Deset filmových hitů 2013

24.3.2013 at 17:35  •  Posted in Preview, Svět filmu by

Komiksy a sci-fi dál vládnou blockbusterovému světu filmů. Než se setkáme s Hobitem, uzříme, jak superhrdinové zachraňují svět, roboti se mlátí s monstry a zvoláme „žij dlouho a blaze“.

 

Pacific Rim

(premiéra: 11.7.2013)

Ze všech sci-fi nadcházejících snímků letošního roku nejvíce vyčnívá právě tento. Z trhliny na dně Tichého oceánu se vynoří gigantická monstra a svou sílu si začnou vylévat na lidech. Ti se ovšem nevzdají bez boje a sestrojí člověkem ovládané obří roboty. Monumentální souboje těchto velikánů tak mohou začít.

 

Režie se chopil dnes již slavný režisér Guillermo del Toro, který s příšerami začínal v mnohem menším měřítku (Cronos, Mimic). Odmítl původně natáčet ve 3D kvůli velikosti robotických obleků, ale pro fajnšmekry byl tento efekt postprodukčně dodělán. Osobně trailer považuji za jeden z nejzdařilejších vůbec. Dokáže opravdu silně navnadit na tuto válku nestvůr. Snad se zadaří a vzdálený příbuzný Godzilly si najde i nějaké diváky. Přeci jenom má náročnější startovní pozici než x-té díly zajetých frančíz.

PACIFIC RIM

Star Trek: Do temnoty

(premiéra: 6.6.2013)

Svět se utápí v chaosu a kapitán James T. Kirk se uchyluje k pronásledování muže se zbraní hromadného ničení. Posádka Enterprise je tedy nechtěně zavlečena to této temné hry plné epických soubojů a intrik i z vlastních řad. Jejich oponent, kterého ztvárnil novodobý britský Sherlock Benedict Cumberbatch, má totiž stejné kořeny.

 

U režie zůstal J. J. Abrams, která stál i u renovace startrekovského kultu pro nové tisíciletí před čtyřmi roky. Tehdy Star Trek utržil výdělek téměř 400 milionů dolarů. Nelze se divit, téma je to neuvěřitelně lukrativní. Fanoušci si nemohou stěžovat na tvůrčí osobnosti. Režie, scénář, hudba i herecké obsazení totiž zůstávají stejné, a tak vzhledem k úspěchu zahajujícího dílu očekáváme od tohoto sequelu stejný úspěch. Ne-li větší.

film2013_startrek

Hobbit: The Desolation Of Smaug

(premiéra: 12.12.2013)

Je to několik měsíců, co měl premiéru první Hobbit, který vyvolal nejen na Novém Zélandu davové šílenství jako za starých časů trilogie Pán prstenů. Prequel k této sáze se stává fenoménem, a tak tvrzení, že druhý díl Hobita je brán jako jeden z nejočekávanějších filmů roku 2013, je jen těžko vyvratitelné. Ačkoli se Peter Jakcson dočkal většího než malého množství kritiky, ale to tak bývá, když jste tvůrcem jedné z nejlepších trilogií všech dob.

 

Dějová rovina tohoto dílu se nám opět dělí, pokud filmoví scenáristé nepřijdou s výraznými změnami. Zatímco Gandalf se vydá jižním směrem na tajuplnou cestu, hlavní hrdina se svou družinou pokračuje k Osamělé hoře. Před nimi leží nebezpečný Temný hvozd a okouzlující Jezerní město. Podaří se jim dostat zpět poklad střežený drakem Šmakem?

Lidé podílející se na vzniku tohoto snímku zůstávají stejní jako u jedničky, neboť se Hobit opět pořizoval metodou kompletního natáčení tři v jednom s dodatečnými dotáčkami. Úvodní díl již značně pomohl vykompenzovat velký rozpočet výdělkem přes jednu miliardu dolarů, a tak si studio slastně mne ruce při čekání na prosinec s vidinou další miliardy. Možná i proto nakonec odsunuli premiéru závěru trilogie až na prosinec 2014 místo slíbeného léta.

