Šprtky to chtěj taky – lascivnost stranou, jde o srandu

16.6.2019 at 16:43  •  Posted in Recenze by

Distributor s překladem názvu zaperlil, přitom se za ním skrývá skvělá a hlavně chytrá komedie.

 

   Jedním z posledním příkladů herců/hereček, kteří se už nechtěli jenom podvolovat vedení jiných režisérů, ale sami pocítili nutkání režírovat druhé, se stala Olivia Wildeová. Zlomovým okamžikem její herecké kariéry bylo účinkování v seriálu Dr. House (2004–2012), ale nikdy se neprosadila tak, aby přerostla své vedlejší role. Snímek Šprtky to chtějí taky (v originále méně provokativní Booksmart), kterým režijně debutuje, má potenciál ji vystřelit vzhůru. Hned napoprvé totiž prokázala neobyčejný talent a vytvořila skvělou středoškolskou komedii dynamizovanou písničkovým soundtrackem, která se vyrovná starším kouskům jako Superbad (2007) či Snídaňový klub (1985).

   Je to příběh jedné noci a dvou nerozlučných kamarádek Amy a Molly na sklonku střední školy, kdy věnovaly veškerý čas a pozornost tomu, aby měly dobré výsledky a dostaly se na slušné univerzity. Prožijí ale šok, když zjistí, že na dobré školy se dostali i ti, kteří výukou spíš proplouvali a užívali si na večírcích. V předvečer rozloučení absolventů se tak rozhodnou také se utrhnout ze řetězu a zažít středoškolský život z té uvolněnější stránky. A možná taky ukázat, že nejsou tak nudné, jak by si o nich ostatní mohli myslet.

   Samozřejmě třeskutá zábavnost a nápaditost nejsou jenom zásluhou Olivie Wildeové, bez obstojného scénáře by na place byli bezradní. Zajímavé je, že scénář je dílem čtyř lidí (Emily Halpernová, Sarah Haskinsová, Katie Silbermanová a Susanna Fogelová), což obvykle neznačí nic dobrého, protože větší počet autorů snadno vede k roztříštěnosti, ale v tomhle případě film vyznívá spíš jako povedený brainstorming, který dal dohromady ty nejlepší nápady a spojil je v hladkou jízdu.

 

Neřízené střely z knihovny

   Na výtečnou dopadl casting, který humorné dialogy i situační komiku oživuje suverénně a se správnou mírou nadsázky. V hlavních rolích září nezkrotná dvojice Kaitlyn Deverová a Beanie Feldsteinová jako Amy a Molly, které dají svou výřečností vzpomenout na Rory Gilmorovou, ale nacházejí vlastní vyznění „šprtek“.

   Jejich objevované rebelství pak funguje jako skvělý protiklad, z kterého vyvěrají prvotřídní momenty – jako když se knihomolky chtějí dostat na párty. Neví však, kde je, a jejich nejúčinnější cestou, jak sehnat adresu, je pořádná rešerše.

   Důležité ale bylo i pojetí spousty vedlejších postav, které dějem v různých chvílích procházejí a pomáhají vytvořit pestrou směsku lidských charakterů. Skvělý je snaživý Jared (Skyler Gisondo) i mimoňská Gigi (Billie Lourdová).

   Pravda, jedna z mála výtek, které vytanou na mysl po skončení filmu, je, že snad není možné, aby se v jedné třídě sešlo tolik výrazných a divných osobností, ale umělecká licence spolu s funkčním využitím jejich různorodosti je na takovou bolístku dostatečnou náplastí. Navíc na ně tvůrci myslí také jako na lidi, nejenom humorné vsuvky.

   I když možná nejde o úplně autentickou sondu mezi dnešní generaci středoškoláků, emocionální vyznění tohoto životního období zachycuje film citlivě a s pochopením. Obzvlášť vůči ústřednímu duu, které nechce do dospělého života vstupovat bez poskvrnky.

(9/10)

 

Foto: Forum Film

  • Info
  • Trailer
  • Plakát
Originální název: Booksmart

Režie: Olivia Wilde; Scénář: Emily Halpern, Sarah Haskins, Susanna Fogel, Katie Silberman

Hrají: Kaitlyn Dever, Beanie Feldstein, Billie Lourd, Lisa Kudrow, Jason Sudeikis a další

Žánr: komedie; Země původu: USA; Stopáž: 102 minut

Premiéra: 30. května 2019

Adam Fiala