Preview: DiCaprio zavyje jako Vlk z Wall Street

30.12.2013 at 07:43  •  Posted in Preview, Svět filmu by

Gordon Gekko je minulostí, nastupuje Jordan Belfort.

Spolupráce Martina Scorseseho a Leonarda DiCapria nese další plody. Ačkoli jsou poslední režijní počiny režisérského mohykána občasně pranýřovány jako pouhý dozvuk jeho dlouhotrvající kariéry, „Marty“ ani trochu nezpomaluje. Po expresionismem ovlivněném Prokletém ostrově a poctě němé kinematografii Hugo a jeho velký objev se vrací tam, kde si získal nejvíc fanoušků – ke zpovědi excentrika překračujícího zákon.

Caligula z Wall Street

A tak zamířil ke zločinnému vrcholu, na Wall Street. Film obecně prostředí burzy moc dobře zná. Nezodpovědným jednáním bank se věnoval třeba oceňovaný dokument Inside Job, emblematický finančník Gordon Gekko z Wall Street vyhrál Michaelu Douglasovi Oscara a Margin Call, hvězdně obsazený režijní debut J. C. Chandora, zobrazil dopad finanční krize na investiční banku.

DiCaprio zavyje jako Vlk z Wall Street
Martin Scorsese se ale vydává cestou literární adaptace. Scénář od Terrence Wintera, který se Scorsesem spolupracoval už na seriálu Boardwalk Empire, vznikl na základě autobiografie multimilionářského finančníka Jordana Belforta. Tento muž byl známý nevázaným životním stylem, ve kterém nechyběly drogy, orgie a co je hlavní, peněžní podvody a manipulace s burzou cenných papírů. V roce 1998 byl odsouzen k čtyřletému nepodmíněnému trestu a poškozeným klientům musel vyplatit přes 110 milionů dolarů. Od propuštění z vězení se věnuje menšímu podnikání a motivačnímu řečnění.

Na Scorseseho rozhodnutí ujmout se režie takřka okamžitě zareagovali fanoušci tematicky blízkých Mafiánů a Casina. S energickým trailerem ohlasy jen zesílily. Scénář a uveřejněná videa jen potvrzují obrození některých Scorseseho osobitých stylistických postupů, kupříkladu rychle stříhaných sekvencí a dlouhých kamerových jízd. Belfort, ztělesněný pochopitelně DiCapriem, doprovodí svůj příběh ironickým voice overem, podobně jako Henry a Ace v Mafiánech, respektive v Casinu. A i ve Vlku z Wall Street k tomu budou hrát pečlivě vybrané populární písně.

DiCaprio zavyje jako Vlk z Wall Street
Vedle DiCapria spatříme i další známé tváře. Role Belfortova kumpána Donnieho připadla Jonahu Hillovi, který po Moneyball znovu vyzkouší o něco serióznější polohu herectví. Režisér a občasný herec Rob Reiner se objeví jako Belfortův otec a stále známější Kyle Chandler naváže na své podobné role z Arga a 30 minut po půlnoci jako zarputilý agent FBI. Belfortovu druhou ženu Naomi ztvární třiadvacetiletá Australanka Margot Robbie, pro níž je Vlk z Wall Street velký kariérní průlom. Filmem se dále mihne třeba znovuzrozený talent Matthew McConaughey nebo čerstvý držitel Oscara Jean Dujardin.

Nejdelší a nejodvážnější Scorsese

O jak monumentální a poměrně riskantní projekt se jedná, vypovídá mnoho faktorů. Už od Gangů z New Yorku Scorsese operuje s velkými rozpočty a ani Vlk z Wall Street není výjimkou. Nepočítaje reklamu, stál film údajně rovných 100 milionů dolarů, což je na životopis, jakkoli hvězdný, skutečně velkorysé číslo. Při obtížných postprodukčních pracích, kvůli kterým se odložila premiéra, byl první sestřih filmu zkrácen na „přijatelných“ 179 minut. A aby toho nebylo málo, film zachoval všechny kontroverze spjaté s knižní předlohou. Sex a konzumaci drog zobrazoval tak otevřeně, až si od organizace MPAA vysloužil hodnocení (ne)přístupnosti NC-17. Scorsese byl donucen obětovat několik minut nejexplicitnějšího materiálu a film má díky tomu standardní přístupnost R.

DiCaprio zavyje jako Vlk z Wall Street
První ohlasy hovoří o vynikající břitké satiře, v níž se Scorsese ukazuje jako největší režisérský mladík své generace. Vedle „Martyho na metamfetaminu“ prý exceluje i DiCaprio, jenž dle některých kritiků předvádí vůbec nejlepší výkon své kariéry. Bohužel, Vlka z Wall Streetu trochu zastínily fantastické recenze Špinavého triku, černohumorného majstrštyku Davida O. Russella. Paradoxně, jsou to právě Scorsese Mafiáni, u kterých se Russell se Špinavým trikem inspiroval. Který z nich bude úspěšnější u diváků, se dozvíme příští měsíc. Vlk z Wall Streetu se podívá do českých kin 16. ledna 2014, v předpremiérách pak na něj můžete narazit i o dost dřív.

Marek Koutesh