Festival Filmasia – jihokorejské kinohity a výlet na Filipíny

1.12.2015 at 17:06  •  Posted in Festivaly, Svět filmu by

Jedenáctý ročník festivalu asijského filmu nabídne největší korejské hity a vzácné filmy z Filipín.

 

Festival Filmasia otevírá druhou dekádu svojí existence výletem na Filipíny, kam se doposud ještě nepodíval. Druhá polovina festivalu se opře o stálici programu, velmi úspěšné korejské žánrové tituly. Akce probíhá mezi 4. až 9. prosincem v pražských kinech Lucerna a Světozor.

Nejvýraznějším bodem filipínského programu bude legendární film Čingischán (1950) režiséra Manuela Condeho, uvedený v restaurované verzi. Vypráví příběh Temudžina, budoucího mongolského vládce Čingischána, který se zamiluje do dcery nepřítele. Manuel Conde sám ztvárnil hlavní postavu a vykreslil ji s humorem. Film měl premiéru v roce 1952 na benátském festivalu a stal se klasickým počinem nejen pro filipínskou kinematografii.

 

Kinohity z Jižní Koreje

Korejský program v druhé polovině festivalu zahrne šest filmů. Tři z nich patří na úplnou špičku návštěvnosti korejských filmů všech dob. Hned na úvod uvidíme snímek Óda na mého otce (2014), který se částečně natáčel v Praze a Ostravě. Děj rodinného historického dramatu začíná v 50. letech a odehrává se během korejské války na hranici mezi budoucí KLDR a Koreou i v Německu. Film vidělo 14,2 milionu korejských diváků. To ho řadí na druhé místo návštěvnosti korejských filmů všech dob.

Překonal ho jediný film – dobrodružné válečné Admirál: Bouřlivé proudy (2014). Na něj v Koreji přišlo 17 milionů diváků, což je absolutní národní rekord. Bouřlivé proudy Filmasia promítne také. V hlavní roli admirála Yi se českým divákům v premiéře představí slavný herec Choi Min-sik, který je známý například z Oldboye (2003).

Veterán

Veterán

Třetím nejnavštěvovanějším filmem je Veterán (2015) a Filmasia ho promítne mj. jako příklad korejské detektivní komedie. Tae-oh (Yoo Ah-in) je rozmazlený dědic miliardové firmy libující si v užívání drog a ponižování lidí. Proti němu stojí detektiv Do-cheol (Hwang Jung-min) s cílem vyřešit zdánlivou nehodu řidiče náklaďáku, za kterou dle jeho přesvědčení může právě Tae-oh. Začíná boj Davida a Goliáše na pozadí korporátní korupce, z něhož může vyjít jako vítěz pouze jeden.

Čeká vás také romance Vnitřní krása (2015), drama Vášeň a popel (2014) a kostýmní drama Královský krejčí (2014). Více informací naleznete na webu Filmasie.

Foto: Filmasia Facebook

Marie Dostálová