HBT1-fs-304358.DNG

Elysium

(premiéra: 29.8.2013)

Futuristický snímek Elysium je časově zasazen do roku 2159. Společnost je násilně rozdělena na vyšší vrstvu, která si spokojeně žije na malebné stanici Elysium, a zbytek populace žijící v chaosu na povrchu Země. Jak to tak bývá, závist a bída způsobuje neustálou snahu na proniknutí do lepšího světa nebo v lepším případě spojení těchto míst.

 

Nepříliš známý Neill Blomkamp se proslavil levnou, ale efektivní a povedenou sci-fi s dokumentárními prvky District 9. Domovině v Jihoafrické republice zůstává věrný i nadále, když pro Hollywood natočil svůj další scénář. Obešel se bez mimozemšťanů, ale většina fanoušků sci-fi doufá, že na rozdíl od velkorozpočtových trháků nabídne Blomkamp i něco originálního a jedinečného. Aby se divák navnadil i na známější herecká jména, zahrály si zde hvězdy jako Matt Damon nebo Jodie Foster.

951023 - Elysium

Muž z oceli

(premiéra: 20.6.2013)

Uznávaný režisér Zack Snyder si pro nás na letošní léto nachystal při příležitosti 75. výročí další filmovou verzi jednoho z nejznámějších superhrdinů všech dob Supermana. Klasický příběh mladého mimozemšťana seslaného na Zemi, kde díky svým nadpřirozeným schopnostem ochraňuje okolí a své blízké a bokem si vydělává jako žurnalista, se rozrostl o několik velkých jmen.

 

Po boku mladého Henryho Cavilla, který si oblékl červenou pláštěnku, se objeví i legendy jako Russell Crowe nebo Kevin Costner. Velmi očekávaný blockbuster navíc bude hudebně podkreslen hudbou od Hanse Zimmera, tudíž i milovníci soundtracků si přijdou na svoje. Slovům fanoušků o budoucím úspěchu filmu dodává na síle kromě povedené upoutávky fakt, že na tvorbě se podílel jako kreativní konzultant samotný Christopher Nolan (trilogie Temný rytíř). Naneštěstí po komerčním a diváckém nezdaru verze Bryana Singera je nutné věřit ve Snyderův úspěch, jinak by se Supermanovy výlety na filmové plátno mohly na čas odložit.

MAN OF STEEL

REC: Apocalypse

Není tomu tak dávno, kdy slovo REC v hororovém světě nemělo žádnou váhu. Dnes se již ale tato španělská sága řadí na přední pozice pomyslného žebříčku a ve svém žánru found-footage je jedna z nejlepších vůbec. Jednoduchý děj o šíření zombie-viru je kompenzován vynikající formou vytvářející nervy drásající atmosféru.

Na režii prvních dvou snímků se podíleli Jaume Balagueró a Paco Plaza. Následující dva snímky si mezi sebou rozdělili. Rec3: Genesis, pod vedením Plazy, ovšem neměla u diváků valný úspěch, a tak se nyní oči všech fanoušků upínají k jeho kolegovi. Upouští se od found-footage formy, což ovšem nemůže být pokládáno za nevýhodu. Natáčet se má začít v březnu a i přes to, že se do českých kin film pravděpodobně nedostane, je mezi českými fanoušky jeden z nejočekávanějších hororových titulů roku.

Nevědomí

(premiéra: 18.4.2013)

Sci-fi žánr ve svém ději stále častěji kalkuluje s tím, že Země bude zanedlouho neobyvatelná. Zde tomu není jinak a letos to není poprvé a naposledy. Lidstvo ve snímku Nevědomí problém řeší tak, že svá obydlí přesunuli vysoko nad bílá mračna. Válkou zdevastovaná Země má ale stále své poklady a tajemství, a tak se mnoho dobrodruhů navzdory nebezpečí vrací dolů a pátrají po čemkoli zajímavém.

