Škatuláci – sympatické ohyzdnosti

28.10.2014 at 01:17  •  Posted in Recenze by

Přírůstek podvyživené sekce loutkových animovaných filmů zkouší vytvořit dětské idoly z trolových bufeťáků.

 

Snad i ten nejšpatnější loutkový film bude mít oproti počítačově generovaným animákům podstatnou výhodu. Dává mu ji přítomný pocit zemitost a piplavé ruční práce. Dlouhodobě toto animační odvětví opečovává studio Laika, které nám v minulých letech nadělilo Koralínu a Normana a duchy. Škatuláci se k nim mohou hrdě přihlásit svou výraznou prací se stylem, pro nějž je příznačná ošklivost.

 

Barvitý fujtajbl

V dětských filmech se běžně setkáváme s uhlazením hran reality do bezpečné podoby nebo líbivé stylizace. Typický je v tom Disney, který od třicátých let udává tón západnímu směru mainstreamové animace. Odpudivost, které se stop-motion filmy nejen od Laika neštítí, by analytici mohli označit za hlavní důvod, proč se těmto filmům komerčně v kinech tolik nedaří. Někdy ale zapomínáme, že dětská mysl umí být bezprostřední a hravá, a tak ji nějaké to povídání o zábavě s lidskými střevy, ohyzdné alergické opuchnutí nebo přehrabování v odpadcích neurazí tolik jako dospělého.

Zároveň je pitoreskní, že ošklivost vyvažuje pojetím národa škatuláků, kterým tvůrci dali povahové rysy stydlivé zvěře, která krabici používá jak šneci ulitu a bleskem se do své krabice dokážou schovat při sebemenším náznaku nebezpečí. Malí trolové nejsou hezcí podle módních estetických norem, ale jsou jednoznačně sympatičtější než mnohé lidské postavičky, které autoři vysloveně hyzdí. Škatuláci tak přinášejí fikční svět, který je tak nějak v průměru nehezký, ale je velmi příjemné v něm strávit menší dobrodružství. A tuto velikost myslím vážně.

skatulaci_2

 

Škatulata, hejbejte se

V příběhové rovině lze totiž vidět ještě výraznější příklon k mladšímu divákovi, než jak činí prostřednictvím hravých postaviček škatuláků. Koralína a Norman dovedli vnést do už tak dospělého vyprávění značně silné podtóny neklidu a narušení očekávaných představ. Na dětský film naprosto odzbrojující téma přinesl Norman, který tematizoval utrpení malých dětí, když zdánlivě typickou šerednou čarodějnici sužující městečko kletbou v průběhu odhalil jako malou, ustrašenou holčičku, kterou kvůli jejímu daru spoluobyvatelé popravili.

Škatuláci jsou mnohem konvenčnějším dobrodružstvím s odkrýváním vlastní identity, bez další inovace nebo rozvití. Pohádkový ráz dává snímku rámec vybájeného světa i chování dospělých, kteří jsou značně dětinští. Jejich spor se vede o zisk bílého klobouku s privilegiem degustovat sýry, chovají se zkratkovitě, zaslepeně a iracionálně a starají se jen o národní sýrové bohatství. Nejsou tedy přesvědčivými statisty v historce o klukovi, který si myslel, že je škatulák, protože mezi troly v podzemí vyrostl.

skatulaci_3

Škatuláci hlavně baví svým groteskním humorem, nápaditou výpravou a vizuálními detaily. Zakončení dovede vygradovat působivě epickým způsobem a oživuje tak pomalejší vyprávění, které místo zběsilé honby za dalšími zvraty radostně setrvává v bezprizorní přítomnosti škatuláků, kteří ve svém živlu budují steampunkový podzemní ráj. Přestože kluk Vejce nakonec musí přijmout svůj lidský druh a dílo si tak nese poselství o sblížení rozdílných kultur, přeci jenom nás svádí k sympatiím k bizarním tvorům z kanálů, zatímco nad lidmi láme hůl jako nad odpudivou cháskou, která se žene za mamonem, i když jim působí bolest.

(7.5/10)

  • Info
  • Trailer
  • Plakát
Originální název: The Boxtrolls

Režie: Graham Annable, Anthony Stacchi, Scénář: Irena Brignull, Adam Pava

Hrají: v českém znění: Ladislav Županič, Martin Sucharda, Zdeněk Maryška, Rozita Erbanová, Jan Maxián

Žánr: animovaný/rodinný/komedie/dobrodružný, Země původu: USA, Stopáž: 97 minut

Premiéra: 23. říjen 2014

skatulaci_plakat

Adam Fiala