Šéfové na zabití – tvrdá slova, ale jsou to měkkoty

4.8.2011 at 21:28  •  Posted in Recenze by

Komedie pro prací zmoženou sortu zaměstnanců, kteří si někdy přáli, aby jejich šéf zaklepal bačkorami. Pravděpodobně přitom ale vymysleli kreativnější a legračnější způsoby než ústřední trojice v tomto filmu.

 

Nick se dře od úsvit až do soumraku, teplé jídlo zná jen z doslechu a sex je legendou. V práci se tak snaží, protože by mu z toho mohlo koukat povýšení a s tím spojené lepší podmínky. Šéf Harken mu ho nechce dopřát zadarmo, a jak se postupně ukáže, tak vůbec. Dale bere za smysl života manželství, takže práce je pro něj jenom způsobem výdělku. Jenomže každý den v zubní ordinaci dr. Harrisové se pro něj mění v noční můru, když mu dělá návrhy a úmyslně mluví oplzle. Kurt se na druhou stranu měl v práci jako v peřince. Všechno šlo dobře, dokud firmu nezdědil úděsný synátor Bobby Pellitt. Když se tak jednoho večera sejdou nad tradičním půllitrem piva, dojdou k závěru, že dál to už nesmí pokračovat, a rozhodnou se, že jejich šéfové si zaslouží skončit pod drnem.

bosses_2 bosses_3

Hlavní slovo tu mají tři kamarádi ubuzerovaní k smrti a tři šéfové čerpající svůj životní elán z toho, že si ze své nadřízení pozice mohou dovolit šikanu, harašení nebo obyčejný výsměch. Největším neúspěchem této komedie je, že si ani s jednou z těchto skupin nedokáže získat divákovu náklonnost, a to proto, že je nedokáže pořádně využít a slovy jednoho z protagonistů pak jako děvku zahodit. Přitom na excentričnosti šéfů, kteří mají skončit na popravišti, by mohl být postaven humor, ze kterého by týdny vyžil jediný stand-up komik. Režisér Seth Gordon tak opět potvrzuje, že při rozdávání talentu zoufale ostrouhal.

bosses_4 bosses_5

Jennifer Aniston je žena, o které by valná většina mužské populace bez problémů řekla, že je i na svých čtyřicet let pořád velká šťabajzna a že stačí málo, aby nás svou svůdností dostala do kolen. Scenáristé ji dovolí mluvit tvrdě, jenomže její činy jsou na úrovni základní školy. Její sexuální dračice postrádá hmatatelný apetit. Nejvíc zarazí, že ani trochu smyslnosti nevykřeše ze scény, v níž její nahé tělo zakrývají jen kalhotky a doktorský plášť.

Kevin Spacey se alespoň trochu ponoří do svého despotického a namyšleného parchanta, který kolem sebe metá jízlivosti a vysmívá se vám za vaše slabosti. Má k tomu také nejvíc času ze všech šéfů. Rozhodně víc než Colin Farrell, jehož metamorfóza je splněným snem filmového fanouška. Ze sympaťáka se totiž změnil v upocené a hnusné prasátko, které svou nevychovanost a narůstající pleš nezakryje ani tou největší dávkou heroinu. Smutné, že množství jeho výstupů je skromné, přestože svůj irský temperament mohl zužitkovat do míry, ze které bychom smíchy učůrávali.

bosses_6 bosses_7

Pokud tedy zklamávají protagonisté šéfů, a to z nedostatku prostoru a tím pádem i minimu zájmu ze strany herců, naděje se upínají k pracovní třídě zastoupené Jasonem Batemanem, Jasonem Sudeikisem a Charliem Dayem. Trpí snadnou zaměnitelností, navíc zdůrazněnou tím, že jsou to obyčejní poctiví lidé, kteří chtějí žít dobře. A takoví nudní patroni nejsou nejvhodnějším exemplářem v komediálním filmu. Naopak mu způsobují bolesti, které scénář jako mučící nástroj zdůrazní, než aby je pomocí morfia uklidnil.

Největší potěšení má proto divák z Jamieho Foxxe, který tuhle absurdní historku vzal za správný konec a pojal svého profesního poradce ohledně vražd se vším všudy. Ačkoli má snad nejméně prostoru ze všech, rozehrává svůj part a tajemství ohledně své identity na delší dobu a vzbuzuje tak pozornost. Zahrnuje do své postavy vizuální změnu, díky které se navlékl do kůže potetovaného drsňáka s kozí bradkou, i herecké vykreslení podivně diskrétního chlápka s divným jménem a podezřelou ochotou slevit ze svých cen a nároků.

bosses_8 bosses_9

Pokud ve filmu někdo umřel, tak to byl původní výtečný nápad, který nikdo nedokázal zužitkovat do tvaru, který by bavil déle než dvacet minut.

Adam Fiala