Suits – chytí v závěru třetí série druhý dech?

27.9.2013 at 11:13  •  Posted in Seriály, Svět filmu by

Vyžehlete kravatu, nahoďte oblek a nahlédněte mezi právnickou špičku.

 

Americká televizní stanice USA Network přinesla v červnu 2011 na televizní obrazovky originální seriál z právnického prostředí Suits, počeštěle Kravaťáci. Suits jsou s námi již třetím rokem, pojďme si tedy shrnout, čím oslnili i zklamali své diváky.

První série – postavy a vtip jako středobod seriálu

První série stavěla na neokoukaném prostředí obří newyorské právnické firmy a pečlivě vybudovaných charakterech. Celý příběh začíná v momentě, kdy se Mike Ross náhodou ocitne na přijímacím řízení u protřelého advokáta Harveyho Spectera a práci dostane i přes to, že jediná škola, kterou kdy dostudoval, je střední.

Mike má však mimořádnou paměť, a tak své okolí přesvědčí, že je studentem Harvardu. Strach z odhalení je však všudypřítomný a komplikuje Mikovi i vztah s přitažlivou spolupracovnicí Rachel. S trochou nadsázky by se dalo říct, že tento podvod jako jediný vnáší do seriálu trochu dramatičnosti. Jinak se jedná o právnickou pohádku, v níž v každém díle dostanou Harvey s Mikem na stůl případ a na konci vše dobře dopadne. Mike má sice od začátku máslo na hlavě, ale to mu nebrání chovat se každým coulem jako Mirek Dušín. Harvey možná působí daleko arogantněji, ale nakonec je stejně jako Mike vždy za toho dobrého.

Epizody jsou navzájem provázané jen málo a hlavní devízou Suits jsou popkulturní odkazy a neustále špičkování mezi hlavními postavami. Kdyby se seriál nadále ubíral vytyčeným směrem, snadno by hrozilo, že vyprchá prvotní kouzlo neokoukaného a stane se otravným. Naštěstí přišla série druhá.

suits_kravataci_2

Druhá série – ústřední záporák a konec černobílosti

Druhá řada nám bohudík sesazuje růžové brýle a dozvídáme se takřka o všech postavách informace, zásluhou nichž konečně působí jako lidé z reálného světa. Z komediální taškařice se stává regulérní intrikářské drama s hlavním záporákem v podobě Daniela Hardmana, který v kontextu první série nepůsobí vůbec černobíle.

Dominantní šéfka Jessica Pearson v podání skvělé Giny Torres rovněž dostává více prostoru. Jednoznačným miláčkem publika se však stává Rick Hoffman aka Louis Litt. Harveyho protivník z první série konečně ukáže svou přívětivější tvář a z vážně se beroucího soka newyorského žraloka se stává komediální figurka, nutno však dodat, že dokonale vyvedená.

Suits zažívají ve druhé sérii svůj vrchol a řada první zpětně působí jen jako variace na doktora House z právnického prostředí. Finále rovněž láká k dalšímu sledování jednak velkým zlomem v milostné lince Mika a Rachel, zadruhé zásluhou fúze s britskou firmou, která slibuje nové postavy a další porci pletichaření do budoucna.

suits_kravataci_3

Třetí série – jeden velký hroutící se případ

Třetí série je sice teprve v polovině, nicméně tvoří uzavřený celek, takže není problém ji předběžně zhodnotit. V této řadě Suits řeší Harvey případ, který se mu postupně rozpadá pod rukama. Dochází k odhalování stále nových skutečností, jež místo kýženého vítězství znamenají jen další komplikace. Do toho se mísí dusno uvnitř firmy mezi Harveym, Jessicou a novým britským partnerem Darbym. Hodně prostoru si pro sebe krade Harveyho sekretářka Donna a její nová milostná linka.

Seriál si stále drží nadprůměrnou úroveň, nicméně laťky, kterou nastavil velmi vysoko v předchozí sérii, tentokrát nedosahuje. Důvodem je, že některé své přednosti a charakteristické rysy, na nichž stavěl, přetahuje do extrému. Zmíněné špičkování mezi postavami přehání místy takovým způsobem, který spěje k tomu, že se spolu jednotliví protagonisté již takřka nebaví normálně. Velmi to škodí především postavě Donny, u níž má tato mluva pravděpodobně působit atraktivně, ale je pouze protivnou vatou. V případě Louise se tvůrci rozhodli, že komediální poloha mu sedí a měl by se jí tudíž držet. Snaha o odlehčení však vede k tomu, že Louis se většinu seriálu věnuje naprosto nepodstatným hloupostem. Celá šaškárna působí zcela nepatřičně v přímé konfrontaci s tím, že hlavní dějová linka se zabývá případem vraždy.

suits_kravataci_4

Finální pointa je sice nečekaná ale tím stylem, že místo radosti z překvapení vede k ohrnování nosu nad tím, jak je celý konstrukt přitažený za vlasy. Nemluvě o několikanásobném happy endu, který před odsouzením zachraňuje jen seriálové odročení. Nezbývá tak než doufat, že Suits chytí ve zbývajících dílech druhý dech, ačkoliv skalní fanoušci pravděpodobně zůstanou spokojeni, ať jim závěr série přinese cokoliv.

Kamila Steinbachová