Letopisy Narnie: Princ Kaspian

17.6.2008 at 20:10  •  Posted in Recenze by

Jak zachránit pohádkovou říši aneb souboj dvou gayů o to, kdo má větší ego.

 

V Narnii čas přímo pádí. Zatímco Petr, Zuzana, Edmund a Lucinka zestárli o pouhý rok, tak v bájné zemi plné mluvících stromů, sexy faunů (haló, Jamesi McAvoyi) a lvů spasitelů uplynulo už 1300 let. Sourozenci Pevensiovi si na obyčejný život téměř zvykli, teď jsou však do Narnie povoláni znova. Tentokrát už to tam ale není tak veselé jako posledně. Zvířata přestala mluvit a zemi ovládá nová lidská rasa – tajemní Telmaríni v čele s moc moc zlým králem Mirazem, který má zálusk na hlavu dědice telmarínského trůnu, prince Kaspiana. Ten však uprchne a chystá převrat – s pomocí nejen mnohých kreatur, ale i čtyř skutečných králů a královen Narnie, chce dobýt zdánlivě ztracený trůn i spravedlivou vládu v této bájné zemi. Tak pravil C. S. Lewis, načež se začaly dít věci.

kaspian_2 kaspian_3

Zdá se vám tento děj poněkud stručný? Tak teď si ho ale představte natažený na dvě hodiny dvacet. Věřte mi, že tento film je všechno (no dobře, to bych mu zase moc fandila), ale rozhodně ne stručný. Ačkoliv by se dala zápletka shrnout do dvou vět, tady se setkáváme s něčím naprosto novým, a to koncentrovanou nudou pro každého, což už na první pohled nevypadá jako moc košer nabídka. Klidně si můžete během promítání prolétnout noviny a hádala bych, že ani po přečtení Vojny a míru vám nic podstatného z děje neuteče. Ten se totiž zakládá na tom, že putujeme od jedné nesmyslné bitky k druhé. Herci se na plátně zhruba v dvacetiminutových intervalech pravidelně servou a jdou zase dál. Mezi tím můžeme sledovat krátké eskapády, kdy Lucinka šťárá v lese, jestli náhodou nenajde Aslana. No, nenajde.

Dobrá třetina filmu je věnována takzvanému boji o ego. Není také divu, Petr coby oškubané pubertální ptáče přišel po roce do Narnie a nalezl tam sošného hnědovlasého dědice trůnu. To vyloženě naštve. Proto se snaží Kaspianovi dokázat, že je také schopný, a to nejčastěji v zrcadle jistě pečlivě nacvičenými drsnými obličeji, které by mu měly dodat ráz statečného a hrdinného vojevůdce a vládce Narnie. A tak, až ten jeho výraz uvidíte, tak se aspoň nesmějte, prosím. On se vážně snaží.

kaspian_4 kaspian_5

Zuzana má prsa! A spolu s fyzickými znaky se v ní také probouzí touha, díky které můžeme zažívat horké čtvrthodiny ve stylu „Zuzana myslí na Kaspiana“, „Zuzana se dívá Kaspianovi do očí“ a „Zuzana okukuje Kaspianovi zadek a myslí si, že je to mimo záběr“. Máme jen štěstí, že se s její postavou ve třetím díle už nepočítá, protože v opačném případě bychom mohli být svědky něčeho velmi explicitního a přístupnost PG by byla ta tam.

Opravdovým hrdinou je tak jedině král Miraz v podání skvělého Sergia Castellitta. On je ten pravý záporák, své postavě dodává neuvěřitelné charisma a auru, podle které vyloženě touží po moci a pomstě. A navíc- ten frajer má náušnici!

kaspian_6 kaspian_7

Co je na filmu dobré, ba výborné je výprava a kamera. Dočkáme se mnoha skvělých záběrů na hrad krále Miraze, pobořeného hradu Cair Paravel i malebné české krajiny. Závěrečná bitva je v každém případě působivější a nápaditější než finále jedničky, možná také proto, že investice byla značná a při pohledu na rozpočet této scény by i Bill Gates začal trhat svou šekovou knížku a křičet „Marnost, marnost“. Za zmínku stojí také všelijaké příšery, obzvláště kentauři, kteří jsou mnohem propracovanější než například ti z Harryho Pottera. V Narnii jsou mnohem nebezpečnější, divočejší a větší. Bohužel však kvalitu filmu neovlivňuje to, kdo má většího kentaura.

Mohlo by se zdát, že jsem zlá, ale to ještě nevíte, že si myslím, že Princ Kaspian je přece jen o něco lepší než Lev, čarodějnice a skříň. Je totiž o něco monumentálnější a výpravnější. Dokonce se v tomto díle dá najít i dobrá scéna, a tou je závěrečné „říční bitkování“, kde dojde na zhmotnění vody do mnohem fantasknějších tvarů, než byli koně ve Společenstvu prstenu.

kaspian_8 kaspian_9

V každém případě ale počítejte s tím, že se může snadno stát, že usnete nebo budete mít nutkání z nudy zabíjet lidi. 144 minut je prostě moc a monotónnosti nepomůže ani bojová krysa, Yemi AD v roli kentaura a Zuzanina nově nabytá sexuální identita dohromady.

Závěr: Tento film se doporučuje dětem do deseti let (protože ještě nechápou, jak je to blbé), zvířatům (protože jim nabídne alternativy ke křížení) a vysloužilým maratoncům (protože vy na to máte! bojujte!). Vy ostatní nic moc nečekejte a vezměte si s sebou něco na čtení.

(4.5/10)

Kristýna Lexová
Latest posts by Kristýna Lexová (see all)