Jednotka příliš rychlého nasazení

7.6.2007 at 22:21  •  Posted in Recenze by

Existuje drsnější hrdina než McClane, Chuck Norris a Rambo dohromady? Yarp.

 

Poslední dobou nás Hollywood s chutí zahrnuje komediemi – bohužel ne nijak valnými. „Norbit“ plný sexy tvarů, odstrašující „Velkej biják“ nebo páté „Prcičky“ mluví za vše. Pokud je vám z těchto „komedií“ k pláči, zkuste tenhle film od anglických tvůrců – nebudete litovat.

hotfuzz2 hotfuzz3

Nicholas Angel (Simon Pegg) je výborný policista, dokonce tak výborný, že tím dělá špatnou reputaci londýnskému sboru, neboť jejich průměrný počet zatčených gaunerů převyšuje o 400%. A tak se jeho nadřízení (tyto drobné role ztvárnili Martin Freeman a Bill Nighy ze „Stopařova průvodce po galaxii“) rozhodnou, že Nicholase deportují do ospalého městečka Sandfield. Zločinnost je zde na nule, a Nicholas tedy nebude moct projevovat svůj talent. Tento výtečný strážník ale po nějakém čase zjistí, že s nevinností Sandfieldu to nebude až tak slavné. Se svým nepříliš schopným parťákem Dannym (Nick Frost) se pouští do pátrání a odhaluje pravou tvář městečka.

hotfuzz4¨hotfuzz5

První slovo, které se mi vybaví, když se řekne „Hot Fuzz“, bude určitě „klišé“. Nenechte se ale znechutit. Tento film z klišé těží, obrací ho naruby a ždímá známé akční thrillery až do poslední kapky. Samotný příběh o tom vypovídá. Kolikrát jste už viděli snímek o drsném hrdinovi, kterým každý opovrhuje, i když má jasnou pravdu, a tak musí odhalit pachatele sám za pomoci svého jediného přítele? Mě samotnou už unavují ohraná schémata a Angličané se mi přesně trefili do nálady a vkusu. Příběh rychle odsýpá, a i když budete v kině sedět 121 minut, rozhodně se nebudete nudit. Začátek, kde Nicholas přijede do městečka, vás pomalu ale jistě vtáhne do děje. Postupně se seznámíte se všemi vedlejšími rolemi a soucítíte s Nicholasem, ze kterého si neustále střílí policisté/kamarádi Andy a Andy. Úsměvy vesničanů vám ale začnou lézt na nervy a vy tušíte, že tady něco nehraje. Vražd přibývá a tvrzení „taková náhoda!“ rozhodně nevěříte. Ke konci se tempo zrychluje a zrychluje, až se začnete nezřízeně smát a přestanete vnímat svět (a naneštěstí i lidi) kolem.

hotfuzz6 hotfuzz7

Simon Pegg jako zkušený strážník na vás působí přirozeně zmateně, a když si nasadí brýle, je drsnější než samotný McClane (promiň, Bruci). Parťáka Dannyho vám přijde zprvu líto, když se všemožně snaží být jako jeho vzory z policejních fláků, a na konci s ním cítíte zadostiučinění při výkřiku „yeah, motherfucker!“. Výraznou roli zde má bývalý agent 007, Timothy Dalton, jako podezřelý ředitel nákupního centra. K němu mě napadá jediné přízvisko – je sakra slizký. V neposlední řadě bych ráda připomněla dvě drobné role jistých držitelů Oscara. Nebudu prozrazovat, kdo jimi je, ale zkuste se zaměřit na krásné oči Nicholasovy přítelkyně Jeanine a na zlého Santu, který mu na začátku probodne ruku. Jestlipak je poznáte?

Každopádně tato herecká elita vytváří neuvěřitelnou atmosféru, která nejprve jen lehce bublá, pak se začne nebezpečně vařit a v závěru vás zasáhne ve formě „boloňské omáčky“. Viď, Andy?

hotfuzz8 hotfuzz9

Samotná klišé tvoří nejzábavnější složku filmu. Některé si určitě i zapamatujete a cestou z kina se jim ještě budete smát. Doporučuji si s sebou vzít nějakého kamaráda, protože jeden pochechtávající člověk jdoucí po ulici nevypadá nejlépe. Určitě vás totiž pobaví např. Nicholas bojující v kapkách vody – ne jako agent Smith v kapkách deště, zde je zdrojem malá fontánka. Při scéně, kde si poklekne v podzemní chodě, a okolo něj se shlukují zlobiví vesničané, vám přeběhne mráz po zádech. Film je nabitý nejen atmosférou, ale i hláškami. Některé budete ještě dlouho používat.

Výrazným kladem je také promyšlenost příběhu. Vše na sebe navazuje a odkazy nepůsobí nuceně. Znáte to, kolem hlavního hrdiny proběhne nějaký neznámý člověk, on se za ním otočí a vám je jasné, že dotyčný bude mít v ději ještě podstatnou roli. Tak přesně tohle se tu nekoná.

Po celou recenzi film vychvaluji – proč jsem mu tedy nedala rovnou 100%? Plný počet může dostat jen ten snímek, který ve vás opravdu dlouho leží. Dojdete domů a přemýšlíte nad hrdiny. Po měsíci jdete po ulici a broukáte si hlavní melodii. Po roce vyjdete z nějakého obchodu a vzpomenete si na vaši oblíbenou scénu. „Hot Fuzz“ je sice velice kvalitní film a není mu co vytknout, ale není to žádný zlom v kinematografii. I když kdo ví, takhle dobrá parodie už dlouho nebyla natočená.

(9.5/10)

Paya
Latest posts by Paya (see all)