Umění, nebo nejgeniálnější product placement? Druhý LEGO příběh ztratil genialitu a lehkost originálu.
Když se před pěti lety chystal do kin film založený na stavebnicích LEGO, očekávání byla opatrná, protože snad ještě víc než takoví Transfomers (2007) nebo G. I. Joe (2009) působil projekt tohoto rázu jako absolutní product placement. Ovšem režijní a scenáristické duo Phil Lord a Christopher Miller místo toho předvedli svébytný, emocionální příběh, který navíc velmi chytře reflektoval podstatu LEGO kostek, která se neopírá o žádnou licenci na slavnou frančízu. Pravda, odkazů a popkulturních narážek bylo moře, šlo ale spíš o vtipné ozdoby skvělého vyprávění.
Ve druhém filmu se recept, který z LEGO příběhu (2015) učinil kasovní trhák, snaží studio zopakovat a vše se zdá být na svém místě. Výtvor je ale odsouzen k neúspěchu, byť oba díly dělí na poměry jiných pokračování nadstandardní časová mezera, která by mohla bohatě postačit k vymyšlení rovnocenně silného konceptu.
Film, který je zamýšlen i pro holky
Potíž je, že film už nedokáže (a nakonec ani nechce) zopakovat překvapení, které první díl obsahoval, když se ukázalo, že se animovaný film odehrává ve fantazii skutečného chlapce. Stejně tak se projevuje únava, která na diváky padla, když kina ještě stihla uvést LEGO Batmana (2017) a LEGO Ninjago film (2017).
Přitom za scénářem opět stáli Lord a Miller, byť režie připadla Miku Mitchellovi (Shrek: Konec a zvonec /2010/ nebo Alvin a Chipmukové 3 /2011/). A vypadá to, jako by půjčili svou stavebnici někomu jinému, aby si s ní pohrál, ale ten nemá takový talent a cit.
Primární změnou ve dvojce LEGO příběhu je to, že se posouvá z roviny vztahu otce a syna k soužití bratra a sestry. A jelikož zůstává u stejné rodiny, je i chlapec reálně starší o pět let, a tak je těžší mu uvěřit, že je stále zapálený do hraní se stavebnicemi LEGO, natožpak se svojí mladší sestrou. Zápletka kolem vzájemného sporu směřujícího podle klasických vzorů ke smíření, je tím znevěrohodněna.
Vyždímaný Green Lantern
Co pak divákovi zbývá? Narážky na jiné filmy? To jsou stále ty samé fóry s Green Lantnernem. Možná ještě trocha zesměšnění potřeby točit filmová pokračování jako temnější a depresivnější, což zajistí hlavní postavička Emmeta, který si uchovává svůj nezdolný optimismus, byť se jeho město změnilo v Apokalypsburg.
Někteří by mohli ocenit muzikálovější náturu druhého dílu, která nejspíš vychází z toho, že písnička Everything Is Awesome byla nedílnou součástí fenomenálního úspěchu předchozí části. Byť jejich počet nabobtnal, žádná ze skladeb nemá potenciál stát se kultovní záležitostí. Naopak jsou otravnou výplní, která sérii přiblížila běžné disneyovce.
Zůstává nám působivá animace evokující skutečné LEGO kostky i oblíbené postavičky, které už minule tvořily skvělou skupinu, ale také chatrná nadstavba, která by dávala dobrý důvod, proč s touhle stavebnicí hrát víc než jednou.
Foto: Warner Bros.