Jeden svět zkoumá podoby identity v 21. století

5.3.2019 at 13:00  •  Posted in Festivaly, Svět filmu by

Jaké filmy nabídne další ročník lidskoprávního festivalu Jeden svět?

 

   Identita a její různé podoby v globalizovaném světě 21. století – to je téma, které se rozhodl prozkoumat letošní Jeden svět pod heslem Bezpečná blízkost. Kromě již tradičních soutěžních a tematických filmových kategorií se tedy v programu objeví také dvě kategorie zaměřené právě na téma hledání a vymezování si vlastní identity, ať už na osobní nebo společenské úrovni. Festival se letos uskuteční už po jednadvacáté, v Praze od 6. do 17. března a následně v dalších 35 českých městech. Zahájí ho film Bohové z Molenbeeku. Ten na téma identity nahlíží skrze dětství tří nerozlučných kamarádů, sousedů z bruselské čtvrti Molenbeek, která si získala mediální reputaci jako domov islámských radikálů. Snímek osobně uvede režisérka Reetta Huhtanenová.

   Program Jednoho světa je rozdělen do celkem 14 kategorií – tří soutěžních, osmi tematických, jedné kategorie krátkých filmů, kategorie virtuální reality a kategorie pro děti – Jeden svět dětem. Mezinárodní soutěž představí dokumenty, které vynikají jedinečným autorským rukopisem a budou tak usilovat o cenu za nejlepší film a režii. Scénický experiment Rekonstrukce Utøyi, který měl mezinárodní premiéru na letošním Berlinale, se s pomocí přeživších pokusí zprostředkovat zážitek z útoku na norský letní tábor v roce 2011. Režisér Ben Asamoah se vydal do Ghany, aby ve filmu Sakawa zdokumentoval netradiční živnost místní komunity. S pomocí podvodných emailů a falešných identit klamou místní mladíci bohaté Američany a Evropany, díky jejichž penězům jsou pak schopni finančně zajistit své rodiny. Tragická smrt bývalého generálního tajemníka OSN Daga Hammarskjölda, která otřásla mezinárodní komunitou v 60. letech, je dodnes opředena množstvím konspiračních teorií. Dánský dokumentarista Mads Brügger a švédský soukromý vyšetřovatel se ve snímku Odložený případ Hammarskjöld vydávají po stopách tohoto případu a pokouší se o jeho rekonstrukci.

 

Angažovaní občané

   Soutěžní kategorie Máte právo vědět upozorňuje na porušování lidských práv a dává prostor silným aktivistickým osobnostem z celého světa. V mezinárodní premiéře bude uveden dokument Novaja – příběh nezávislého ruského deníku Novaja Gazeta nabízí jedinečnou možnost nahlédnout do práce prestižní redakce, která od roku 2000 tragicky přišla o šest svých členů. Aktuálnímu tématu venezuelské krize se věnuje film Vše v pořádku. Snímek Na jejích bedrech je portrétem Nadji Muradové, bojovnice za práva opomíjených jezídů a čerstvé laureátky Nobelovy ceny za mír. Na důležitost občanské žurnalistiky upozorňuje dokument Bellingcat – Pravda v postpravdivém světě, který na konkrétních případech odhaluje pozadí a metody práce této respektované organizace. Členové skupiny pouze s pomocí otevřených internetových zdrojů pomáhají vyšetřovat kauzy jako je otrava agenta Skripala nebo bombardování v Sýrii.

   Letošní Česká soutěž představí rekordní počet světových premiér, kterých bude hned sedm. Otazníky a vykřičníky z vizuálu si našly cestu i do názvů programových kategorií, a také zde symbolizují společenské napětí. Hrdinové a hrdinky filmů v kategorii ??? se chtějí stát součástí společnosti, která je však z nějakého důvodu neakceptuje. Hledají svou vlastní identitu, ale často narážejí na nepochopení těch nejbližších. Pro aktéry filmu O čem sní pankáči je symbolem revolty tetování, které je ale indonéskou společností vnímáno jako znamení kriminálníků a musí tak čelit odmítání vlastní rodiny. S nepochopením konzervativní babičky bojuje také mladý polský gay Rafał v autobiografickém dokumentu Bezpodmínečná láska. Na Oskara nominovaný snímek Nerovná jízda zachycuje nelehké dospívání tří skejťáků v oblasti Rezavého pásu na americkém severovýchodě.

