalšímu návratu do USA, když natočil působivé drama Nádech (Mia Stallard, Diane Kruger, Dermot Mulroney). Drsný příběh nemohl snad nikoho nechat chladným, takže Kormákur opět převedl, v čem je jeho síla. Doposud nejbizarnějším rokem se ukázal ten loňský, kdy islandský režisér předvedl hned dva snímky, které jsou však každý z úplně jiného pólu. Zatímco akční Kontraband (Mark Wahlberg, Kate Beckinsale) vsází na zvučná jména a žánrově poctivě odvedenou práci, drama Hluboko (Ólafur Darri Ólafsson) představuje civilně natočený a klasicky severský příběh. Zdá se tedy, že Baltasar Kormákur stále úplně neví, kde zakotvit.

everest_baltasar_kormakur_3

V českých kinech se bude od 24. října promítat zatím poslední Kormákurův film 2 zbraně. Podle popisu a traileru se zdá, že režisér tentokrát nechal severskou atmosféru úplně stranou, aby mohl vytvořit řemeslně dobře odvedený akčňák s populárními herci (Denzel Washington a Mark Wahlberg), který zapadá do dnes již klasického žánru „buddy cop action“. Jak povedený ale film ve výsledku bude, uvidíme až za čtvrt roku.

Na Everest s Clarkem, Hawkesem, Gyllenhaalem a Brolinem?

Baltasar Kormákur se v současné chvíli chystá na natáčení možná svého prozatím největšího projektu, který ponese název Everest. Sám režisér o něm prohlásil, že se bude jednat o „velmi, velmi velký film se středním rozpočtem“. Jak ambiciózní má ona záležitost být, dokazuje také spekulace z února letošního roku, kdy byl s Everestem spojován dokonce Christian Bale (trilogie Temný rytíř od Christophera Nolana). Nakonec se však ukázalo, že se jednalo spíše o zbožné přání než reálnou možnost. Diváci však tolik truchlit nemusí, neboť se nejspíš našla plnohodnotná náhrada…

everest_baltasar_kormakur_4

Kormákur má údajně v hledáčku čtyři mužská herecká esa, která by rád pro svůj film získal. Prvním z nich je Jason Clarke, jehož jméno sice nemá takový zvuk, nicméně se objevil v takových hitech, jako Veřejní nepřátelé (2009), Země bez zákona (2012) či v právě promítaném White House Down (2013). Vedle něj možná dostane příležitost se konečně pořádně ukázat John Hawkes. Tento herec získal cenu poroty na Sundance Film Festivale, stejně jako ocenění Camera d’Or v Cannes. Oboje obdržel za roli ve filmu Já a Ty a všichni ostatní (2005). Uznání ovšem získal také za skvělý výkon v populárním seriálu HBO Deadwood. V titulcích se jeho jméno objevilo i v Americkém gangsterovi (2007) nebo Lincolnovi (2012).

Opravdové taháky je ovšem potřeba hledat jinde. Takový Josh Brolin si už stačil vybudovat solidní renomé a v Hollywoodu už se etabloval ve skutečnou hvězdu. Za vedlejší roli v Milk (2008) obdržel nominaci na Oscara, ale zazářil například také v Rodriguezově Planetě teror (2007) a v témže roce ve Scottově Americkém gangsterovi. Vloni se předvedl také jako mladý agent K v Mužích v černém 3. Letošní a příští rok je však pro Brolina asi nejpestřejší, přičemž jedna pecka střídá druhou. Kinem už poměrně úspěšně proběhlo Gangster Squad – Lovci mafie, zatímco tři další ještě na představení publiku čekají. Labor Day u nás uvidíme až příští rok a moc nadějí nevzbuzuje, ačkoliv se režie ujal nadaný Jason Reitman (Děkujeme, že kouříte, Juno). Remake kultovního asijského Oldboye je už ale úplně jiný šálek kávy a pro mnohé se jedná o jeden z nejočekávanějších snímků letošního roku. Podobně se upínají zraky také k Rodriguezovu Sin City 2, které se mělo promítat už letos v říjnu, nicméně došlo k poměrně velkému posunu a smutní fanoušci si budou muset počkat do 22. srpna 2014.

