Festival bollywoodského filmu s Forrestem Gumpem i oscarovým kandidátem

12.10.2022 at 18:16  •  Posted in Festivaly, Svět filmu by

Indický kandidát na filmového Oscara, remake slavné filmové klasiky a další zajímavá díla indické kinematografie se budou promítat v rámci 19. ročníku Festivalu indického filmu. Festival proběhne od 12. do 15. října tradičně v pražském Světozoru.

 

   „Když jsme před devatenácti lety poprvé promítli pět bollywoodských filmů českému publiku, tím tehdy nejpopulárnějším žánrem byly tzv. masala movies,“ říká Radim Špaček, režisér a umělecký ředitel festivalu. Jak je známo, masala znamená směs různých koření a zmíněným filmům se tak říkalo, protože obsahovaly všemožné ingredience – romanci, napětí, humor, písničky s tanečními čísly i povinný happyend. „Někomu to možná připadalo jako dort od pejska a kočičky, ale zároveň byly ty filmy neuvěřitelně pestré a nepodobaly se ničemu jinému po celém světě,“ dodává s úsměvem Špaček.

   „Po téměř dvou dekádách se změnil samotný Bollywood, změnil se i způsob, jakým se k nám filmy dostávají a jak je vnímáme. Dalo by se říct, že se oklikou vracíme k principu masaly – nabídka našeho současného festivalu je rozmanitá, jako kdysi bývávaly ty nejúspěšnější bijáky,“ pokračuje. Během existence festivalu se totiž v programu napevno usadily i filmy jiných žánrů a regionů – např. dokumenty, experimentální, artové, queer, sociálně kritické, bengálské, tamilské, nepálské, dokonce i pákistánské.

   „Náš festival je jako bonboniéra – nikdy nevíš, co ochutnáš, ale u nás si vybere každý,“ uzavírá svou pozvánku jeden ze zakladatelů festivalu. Tímto spojením se také odkazuje na jeden z festivalových hitů – těšit se totiž můžete na zbrusu nový bollywoodský remake Forresta Gumpa Laal Singh Chaddha (foto). Kromě hvězdy Aamira Khana, který se představí v hlavní roli, se ve svých filmech dále představí i další bollywoodské hvězdy, jako například Alia Bhatt, Amitabh Bachchan, Rajkumar Rao nebo Ayushmann Khurrana a další. Velkým hitem bude jistě i indický kandidát na cenu za Nejlepší cizojazyčný film nadcházejících Oscarů Poslední filmové představení.

   Atmosféru Indie bude po dobu konání festivalu doprovázet například indické jídlo nebo nabídka tradičního nápoje „masala chai“. K indické kultuře neodmyslitelně patří tanec, proto v pátek 14. října proběhne tradiční Bollywood party ve Futurum Music Club v centru Prahy.

Festival má také facebookovou událost, kde se dozvíte detaily.