Vítězové z Cannes zavítají v říjnu i do Česka

26.5.2015 at 19:38  •  Posted in Festivaly, Novinky by

Vítězové Zlaté palmy a Velké ceny z hlavní soutěže festivalu v Cannes Dheepan a Saulův syn se v říjnu představí i českému publiku na Be2Can.

 

Z hlavní soutěže v Cannes zamíří na druhý ročník Be2Can vítěz Zlaté palmy, snímek Dhepaan režiséra Jacques Audiard, vyprávějící příběh tamilského bojovníka, který ze Srí Lanky uteče do Francie a skončí jako správce domu na okraji Paříže. Spolu s mladou ženou a malou dívenkou kvůli útěku před občanskou válkou předstírá rodinu. Chybět nebude ani maďarský snímek Saulův Syn (Son of Saul) režiséra László Nemese, který vzbudil v Cannes značné emoce a je považován za nejsilnější film o hrůzách holocaustu, jaký byl kdy natočen, což je co říct, když se jedná o Nemesův debut. Film obdržel druhé nejvyšší ocenění na festivalu v Cannes, Velkou cenu a cenu kritiků FIPRESCI.

Dalším filmem je vítěz Ceny za nejlepší scénář, americké drama Chronic – anglicky mluvený debut mexického režiséra Michela Franca, nebo formálně dokonalá interpretace „bojového“ žánru wuxia The Assassin, za níž získal Hou Hsiao-Hsien Cenu za nejlepší režii. Na Be2Can bude ke zhlédnutí i italský snímek Moje matka (My Mother), kde si nepříjemného slavného amerického herce zahrál John Torturro. Film získal Cenu ekumenické poroty.

„Podařilo se nám opět získat Zlatou palmu. Je to už naše třetí Zlatá palma v řadě, kterou jsme koupili ještě před vyhlášením vítězů. A tímto děkujeme všem, kteří nastavili Film Europe a Be2Can na správnou cestu,“ konstatoval Ivan Hronec, prezident společnosti Film Europe Media Company.

Na Be2Can se objeví také film, který letošní Cannes zahájil – inteligentní sociální drama Hlavu vzhůru (Standing Tall) francouzské režisérky Emmanuelle Bercot. Můj král (My King) pak vypráví o bouřlivém vztahu plném bryskních dialogů mezi Vincentem Casselem a jeho hereckou kolegyní Emmanuelle Bercot, která získala Cenu za nejlepší ženský herecký výkon spolu s Rooney Marou. Očekávání vzbuzuje i britské drama Macbeth, v režie Justina Kurzela, v němž se v roli skotského krále Macbetha představí Michael Fassbender a v roli Lady Macbeth oscarová herečka Marion Cotillard

Tyto a další film se již v říjnu letošního roku představí českým a slovenským divákům. Nejprve v rámci unikátní filmové přehlídky Be2Can, jejíž druhý ročník se koná od 7. do 14. října. Poté vstoupí filmy do běžné distribuce.

Foto: Be2Can