Sex Tape – video do každé domácnosti

22.8.2014 at 08:00  •  Posted in Recenze by

Co dělat, když milostný život uvadá? Jak získat impulz a dodat si sebevědomí? Cameron Diaz „si natočila“ film…

 

Tvrdit, že celý Sex Tape vznikl, jen aby si hlavní herečka trochu spravila ego, by bylo přehnané a daleko od pravdy. K produkci se přidala až jako poslední klíčový článek. Přesto se takové myšlence nelze vyhnout. Jak jinak totiž vysvětlit existenci tuctové až šablonovité komedie téměř bez vtipu? Předpoklad musí být, že původně v ní nějaký humor být měl. A něco se zadrhlo.

Sex Tape 1

 

Jednorozměrný nápad

O filmech, jako je Sex Tape, se těžko dá přímo ztratit víc než jen pár slov. Ale texty o tom, že je těžké takové texty psát, jsou už klišé. Texty o tom, že je klišé psát texty o tom, jak je těžké psát texty o snadno zapomenutelných filmech, zatím na svou šanci čekají. Tato recenze však takovým textem nebude, pokud jím už není.

Pokud z toho nevyplývá, že Sex Tape za návštěvu kina nestojí, tak nestojí. Za 95 minut (plus reklamy, které budou jistě zábavnější) u televize možná, ale jedině v případě zásadních sympatií k ústřední herecké dvojici. Ta se po předchozí spolupráci ve Zkažené úče (2011) nechala okouzlit námětem o domácím erotickém videu, které se dostane na veřejnost.

Ne, že by Zkažená úča byla kdovíjakým veledílem. Málo vídaná pedagogická nekorektnost vůči dětem a Cameron Diaz coby mírně odkvetlá kráska bez skrupulí z ní však dokázaly udělat stravitelnou jednorázovou výplachovku. Jason Segel byl tehdy přítomen jen coby sympatický přihrávač, tentokrát si s kolegyní podělili role rovnoměrně.

Sex Tape 2

 

Nevytěžený námět

Krok správným směrem, řeklo by se poté, co tenhle rozevlátý čahoun solidně bavil v Kopačkách (2008), Mupetech (2011) a konečně doklepaném seriálu How I Met Your Mother (2005-2014). Bohužel ani diskutabilní sexappeal čtyřicátnice Cameron Diaz, ani roztomile úsporné herectví Segela nedokážou Sex Tape zachránit před unylou režií a absencí jakéhokoliv dalšího životaschopného nápadu ve scénáři, který se od prvotního nástřelu moc daleko nedostal.

Jay a Annie už spolu zkrátka nespí tolik jako dřív. O tom a o ničem jiném je expozice, v níž se Diaz tváří jako někdo o polovinu mladší. Překvapivě to není tak trapné, jak to zní. Páreček se sexuální abstinenci rozhodne vyřešit tak, že pošle děti k rodičům a natočí se při společném „spánku“ na iPad. To už je trapné zhruba akorát. A protože Jay rozdává své iPady na potkání a se všemi obdarovanými všechno sdílí přes iCloud, domácí video se dostane k rodičům, budoucímu zaměstnavateli, vousatému pošťákovi (asi nejlepší a trestuhodně nedotažený fór), k nejlepším přátelům a jejich synátorovi.

Fakt, že v téhle chvíli všechny postavy přestanou myslet, začnou běhat od iPadu k iPadu a tak dále, se komediálním pokusům odpouští. Smutek přinese až zjištění, že konkrétní vyvedení téhle zápletky přináší trapnosti už kriticky mnoho. I s eRkovým ratingem (u nás přístupnost od 15 let), s nímž bylo možné se vydat vstříc ožehavosti a provokativnosti, převažují momenty uondávající a rádoby ujeté. Při důkladnějším pohledu na tvůrčí tým to není zas až tak překvapivé.

Sex Tape 3

 

Apple poetika

O námět se zasadila Kate Angelo, jež má za sebou coby scenáristka jen propadák Záložní plán (2010). S psaním jí pomáhali Jason Segel a Nicholas Stoller, kteří sice vtipně vrátili na výsluní zmiňované Mupety, jejich další spolupráce v Zásnubách na dobu neurčitou (2012) už čelila spíše zívání fanoušků i kritiků. S invencí měl tedy přijít aspoň režisér.

Jake Kasdan bohužel poněkolikáté předvádí, že když už se dostane od televize k plátnu, dá dohromady pouze skrz naskrz průměrnou kompozici. Ani z nadějnějších momentů, jako je velké cameo slavného baviče či předtitulkový sestřih z inkriminovaného videa, není schopen vytřískat cokoliv památného. Za celou stopáž vlastně zvládne skutečně prodat jen jednu scénu, v níž v podstatě dochází na týrání zvířete.

Sex Tape je tedy přes zdánlivě uvolněně dráždivou myšlenku nezábavný a unylý. Není to komediální žumpa, není to nejhloupější či nejodfláknutější film roku, neublíží, nepřivodí bolehlav a nepohorší. Jinak ale nabídne jen holé zadky protagonistů a hlášku o tom, že nikdo nerozumí cloudu. Inu, jestli si kvůli tomu někdo ten iPad pořídí, tak mu to přejme. Do kina ale pojďme na něco jiného.

 

(4/10)

  • Info
  • Trailer
  • Plakát
Originální název: Sex Tape

Režie: Jake Kasdan, Scénář: Jason Segel, Nicholas Stoller, Kate Angelo

Hrají: Jason Segel, Cameron Diaz, Ellie Kemper, Rob Corddry, Rob Lowe

Žánr: komedie, Země původu: USA, Stopáž: 95 minut

Premiéra: 21. srpna 2014

Sex Tape - plakát

Vašek Voslář