Cine Argentino – přehlídka argentinského filmu

11.10.2015 at 11:13  •  Posted in Festivaly, Svět filmu by

Co nabídne čtvrtý ročník CINE ARGENTINO – Festivalu argentinského filmu? Kromě filmů vás čeká ukázka tanga nebo vystoupení argentinského hudebníka. Akce proběhne od 15. do 20. října v pražském kině Lucerna.

 

Ústředním tématem letošního ročníku argentinského festivalu jsou společenské problémy a obraz současné argentinské společnosti na pozadí příběhů hrdinů zkoušených osudem. Festival zahájí snímek Na útěku (2014), neobvyklá road movie plná silných emocí sleduje osudy Laury, která se synem Matíasem utíká před žárlivým manželem. Na útěku se setkávají s mnohými peripetiemi, ale také s velkou dávkou solidarity a nezištné pomoci.

Refugiado

Na útěku

 

Za pozornost stojí i film Červený medvěd (2002), v kterém se hlavní hrdina, delikvent propuštěný z vězení, snaží najít cestu zpátky do života a navázat kontakt se svojí dcerou, přičemž musí čelit nepřekonatelné sociální stigmatizaci. Snímek byl nominován na 12 cen Argentinské asociace filmových kritiků. Program festivalu se ale nepyšní jen dramaty, ale i dobrodružnými a dětskými filmy, jakými jsou Hráč (2014) nebo 3D animovaný film Hurá na fotbal (2013).

Na letošním festivalu se představí i tři filmy v rámci retrospektivy argentinské režisérky střední generace Celiny Murgeové. Je výraznou postavou argentinské filmové produkce a její filmy zaslouženě vyhrávají ceny na mezinárodních festivalech. Díla Ana a ti druzí (2003), Sami doma (2007) a Třetí břeh (2014), nominovaný na Zlatého medvěda na Berlinale, si našla oblibu nejen u diváků, ale jsou vysoce hodnocená i filmovými kritiky jak v Argentině, tak v zahraničí.

La-tercera-orilla

Třetí břeh

 

Při slavnostním zahájení 15. října se diváci mohou těšit na ukázku argentinského tanga v pasáži Paláce Lucerna. Po filmu je pro návštěvníky v kavárně Lucerna připraven koncert argentinského kytaristy a zpěváka Juana Carlose Vivase. V rámci doprovodného programu festivalu proběhne v kavárně Lucerna tradiční argentinská tančírna a přednáška o rituálu pití maté s degustací tohoto typického jihoamerického nápoje.

Jednotné vstupné na všechny projekce festivalu je 100 Kč. Pro diváky je k dispozici i permanentka na všechna představení festivalu za 500 Kč. Všechny filmy jsou ve španělském znění s anglickými i českými titulky. Výjimkou je film Hráč, který je v anglickém znění se španělskými a českými titulky, a snímek Hurá na fotbal 3D, který je v českém dabingu.