Neméně žádaným hercem je také Jake Gyllenhaal, který se vyšvihl v roce 2001 rolí ve skvělém mysteriózním dramatu Donnie Darko. Jednalo se však pouze o začátek veleúspěšné kariéry. Po několika spíše průměrných filmech přišel přelomový rok 2005. Nejdříve zazářil jako drsný voják v akčním Mariňákovi, poté se ale představil jako citlivý kovboj po boku Heatha Ledgera v dnes již legendární Zkrocené hoře. Za svůj výkon si odnesl nominaci na Oscara a zařadil se tak mezi nejtalentovanější hvězdy. Své nesporné nadání potvrdil ve Fincherově Zodiacu (2007), stejně jako v emocionálně nesmírně silných Bratrech (2009). O rok později si střihnul roli v jednom z blockbusterů sezóny Princ z Persie: Písky času, aby se v roce 2011 zaskvěl v inteligentním thrilleru Zdrojový kód.

Vloni se do kin dostala poměrně nenápadná Patrola, kde se Gyllenhaal objevil vedle Michaela Peñi (World Trade Center). Snímek od Davida Ayera (Training Day, Rychle a zběsile) poskytl pořádnou dávku adrenalinové akce, takže je až s podivem, že se stal u nás poměrně opomíjeným. Alespoň v USA se shledal se slušnou vlnou nadšení a pozitivního hodnocení se dočkal i od kritiky. Letos bude největším trhákem s Jakem Gyllenhaalem patrně Prisoners, kde se objeví po boku Hugha Jackmana (Wolverine). U ženského publika se prosadí pro změnu spíše v romantické komedii Nailed, kde si zahraje i Jessica Biel (Total Recall). Trochu toho undergroundu si herec užije v An Enemy od Denise Villeneuva (Maelström, současně také režie již zmíněného Prisoners), kdy dostane možnost zahrát si muže, který je posedlý touhou najít svého dvojníka, kterého viděl na videokazetě.

Baltasar Kormákur by rád s natáčením svého Everestu začal už v listopadu letošního roku, což se může ukázat jako největší překážka tomu, aby se ve filmu objevili všichni tito skvělí herci najednou. Žádný z nich nemá ve svém kalendáři zatím příliš volna, takže to bude chtít skutečně hodně plánování, aby se vše termínově vyladilo na jedničku. Kdyby se ale zadařilo, herecký ansámbl by byl opravdu působivý.

Co čeká na vrcholku Everestu?

Everest naštěstí nebude už několikrát omletým příběhem prvních lidí, kteří zdolali největší horu světa (na rozdíl od projektu Douga Limana). Kormákurův snímek se místo toho zaměří na rok 1996, kdy byl zaznamenán největší počet úmrtí horolezců na tomto vrcholu (15 lidí). Pozornost bude kladena na jednu výpravu o počtu osmi lidí, kterou postihla nelítostná sněhová bouře uprostřed výstupu na Everest. Inspirací má být kniha spisovatele a horolezce Jona Krakauera Peklo blízko nebe, ale také autentické výpovědi přeživších, které posbíral autor scénáře Justin Isbell. Začínajícímu scenáristovi s psaním pomáhal podstatně zkušenější William Nicholson (Gladiátor, Bídníci), takže se dá očekávat, že byl materiál adekvátně využit. Jestliže je Kormákur na něco nadaný, tak je to bezesporu umění konstrukce mrazivé atmosféry, takže se v případě nelítostného vrchu světa máme určitě na co těšit.

Foto: Universal Pictures (2 zbraně) / Columbia Pictures (30 minut po půlnoci)