Oscary 2017 – hecování před čtyřletým bojem

27.2.2017 at 13:34  •  Posted in Novinky, Svět filmu by

89. ročník Cen Americké filmové akademie si našel čas pro šok.

 

   Devadesáté výročí je za rohem a oscarový večer se potýká s nejednou chorobou. Od šňůry Billyho Crystala střídá moderátory se snahou pozvednout sledovanost, což se i dle prvních letošních čísel stále nedaří. Mění tváře, ale ani s profesionálními baviči ze showbyznysu se předávání cen nedaří zbavit se jakési křečovitosti, která vrcholí ve chvílích odlehčení. Letošní průvodce večerem Jimmy Kimmel si svou suchou ironií zvolil poněkud jinou cestu než jeho poslední předchůdci. To ovšem nic nemění na tom, že často šlo o deriváty jeho starších nápadů (Mean Tweets, humorné pošťuchování s Mattem Damonem) a občas zdlouhavé a nepříliš vtipné záležitosti (návštěva obyčejných lidí za celebritami měla obě strany stmelovat, ale naopak ukázala na upjatost Hollywoodu, z jehož řad jediný Ryan Gosling vyrazil hosty spontánně pozdravit). Pokračuje problém, že moderátor nemá příliš prostoru a v průběhu udílení se ztratí. Nakažlivou a nepříjemnou nemocí se pro Hollywood letos stal také boj s Donaldem Trumpem. Prezident si za svou politiku za večer vysloužil mnoho pohlavků, které se dají dělit na ty přesně mířené (ve formě konstruktivní kritiky v proslovech) a na ty primitivní (ve formě opakovaných vtipů). Ale zatím „All is well in Hollywood„, obzvlášť pokud opravdu táhne za jeden provaz. Vzhledem k vysokému procentuálnímu zastoupení Trumpových voličů mezi nejmovitějšími občany USA, to ale nemusí být tak jasné.

   Po nakopnutí písní Justina Timberlakea z filmu Trollové se přešlo k předávání prvních cen. Vedlejší herecké kategorie očekávaně opanovali Mahershala Ali (Moonlight) a Viola Davis (Fences), v těch technických ale často docházelo k rozchodu s předpověďmi. Oscarovými filmy se tak letos staly blockbustery jako Sebevražedný oddíl (masky) a Fantastická zvířata a kde je najít (kostýmy). Cenami za nejlepší mix zvuku a střih pro Hacksaw Ridge potvrdil Mel Gibson svůj návrat mezi vysoké hráče. Sošku za Nejlepší neanglicky mluvený film získal iránský Klient. O filmu se v posledním měsíci začalo hovořit jako o možnosti, jak by se Hollywood vzepřel Trumpově imigračnímu dekretu. Režisér Asghar Farhadi totiž prohlásil, že se na protest ceremoniálu nezúčastní. Není nejmenších pochyb o tom, že zde zvítězila politika a emoce a kvality zůstaly v druhé řadě – což je ovšem případ všech oscarových ročníků a všech monstrózně velkých medializovaných předávání cen. Favorizovaný La La Land se dlouho musel spokojit jen s cenou za Nejlepší výpravu, poté ovšem spustil očekávanou lavinu soškami za kameru, hudbu, píseň, herečku Emmu Stone a režii pro Damiena Chazella. Nejlepším hercem se stal Casey Affleck za minimalistický výkon v Místu u moře. Porazil tak mnohem vřelejší oscar-bait Denzela Washingtona z Fences.

   Před udílením poslední ceny za Nejlepší film se vše zdálo nalinkované. La La Land měl sice daleko do možné kořisti deseti nebo snad jedenácti ocenění, ale večer byl jednoznačně jeho. Hlavní cenu přišli předat Bonnie a Clyde – Faye Dunawayová a Warren Beatty. Při otevírání obálky se prodlužovalo napětí – Beatty s vyhlášením vyčkával, díval se zpět do obálky a nakonec ji předal k přečtení Dunawayové. Verdikt zněl La La Land. Na pódium přispěchal celý tým filmu a u mikrofonu se jali děkovat tři producenti. Mnohé pohledy po sále ovšem nasvědčovaly tomu, že se právě stalo něco fatálního. Pod dohledem Kimmela a organizátorů dorazila správná obálka oznamující vítězství pro snímek Moonlight. Beatty dostal do rukou obálku pro nejlepší herečku se jménem Emmy Stone z La La Landu. Usměvavý Gosling, rozhořčený Chazelle a chápaví producenti tedy vyklidili místo týmu Moonlight. Oscary podobný přešlap nepamatují a my jsme byli svědky chvíle, která se bude v Hollywoodu parodovat ještě dlouhé roky.

 

KOMPLETNÍ SEZNAM OCENĚNÍ:

Nejlepší film

Moonlight

Nejlepší režie

Damien Chazelle – La La Land

Nejlepší herec v hlavní roli

Casey Affleck – Místo u moře

Nejlepší herečka v hlavní roli

Emma Stone – La La Land

Nejlepší herec ve vedlejší roli

Mahershala Ali – Moonlight

Nejlepší herečka ve vedlejší roli

Viola Davis – Fences

Nejlepší adaptovaný scénář

Barry Jenkins, Tarell Alvin McCraney – Moonlight

Nejlepší původní scénář

Kenneth Lonegran – Místo u moře

Nejlepší kamera

Linus Sandgren – La La Land

Nejlepší hudba

Justin Hurwitz – La La Land

Nejlepší píseň

Justin Hurwitz – „City of Stars“ (La La Land)

Nejlepší střih

Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny

Nejlepší mix zvuku

John Gilbert – Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny

Nejlepší střih zvuku

Sylvain Bellemare – Příchozí

Nejlepší výprava

David Wasco, Sandy-Reynolds Wasco – La La Land

Nejlepší kostýmy

Colleen Atwoodová – Fantastická zvířata a kde je najít

Nejlepší masky

Alessandro Bertolazzi, Giorgio Gregorini a Christopher Nelson – Sebevražedný oddíl

Nejlepší vizuální efekty

Robert Legato, Adama Valdez, Andrew R. Jones a Dan Lemmon – Kniha džunglí

Nejlepší neanglicky mluvený film

Asghar Farhadi – Klient (Salesman)

Nejlepší animovaný film

Byron Howard, Rich Moore a Clark Spencer – Zootropolis: Město zvířat

Nejlepší dokumentární film

Ezra Edelman a Caroline Waterlowová – O. J.: Made in America

Nejlepší krátký hraný film

Kristof Deák – Školní sbor (Sing)

Nejlepší krátký animovaný film

Alan Barillaro a Marc Sondheimer – Ptáčátko (Piper)

Nejlepší krátký dokumentární film

Orlando von Einsiedel a Joanna Natasegara – The White Helmets

Marek Koutesh