SCANDI – Přehlídka současného severského filmu, ale i Bergmana

14.1.2015 at 15:29  •  Posted in Festivaly, Svět filmu by

Vítězný film benátského filmového festivalu zahájil SCANDI – první severskou filmovou přehlídku v Čechách a na Slovensku

Filmovými událostmi nabitý program divákům v České republice a na Slovensku od 14. do 18. ledna nabízí Scandi. Jedná se o první ročník, který je svým rozsahem, kvalitou a ucelenou koncepcí jedinečnou přehlídkou nejlepších filmů z Dánska, Švédska, Norska, Finska a Islandu. „Severský film se stal v mnohém ideálem. Dokáže se komerčně prodat, ale zároveň vyhrát i „staré“ Benátky. Má svou bergmanovskou švédskou klasiku, moderní trierovskou dánskou provokativnost, žánrovou dokonalost jako finský Iron Sky a norský V hlubinách, anebo výrazný první film jako islandský O koních a lidech,“ říká Ivan Hronec, prezident mediální společnosti Film Europe, která Scandi pořádá. Přehlídka přináší hlavní trendy severského filmu a také jeho kořeny. Celkem jde o 20 filmů v 11 českých a slovenských kinech, 20 VOD titulů a 23 filmů televize Film Europe Channel,“ rekapituluje

Exkluzivní kolekce 20 filmů bude k vidění v Praze (kino Lucerna a Evald), v Brně (kino Art), Ostravě (Minikino), v Chomutově (kino Svět), v Havířově (kino Centrum), v Bratislavě (Kino Film Europe, kino Mladosť), v Košicích (Kasárne Kulturpark), v Popradě (Kinoklub Film Europe) a v Martině (kino Strojár). Velká očekávání provází českou a slovenskou premiéru filmu Roye Andersonna Holub seděl na větvi a rozmýšlel o životě, ověnčeného Zlatým lvem z festivalu v Benátkách 2014, která 14. ledna Scandi zahájila. Film je závěrem Anderssonovy trilogie o lidském bytí, v níž se snažil vytvořit napětí mezi banalitami a podstatnými věcmi, mezi komickým a tragickým – ukázat protichůdnost a dynamickou povahu existence, zatímco formuje myšlenku, že lidský druh potenciálně směřuje k apokalypse, ale také že její výsledek máme ve svých rukách. Absurdní příběhy o lidském žití překvapí, dojmou a inspirují k úvahám.

Holub seděl na větvi a rozmýšlel o životě

K vidění bude také snímek z loňského MFF Karlovy Vary, který se jmenuje O koních a lidech. Debut islandského režiséra Benedikta Erlingssona je velkolepým dílem vyprávěným z pohledu koně. Jaký vliv mají lidé na koně a koně na lidi? Jsou věci skutečně takové, jaké jsou, když se na ně podíváte očima koně? Citlivý příběh zasazený do čisté, islandské krajiny získal řadu filmových ocenění, včetně Ceny diváků a Ceny FIPRESCI z filmového festivalu v Göteborgu 2014, Ceny KUTXA z San Sebastiánu 2013 a 6 cen Edda Award (islandská obdoba Oscarů).

Jedinečné zážitky z intenzivního setkání s legendou světového filmu všem milovníkům kinematografie přinesou projekce zrestaurovaných filmů Ingmara Bergmana – oscarový snímek Fanny a Alexander, Sedmá pečeť, Lesní jahody, Scény z manželského života a Podzimní sonáta.

Sedmá pečeť

Sedmá pečeť

Diváci, kteří preferují pohodlí domova a filmy si rádi vychutnají na televizní obrazovce, mají k dispozici TV kanál Film Europe Channel. V rámci Scandi odvysílá např. trierovskou kolekci filmových provokací včetně Nymfomanky (1 a 2), Melancholie nebo Antikrista. Třetí platformou ke sledování filmů – kdykoliv a kdekoliv na mobilu, počítači či tabletu – je O2 Videotéka. „Milovníkům severské kinematografie nabídneme dvacítku snímků, například kultovní klasiku Ingmara Bergmana nebo filmy Odhalený přístav, Perfect Sense či Call Girl,“ říká David Duroň, marketingový manažer z O2. Všechny filmy budou k zapůjčení v online Videotéce za cenu 45 Kč. Počet přehrání snímku přitom není omezen.