Vesnice plavajících krav

 

   Kategorie !!! naopak zprostředkovává příběhy osobností a komunit, které si brání své jistoty a místo, kde žijí, definuje jejich identitu. Svůj „čínský sen” o bohatství a lepším životě si v dokumentu Jsem tady nový plní také imigranti z Konga a dalších afrických zemích, kteří se rozhodli podnikat v jednom z nejpřísnějších režimů na světě. Filmy Dobrá změna v Polsku a Maďarsko 2018 – V zákulisí demokracie zachycují aktuální situaci v zemích, kde se ke slovu dostává populismus využívající silného důrazu na národní identitu a v důsledku toho roste politické napětí. Snímek Duše severu dokumentuje neúnavný boj dělníka Steva, který se snaží zajistit lepší podmínky pro své okolí, ačkoliv sám balancuje na hraně existenčních problémů.

   Jeden svět interaktivně nabídne osm projektů ve virtuální realitě, které bude možné zhlédnout v Centru současného umění DOX. Protagonisté filmů z kategorie Ať žije život si jdou svou cestou a někteří možná objevují nové způsoby života, které ve společnosti teprve zdomácní. Přesně to dělají hrdinové a hrdinky snímku Vesnice plavajících krav, kteří se rozhodli uniknout stresu velkoměsta a najít své místo na venkově ve splynutí s přírodou. Dokument Dobré sousedky ukazuje příběh Ady a Vilmy, které pomáhají osamělým seniorům a znovu v nich probouzejí chuť do života. Punková odysea sleduje divokou jízdu finské punkové kapely po vystoupení na soutěži Eurovize až k poslednímu koncertu. Pozvání do Prahy přijal člen kapely Pertti Kurikka, setkat se s ním můžete na některé z pofilmových debat.

 

Osvědčené snímky

   Snímky, jež zaznamenaly úspěch na jiných světových festivalech, spadají do kategorie Panorama. Za jeden z nejlepších dokumentů uplynulého roku je považován film Hale County ráno i večer, který podmanivě zachycuje atmosféru amerického jihu a je nominován na Oskara. Dokument Ostrov hladových duchů ukazuje nelehkou situaci uprchlíků uvízlých v detenčním centru na australském Vánočním ostrově. Hrdinovi snímku S láskou, Scott se přes noc změnil život – po napadení kvůli své sexuální orientaci zůstal na vozíku.

Streamující lidová republika

   Filmy v kategorii Jedna nula vezmou diváky do současného kybersvěta a ukážou, jak nás mohou jedničky a nuly ovlivnit. Na příkladu čínské sítě YY v dokumentu Streamující lidová republika lze vidět, že online prostor umožňuje snadnou cestu ke slávě a úspěchu, není ale zadarmo. Snímek Všechna stvoření vítána pak přiblíží fungování Chaos Computer Clubu neboli největšího hackerského klubu v Evropě. Tradiční kategorie Cesty ke svobodě ukazuje situaci v zemích, v nichž pracuje Člověk v tísni, nebo kam upírá svou pozornost. Kromě situace na Kubě či Filipínách dokumenty představují také silné ženské hrdinky. 

   S kategorií Krátce a výstižně se Jeden svět vrací ke krátké dokumentární formě. Na festivalu se představí dva snímky deníku Guardian z Latinské Ameriky – Boj o dramatickém boji lidí s postižením v Bolívii za svá práva a Marielle a Monica ze současné Brazílie. Film Tanečky s Le Penovou sleduje průběh prezidentských voleb očima příznivců této kontroverzní francouzské političky. Výběr doplňují dva osobité dokumenty Absurditou proti absurditě a Swatting. Kategorie Zemětaje patří filmům s ekologickou tématikou. S následky klimatické změny se potýkají obyvatelé ostrova Kiribati, kterým před očima mizí celé vesnice. Bývalý prezident Kiribati a hlavní hrdina dokumentu Anoteho archa se snaží situaci změnit a dělá všechno proto, aby se o osudu tohoto státu dozvěděla mezinárodní komunita. Snímek Až se z jehňat stanou lvi přibližuje obchod se slonovinou očima pytláků i ochránců zvířat.

Více podrobností o dalších sekcích najdete na webu. Vstupenky jsou již v prodeji.

 

Foto: www.jedensvet.cz/2019, www.facebook.com/SwimmingCowsDocumentary, www.desire.film