Tohle je náš svět – taková lesní rodinka

13.7.2016 at 12:51  •  Posted in Recenze by

Alternativní výchova může nést plody, ale může se také za ní skrývat vlastní slabost a prohra. Vítěz divácké ceny karlovarského festivalu míří do kin po celé republice.

 

Matty Rose je herec, navíc ještě převážně televizní. Upřesněme, býval jenom hercem, nově se etabloval jako zručný autor. Po bezmála experimentálním kousku 28 Hotel Rooms (2012), s kterým před čtyřmi lety poprvé vyjevil světu svoji touhu točit celovečerní filmy, teď přišel se snímkem Tohle je náš svět, který je dostatečně srozumitelný a vtipný, aby zapůsobil na festivalové diváky znavené kombinací afghánského sociálního dramatu a turecké antikapitalistické eseje. Potvrdil, že dokáže zaujmout masy. Teď zbývá zodpovědět otázku, jestli se za příběhem lesní rodinky skrývá něco víc.

Možnost ho vidět navíc bude mít dost lidí. Spolu s Neonovým býkem a Línou zátokou tvoří trojci filmů projektů Vary ve vašem kině, který má nabídnout typově různé festivalové filmy i v běžné distribuci. Zatímco Líná zátoka slibuje potrhlou komedii, a tak asi nejlákavější vějičku, Neonový býk jako syrové drama bude o diváky soupeřit mnohem hůře. Tohle je náš svět se pak nachází v pomyslném středu.

 

Když konzumovat, tak vědomosti

Otec Ben v ručně postavené vísce uprostřed lesů vychovává svých šest dětí. Společně cvičí a zocelují těla, společně se učí a pumpují do svých hlav vědomosti, které dalece přesahují učební látku na školách. Ben je na to ale sám, jeho žena je totiž v nemocnici a její osud vrhá stín na budoucnost celé této rodinné komunity. V jednu chvíli jsou tak přinuceni čelit civilizaci. Jejich bezmála utopický svět je tak konfrontován s méně sofistikovaným, ale stále převažujícím uspořádáním světa a jeho ideologií.

První velký úkol, kterému Tohle je náš svět čelí, je vykreslení způsobu života odlišného od průměrného modelu konzumní společnosti, a to způsobem, který nevyvolá negativní konotace ve stylu hippies, nýbrž pozitivní odezvu, která dovolí ocenit jiný přístup bez nánosu předsudků. Tvoří v podstatě jakousi její antitezi pro konzum. Otázkou je, jestli z pohledu postav filmu škodlivý způsob života nahrazují něčím, co sice vypadá enviromentalisticky lépe, ale jestli to zároveň není socializační katastrofa.

tohle_je_nas_svet_2

Ross z tohoto nesouladu vybudoval ústřední myšlenku, kterou dovede názorně ilustrovat, aniž by se uchyloval k hloupým zkratkám nebo výsměchu. Zachovává si co nejchladnější hlavu a nestaví postavy do zcela bizarních situací, které by film měnily v nadsazenou komedii. Stále si uchovává na mysli, že obě strany jsou lidé, s chybami i přednostmi. Jako dobrý moderátor dává slovo oběma stranám, aby poměřily síly, byť je jasné, že lesní rodince, která je pro něj prvořadá, přece jenom nadržuje.

 

Kde se skrývá správná cesta

Jsou to však paradoxně její problémy, vztahové a generační, podobné těm ve světě běžných rodin (někdo by řekl normálních, ale nerad bych tvrdil, že jakákoli rodina je normální), které film dovedou k emocionální katarzi, aby neviditelný kotel dušených emocí upustil páru. Výsledek se tak podobá přirozenému vývoji, dalšímu kroku hledání ideálu, který není v extrémech, ale který dovede kombinovat respekt k okolí a respekt k lidskému vývoji.

Nutno podotknout, že Matt Ross při tom občas zbytečně do filmu zanáší snové flashbacky, případně dramaturgicky přešlápne a vyprávění zbytečně zamotá náhlými změnami postojů. Herecky však měl velké štěstí (nebylo lepší volby než Viggo „Aragorna“ Mortensena do role Bena) a vlastně se mu podařilo představit zajímavou sociologickou koncepci. Hlavně pak pro všechny intelektuály zakládá neopominutelný svátek Noama Chomského.

 

(7.5/10)

Foto: Aerofilms

 
  • Info
  • Trailer
  • Plakát
Originální název: Captain Fantastic

Režie: Matt Ross; Scénář: Matt Ross

Hrají: Viggo Mortensen, George MacKay, Samantha Isler, Annalise Basso, Nicholas Hamilton, Shree Crooks, Charlie Shotwell, Frank Langella, Steve Zahn, Kathryn Hahn

Žánr: drama; Země původu: USA; Stopáž: 119 minut

Premiéra: 14. července 2016

tohle_je_nas_svet_plakat

Adam Fiala