Transformers 3

29.6.2011 at 09:45  •  Posted in Recenze by

Michael Bay umí přeměňovat roboty na peníze a umí to dobře. Ale i dr. Frankensteinovi se jeho pokusy jednou trochu vymkly z rukou.

 

Třetí díl úspěšné ságy postavené na tom nejjednodušším konceptu je tady. Podtitul Temná strana Měsíce napovídá, že se dotkneme nejvýznamnějšího momentu americké historie – přistání vesmírné lodi Apollo 11 na Měsíci. Pokud si myslíte, že tam astronauti nenašli nic než pár povalujících se kamenů a doktora Manhattana, pletete se. Na Měsíci totiž ztroskotalo kosmické plavidlo našich známých plecháčů nesoucí spoustu zajímavých věcí, mimo jiné takzvané pilíře, které se náramně hodí Deceptikonům – jejich pomocí mohou založit na naší planetě svůj nový domov a všechny si nás pěkně omotat kolem prstu. To se ovšem nelíbí Autobotům, kteří už lidskou rasu dvakrát zachránili a zotročení lidí jim tak nějak morálně vadí. Společně s Optimem Primem, Bumblebeem a dalšími „hodnými mašinkami“ přichází na scénu i jejich lidský kámoš Sam, který trpí krizí existence – nemůže najít práci, rodiče ho prudí a on sám nedostatečně imponuje své přeatraktivní přítelkyni Carly. Teď ovšem musí ukázat, že je už velký kluk- spojit se s Autoboty, pomoci jim porazit jejich věčné nepřátele a zachránit naši planetu. A nerozbrečet se u toho.

tf3_2 tf3_3

Michael Bay rád točí takové ty velké filmy, kde je nějaký ten vesmír nebo technologie nebo střílení a miliony dolarů létají vzduchem. S Transformers spojil své jméno již potřetí. Je obdivuhodné, co dokázal vytvořit z tak mála – na začátku byly jen hračky, auta, která se dala přestavět na roboty. To je dobrý základ, pokud chcete natočit film, ze kterého si všichni budou dělat srandu, ale Bay vytvořil lehce naivní svět, který nahnal do kina akcechtivé diváky po celém světě. A evidentně nechtěl, aby to vypadalo, že mu s třetím dílem už dochází dech. Proto nacpal do Transformers 3 materiál, který by vydal na pět filmů. První hodina a půl je v podstatě nudná, prolíná se v nich vysvětlování toho, proč se za chvíli Transformers poperou, s osobním příběhem Sama. Kromě toho pořád někdo někam chodí a někomu něco říká, lokace se rychle mění a vy se snažíte zůstat v obraze. Je to tak náročné, že když konečně přijde hutná a precizně natočená akce, je vám to už víceméně jedno. A to je škoda, protože poslední třetina filmu stojí za to – efekty jsou skutečně monumentální a velmi třídimenzionální.

tf3_4 tf3_5

Mladý kluk Sam plný snů se ze střední školy přesunul do pracovního života, ale moc se nezměnil. Shia LaBeouf se ve své roli cítí jako ryba ve vodě a za těch několik let už s ní dobře srostl. Po boku mu tentokrát nestojí Megan Fox, ale nová tvář (a tělo) – modelka Rosie Huntington-Whiteley. Ne, nehrála ještě nikdy ve filmu, a koho to zajímá. Nadějné vyhlídky na dobré herecké výkony se zhmotňují ve formě dvou velkých legend – Johna Malkoviche a Johna Turturra. Oba mají specifické přicmrndávací role a vnášejí do filmu komediální podtón, který si ovšem nezahrává s přehnaností příliš, což je dobře. Role záporáka a boháče balícího Carly se ujal Patrick Dempsey, který chce, aby ho konečně někdo začal brát vážně. To se mu částečně daří, ale my mu ten odklon od romantického prototypu stejně nevěříme.

tf3_6 tf3_7

Transformers jako celá sága vynikají v tom, na čem jsou postavení – v akci a efektech. Co se týče technologie 3D, znamenají Transformers 3 v tomto směru opět další malý krok pro člověka a malý krok pro lidstvo. Na bitvách se skutečně nešetřilo, stejně jako je Harry Potter každým dílem čím dál tím temnější, tak Transformers jsou vždy o něco bombastičtější. Ovšem snaha udělat lepší i děj vychází nazmar – jednotlivé peripetie na sebe navazují v rychlém sledu, aby se stihlo odříkat všechno, a diváka to snadno zmátne. Obzvlášť pokud se opravdu soustředí a začne zvažovat některé logické nesmysly, které nastávají v momentu, kdy je potřeba slepit jednotlivé kousky děje dohromady. Vydržet 154 minut a nekřičet „Prosím, pusťte mě ven!“ je docela těžké. Jen díky posledním 40 minutám neodcházíte z kina s dojmem, že vůbec nechápete, co jste to právě viděli. Transformers vždycky bývali příjemným letním blockbusterem, tentokrát ale utrpěli snahou být víc než jen to.

tf3_8 tf3_9

Závěr: Vše téměř při starém. Roboti, hezká holka, naivní kluk, akce. Ale bohužel taky hromada keců.

Kristýna Lexová
Latest posts by Kristýna Lexová (see all)