Muž, který nemá co ztratit, je zpátky.
Kop. Rána. Úder. Pád. Výstřel. Prásk! I takto zjednodušeně bychom mohli popsat druhý díl akčního thrilleru John Wick. Film, díky němuž se poněkud nečekaně vrátil Keanu Reeves mezi úspěšné hvězdy. První díl příběhu o bývalém nájemním zabijákovi stál pouze 20 milionů a natočili jej špičkoví kaskadéři David Leitch a Chad Stahelski, kteří byli dubléry agenta Smithe a Nea v trilogii Matrix. Snímek celosvětově utržil více než čtyřnásobek a získal nadšené ohlasy kritiků a diváků. Pokračování bývají ošemetná a mnohdy se nedaří dostát kvalit jedničky, či je dokonce překročit. Johnu Wickovi 2, kterého točil už jen Stahelski, se podařil husarský kousek, neboť dosáhl obojího. Co to pro film znamená?
Muž a jeho pes
Padesátník (!) Keanu Reeves je ve své roli stále velmi charismatický a svému spíše mlčenlivému hrdinovi jako z westernu, který se raději vyjadřuje činy než slovy, dodává punc elegance i brutality zároveň. Současně je zranitelnou postavou, které v prvním díle zemřela žena a jíž gangsteři zabili štěně darované manželkou. Kromě toho mu ukradli jeho oblíbený Ford Mustang, čímž si však ruští kriminálníci podepsali úmrtní list. Wick se coby legendární baba Jaga začne mstít tak, že i nejotrlejší zločinci si strachy zaneřádí své spodky.
Sequel se odehrává těsně po událostech jedničky – Wick si jede zpět pro své auto a cestou zlikviduje vše, co má nohy a ruce. Uzavře však příměří a chce zažít trochu klidu se svým novým štěnětem po boku. Scenárista Derek Kolstad, který napsal už první díl, však postavě pokoj nedopřeje. Wick totiž musí v Římě splnit ještě poslední zakázku. Opět sledujeme neskutečně nabité akční peklo, do kterého patří headshoty zblízka, různé typy bojových umění i práce s autem coby smrtící zbraní. Styl, kterému tvůrci říkají gun fu, je i podruhé opojný. Díky delším záběrům s velmi propracovanou choreografií, kterou nepodrývá chaotický střih, jsou akční sekvence velmi přehledné. Dlouhá scéna z klubu v prvním díle však zůstává nepřekonána, neboť střety jsou nyní více rozkouskované. Hudba je však nadále řízná a výborně podtrhuje tón filmu.
Staří známí
O něco více se i mluví, což se odráží na dvouhodinové stopáži. Dvojka však přináší kromě akce i další osvědčené atributy svého předchůdce. Nahlédneme podrobněji do tajemné mytologie zabijácké subkultury a sítě hotelů Continental (něco jako Four Seasons výhradně pro mafiány), kterou scenárista rozvádí do neskutečně absurdních, ale vzrušujících rozměrů. Zjistíme například, že objednávky podsvětí vyřizují sekretářky s obstarožními počítači a vytáčecími telefony.
Vrací se také svérázné postavy jako úslužný recepční (Lance Reddick), chápavý policista (Thomas Sadoski) nebo korektní manažer (Ian McShane), které v prvním díle zaručovaly, že Stahelski vše pojímá se zábavnou nadsázkou. Ještě lepší a promyšlenější je vyzbrojovací scéna, v níž Wick navštíví krejčího a sommeliera. Dvojka je celkově ještě stylovější a co do interiérů atraktivnější. Finále, které je poctou filmu Drak přichází (1973) s Brucem Lee, se odehrává v prostorách modernistické výstavy se zrcadly s rudo-modrým nasvícením, a to dohromady se stylem snímání vypadá, jako kdyby chtěl režisér přímočarý akčňák povýšit na umění, což lze jen nadšeně kvitovat.
Vyvolený
Christian Grey si může své pomůcky strčit pěkně hluboko. John Wick je totiž pravým ztělesněním ženského snu. Milující partner, který se pro lásku vzdá prestižního a výdělečného zaměstnání. Člověk, který se láskyplně stará o své štěně, ale také extrémně schopný a silný muž, který pomstí narušení vaší památky a k tomu ještě mluví plynně několika jazyky a umí se oblékat! Pro muže tu jsou zase palné zbraně, rychlá auta a přitažlivá žena, která vám nemůže odmlouvat, neboť je němá. Ale dost humoru. John Wick 2 nenabízí nic zásadně odlišného od jedničky, avšak je vyloučené, aby milovník jedničky odešel zklamaný, a to není málo.
Italský záporák vypadající jako mladší Petr Čepek se sice Michaelu Nyqvistovi nevyrovná a Johnova mise nevychází z jeho dobrovolného rozhodnutí pomstít se, takže motivace není tak roztomile prostoduchá, když to však točí Stahelski, ve scénách vyzvání černé pevné linky a Reeves se setká s Fishburnem na střeše, aby prohodili pár slov o „Choice“ a „The One“, tetelíte se blahem. Bonusem je pak scéna, kdy se dozvíme, co je pravdy na historce, že propiska je ve Wickových rukou nebezpečnější než jeho oblíbený Glock.
Foto: Lionsgate