Shrek Třetí

13.6.2007 at 22:16  •  Posted in Recenze by

Nad královstvím Za sedmero horami se stahují mračna. Nejen ta digitální…

 

Shrek má problém. Králi Haroldovi se nedaří nijak valně a na smrtelné posteli mu svěřuje do rukou vládu v království Za sedmero horami. Přesněji – Shrekovi nebo Fioninu bratranci Artušovi. A protože Shrek se s modrou krví v žilách nenarodil, vydává se pubertálního Artuše hledat a dopravit ho do království. Na tuto odvážnou výpravu s sebou samozřejmě bere své věrné přátele – poněkud mluvného Oslíka a šarmantního Kocoura v botách. Jenže královské koruny se mezitím násilím zmocňuje zhrzený princ Krasoň, který má za sebou celou armádu pohádkových bytostí. A ačkoli má osiřelá Fiona vlastní starosti, zformuje úderné komando princezen a společně bojují za navrácení pořádku v zemi. Podaří se Shrekovi udělat z Artuše muže a zachránit království? Copak je to velké překvapení, které Fiona přede všemi tají? Uvidíme ještě Bažinu? A kdo má tak krátkou košili, že mu z ní ledacos vyčuhuje?

shrek_treti_2

Shrek má problém. A ne jeden. Hned na první pohled je zřejmé, že tvůrcům se koncept děje rozpadá pod rukama. Když si to vezmeme kolem a kolem, jsou tam postavy, něco se tam stane, někdo vyhraje, někdo prohraje, ale stojí dost námahy a soustředění, aby člověk z hromady estrádních výstupů vytřídil střípky zápletky. Pokud jde o humor, najdou se okamžiky, kdy se bezmála každá tetka otřásá smíchy, jenomže to je tak všechno. Ze začátku se dočkáme několika scén pro retardované, kteří si ještě nevšimli, že Zlobr se do království nehodí, že neumí vládnout a že smrdí, a to fakt fest. Situaci se režisér snaží posléze zachránit novým prostředím, a sice internátní školou, na které Artuš studuje a prožívá svou bouřlivou pubertu coby třídní otloukánek. Snaha je to sice milá, nicméně když odhadnete, jak bude vypadat další záběr deset vteřin dopředu, není vůbec o čem diskutovat.

shrek_treti_3

V podstatě celý film se veze na vlnách filmových klišé a ačkoliv i guláš chutná lépe až druhý den, tak třetího dne už za nic nestojí. Dočkáme se tedy probuzení v posteli manželů Shrekových a jejich láskyplné rozpravy o zápachu i detailu aerodynamiky vlasů prince Krasoně. A ParoubShrek? Doporučuji zalézt pod sedadlo než se rozpačitě rozhlížet po sále, jestli se někdo zasměje. Ale abychom Shrekovi Třetímu jenom nekřivdili, jedním z plusů je setkání s novými postavami. Mezi ně patří například princezny – Zlatovláska, Šípková Růženka, Popelka a spol., které pravděpodobně projely kopírkou nebo kouzelník Merlin, jež nám připomene zlatá sedmdesátá léta, kdy se všichni měli rádi, a vášnivě se objímali a brali drogy. Větší prostor dostanou také potomci Oslíka a Dračice, jejichž početí jistě nasadilo brouka do hlavy nejednomu vědci. A když už jsme u „dětí“…to si ale nechám zatím pro sebe.

shrek_treti_4

Také animace už je zase o poznání dál, a tak máme možnost spatřit i žmolky na Shrekově oblečení. Otázkou je, jestli jsou zrovna tím, co nutně potřebujeme vidět. Já osobně jsem se trochu bála toho, co nám tvůrci nabídnou na soundtracku, ale písničky jsou stylové, pohodové a ve stylu dvou předchozích Shreků. Bohužel jsou tím jediným, co zbylo ze vzpomínky na příjemný a vtipný animovaný film pro všechny generace, který před šesti lety uchvátil miliony diváků. Máme tu sice pořád Mikea Myerse, Eddie Murphyho a Cameron Diaz, ale některé věci už nikdy nebudou stejné.

Závěr: Sledování Shreka Třetího vás sice nezabije, ale může se stát, že budete z kina odcházet zklamaní. Možná proto, že jste se nezasmáli a možná proto, že jste se jenom zasmáli. Hra skončila, lepší už to nebude.

(3.5/10)

Kristýna Lexová
Latest posts by Kristýna Lexová (see all)