Odpad – páni kluci ze skládky

11.1.2015 at 17:51  •  Posted in Recenze by

Prvotřídně zfilmovaná, rošťácky výchovná pohádka z Brazílie. Nic míň.

 

Dětští hrdinové, kteří se vzepřou zkorumpovaným elitám? Ano. Kamarádi na život a na smrt z prostředí absolutní bídy? Vskutku. Laciné moralizování a rozdávání balíků peněz všem chudobným? To si pište! Tahle stručná recenze možná přichází s drobným zpožděním, Odpad ale v kinech určitě ještě najdete. A když se proberete tím vším nepořádkem, co zanechali předchozí návštěvníci, uvidíte na plátně zábavný a poctivě naivní kousek.

Odpad1

 

Příběh o třech chlapcích ze smeťáku za Riem příliš originality nepobral. Najdou peněženku s prapodivným obsahem, a místo aby ji vyrabovali a zahodili, jak jim velí každodenní rutina, počkají, až dorazí policie, která jim za ni nabídne tučnou odměnu. To je darebům nějaké podezřelé, takže radši hrají mrtvé brouky a následně se vydají pátrat na vlastní pěst. Rozjíždí se kolotoč málo a ještě méně pravděpodobných situací.

Odpad2

 

Každý druhý posun v ději je drobet přitažený za vlasy. Zlouni jsou tu tak trochu neschopní, správňáci až příliš všehoschopní. Motivace chlapců podstoupit velmi nejisté dobrodružství, které je dovede k trablům, jako jsou honičky po slumu či vypálení jejich domovské skládky, je sotva zřejmá. Aha, tak počkat, dělají to proto, že je to správná věc. Na smeťáku je to naučili rozeznávat „bílí“. Tak jsme doma. Ačkoliv tu nechybí dost drsné momenty a sem tam se vyhrožuje s pistolí u spánku různých postav bez ohledu na věk, tohle je pohádka. Dětské dobrodrůžo, o kterém se nesmí moc přemýšlet.

Odpad3

 

Naštěstí se moc přemýšlet nemusí. Zkušený tvůrce Stephen Daldry (Billy Elliot, Hodiny) se v tomhle žánru cítí velice dobře a s lidským scénářem Richarda Curtise (Láska nebeská, Piráti na vlnách) si rozumí, stejně jako se sympatickými hlavními představiteli. Ti v Daldryho svižné režii, protkané rychlými střihy, dobře rytmizovanými změnami tempa, korunované líbivým vizuálem a podbarvené jásavou hudbou Antonia Pinta (Město bohů, Moje letní prázdniny), uhánějí o překot za spravedlností, osudovými setkáními i za životními pravdami jako ze slabikáře. Je to jízda a není moc času na oddych, snad jen když je třeba probrat, jak moc rádi mají klučinové sebe navzájem a všechny ostatní dobré lidi.

Odpad4

 

Na závěr totiž ústřední trio ukáže, jak moc vážně to s tou správností a dobrotou od srdce myslí. Smeťák se dočká spravedlnosti ultimátní, spravedlnosti takřka komunistické. Ale pozor, nenechte se mýlit pokřivenou českou zkušeností. Tenhle komunismus může být docela hezká věc. Vždyť ona je to líbivá myšlenka. Snad i dobrá. Taková pohádková. Tudíž je všechno tam, kde má být. A kluci se můžou z vybírání odpadků překvalifikovat na rybařinu. The happy end.

 

(6/10)

  • Info
  • Trailer
  • Plakát
Originální název: Trash

Režie: Stephen Daldry, Scénář: Richard Curtis

Hrají: Rickson Tevez, Gabriel Weinstein, Eduardo Luis, Rooney Mara, Martin Sheen, Wagner Moura, Selton Mello

Žánr: dobrodružný/thriller, Země původu: Velká Británie/Brazílie, Stopáž: 115 minut

Premiéra: 1. ledna 2015

Odpad - plakát

Vašek Voslář