 

Charismatického Toma Cruise v roli hlavního protagonisty režíroval Joseph Kosinski, který má za sebou hlavně vizuálně stimulující a audiovizuálně bohaté sci-fi Tron: Legacy. Trailer napovídá, že Cruise bude v ponurém prostředí islandských plání, kde se film převážně natáčel, odhalovat skrytou pravdu za doprovodu akčních scén, na nichž se Kosinski designově vyřádil. Máme se na co těšit.

film2013_nevedomi

Kick-Ass 2: Balls to the Wall

(premiéra: 8.8.2013)

Komedie nemají snadný život a trefit se do vkusu publika je žádaná schopnost, avšak tento snímek za povšimnutí rozhodně stojí. Pokračování úspěšného prvního dílu s legendární komiksovou předlohou tentokrát skončil u jiného režiséra, poměrně neznámého Jeffa Wadlowa. Vzhledem k tomu, že energie a kvality prvního Kick-Ass jsou přiznávány progresivnímu Matthew Vaughnovi, snadno se může pokračování změnit v katastrofu.

 

Nicméně herecké obsazení zůstává stejné a znovu se očekává i úspěšné skloubení černého humoru a akčních orgií. Komiks, podle kterého byl tento film natočen, byl do týdne zcela vyprodaný, a tak se u tržeb právem počítá s vysokými částkami. Jednou z výrazných tváří, která doplní stávající osazenstvo, je Jim Carrey, legenda komiků devadesátých let. Jestli pomůže spasit tento film, uvidíme v srpnu.

film2013_kickass

Po Zániku Země

(premiéra: 6.6.2013)

Unikátní sci-fi o vztahu otce a syna v nehostinném prostředí. Stovky let po opuštění Země zde oba dva ztroskotají se svou vesmírnou lodí a vzhledem k tomu, že otec (Will Smith) je raněn, vydává se jeho syn na průzkum a pro pomoc. Za tu dlouhou dobu se ale vše na Zemi vyvinulo tak, aby zabíjelo lidské bytosti.

 

Trailer, s perfektním monologem, nás připravuje na vizuální orgie rozlehlých krajin a putování mladého chlapce skrze divočinu. Jméno M. Night Shyamalan v kolonce režiséra je však něco, co u většiny zapůsobí jako výstražný alarm. Originální hororový tvůrce, kterému už nikdo neodpáře zásluhy na Šestém smyslu, doplatil na svou image autora, jehož filmy skýtají fascinující zvrat. Postupem času tak jeho filmy diváky víc a víc štvaly. Nejinak tomu bylo s jinou ekologickou sci-fi Stalo se a fantasy Poslední vládce větru. Dokáže si napravit reputaci?

film2013_po_zaniku_zeme

Iron Man 3

(premiéra: 2.5.2013)

Komiksová sága se již vryla do podvědomí většiny současných diváků a našla si mezi nimi i mnoho příznivců. Nejen ti tedy netrpělivě vyhlížejí květen, kdy se nám Robert Downey Jr. ala Tony Stark ukáže v robotickém obleku již potřetí (spolu s Avengers počtvrté). Specifický humor v jeho podání není ani tolik hlavním lákadlem, jako očekávaná sci-fi řežba.

 

Tentokrát totiž nebude jediný, kdo si metalický ohoz nasadí. Skrytý nepřítel, kterým se po letech čekání stává arcinepřítel Mandarin, Tonymu vezme vše, co je mu drahé, a tak se zdrcený vydává na cestu poznání, na jehož konci čeká pomsta. Studio Marvel navíc za kameru získalo legendárního režiséra Shanea Blacka, tudíž vyjma klasického vizuálu blockbusterů se očekává kvalitní počin s temně prokreslenými charaktery.

128639CM08.indd

Autor: Jakub Vrba

Tags: ,