Stoletý stařík, který vyskočil z okna a zmizel

16.5.2014 at 17:50  •  Posted in Recenze by

Absurdní komedie podle švédského bestselleru startuje v kinech. Přečtěte si 10 pro a 10 proti aneb recenzentský souboj Kamily a Marie.

 

Do kin se pomalým tempem, avšak s energickým úšklebkem na tváři, plouží Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel. Švédská komedie je natočena podle stejnojmenného bestselleru Jonase Jonassona. Režisérem je u nás neznámý Felix Herngren, který napsal i scénář. Herecká jména vám také příliš neřeknou, tak podle čeho se rozhodnout? U Staříka se buď lámete smíchy, nebo nudíte jako důchodci vysedávající na zápraží. Kamila vám v 10 bodech řekne, proč je film vtipný a neotřelý. Marie vyjmenovává 10 důvodů, proč je tomu naopak. Nechť boj začne!

stolety_starik_2

Kamila: 75 %

1) Forrest Gump ovládl kina před dvaceti lety a jeho švédská verze je díky svému zacílení mimo typicky mainstreamového diváka o několik tříd odvážnější.

2) Nikdy nejste dost staří na to, abyste utekli z vlastní narozeninové oslavy.

3) Nejlepší útěk je ten neplánovaný neboli odšourat se na nádraží a zmizet. Jakékoliv složitější techniky jsou zbytečné, obzvlášť má-li být vaším komplicem Einsteinův dementní bratr.

4) Práce dvojitého agenta spočívá v usměrňování toku odpadních informací.

5) Nejdramatičtější moment detektivní práce zahrnuje nadmíru soustředěné vytrhnutí chlupu z nosu.

6) Kdo se tomu však má divit, když na místě činu byla nalezena jen sloní krev.

7) Motorkářský gang však dokáže být v kriminální činnosti stejně mimózně neschopný jako policie v jejím odhalování. Zločinci se neúspěšně pachtí za penězi, detektiv se modlí, že bude případ bez jeho přičinění uzavřen a vy se královsky bavíte.

8) Atomovou bombu dokáže vynalézt i polodementní fanoušek trhavin.

9) Filmem z nedávné doby, který by byl natolik zvrácený, aby se nebál utahovat si i z pumových atentátníků, byli naposledy Čtyři lvi (2010).

10) Ve filmu lze stárnout uvěřitelně, aniž by za kamerou stál David Fincher.

stolety_starik_3

Marie: 40 %

1) Film se skládá z dvou linií: flashbacků a přítomnosti, mezi nimiž je propastný rozdíl v zábavnosti.

2) Veškerý humor stojí na ignorantství hlavní postavy. Staříkovi je úplně jedno, že potkává světové osobnosti, čelí extrémně stresující situacím nebo že zabíjí desítky lidí. Těžit z toho dvě hodiny vtípky skutečně nelze.

3) To se vážně máme smát, když náhodně umírá x lidí, ale kontext není humorný?

4) Trailer prozrazuje finální pointu. Fail.

5) Neustále se opakuje jakýsi rozverný hudební motiv, který se velmi násilně snaží navodit dobrodružnou a vzrušující atmosféru okolo dvou dědků.

6) Slon zasedne člověka. Ha ha ha.

7) Hlavní postava potkává působivý seznam osobností jako Stalin, Truman nebo generál Franko, které zásadně ovlivní, aniž by se to plně uvědomil. Vykrádačka Forresta Gumpa.

8) Dialogy tvoří téměř výhradně gagy přehrávajících herců, na které si po čase zvyknete, a po hodině se už jen nudíte.

9) Stařík by chtěl být černou komedií se sarkastickým humorem, je však pouze bezzubým filmem, který se skládá ze samoúčelných epizodických příhod.

10) Koncept „bad-ass grandpa“ je mrtvá větev kinematografie.

stolety_starik_4

(6/10)

Marie Dostálová