Twilight sága: Zatmění

30.6.2010 at 12:21  •  Posted in Recenze by

Z vasektomie krumpáčem se stala kolonoskopie. Nic extra, ale dá se to přežít.

 

Edward se vrátil a Bella by měla být opět šťastná a její srdce plné lásky k němu. Jenže tak to docela není, protože její láska už nepatří jen Edwardovi, ale i kamarádovi Jacobovi, který je Bellou posedlý a chce ji přinutit, aby si vybrala jeho namísto Edwarda. Bella totiž touží po tom, být Edwardem „proměněna“ a stát se také upírkou. To ale není jediný problém. V blízkém Seattlu se odehrává série podivných vražd a zmizení a rodina Cullenových začíná tušit, že v tom nebudou mít prsty lidé, ale někdo jejich druhu. Zdá se, že kdosi formuje armádu novorozených upírů, kteří se vyznačují tím, že jsou ve svém „upířím dětství“ mnohem krvelačnější a divočejší, než kdykoli potom. Jenže kdo za tím stojí a jaký je jejich plán? Je načase, aby se znepřátelené rasy upírů a vlkodlaků spojily proti společnému nepříteli. Zároveň se ale i Bella musí rozhodnout, komu dá své srdce a jaká bude její budoucnost.

zatmeni_2 zatmeni_3

Na jaké další filmy se v létě těšit? Čtěte ZDE!

Upřímně, na nové Stmívání jsem se hodně těšila. Ne proto, že bych byl nadržená patnáctka s plakátem Edwarda v pokojíčku, ale proto, že jsem se připravovala na pěkně šťavnatou recenzi. Teď jsem vlastně dost naštvaná, že to tak nebude. Stmívání totiž udělalo od minulého dílu Nový měsíc poměrně velký krok kupředu. Konala se další škatulata na režisérské stoličce a tentokrát na ni usedl filmově relativně nezkušený režisér David Slade, který stvořil například horor 30 dní dlouhá noc a který má bohaté zkušenosti hlavně z tvorby reklamy a menších formátů. Ukázalo se ale, že to byla šťastná volba. Především docílil toho, aby se Stmívání přestalo brát příliš vážně a obohatil ho tak o pořádnou dávku humoru, která odlehčuje celý děj a především snadno rozpatlatelné romantické scény. Zajímavé je, že vtípky často míří i do vlastních řad („Jacobe, proč si nevezmeš tričko?“).

zatmeni_4 zatmeni_5

Mimo jiné se také konečně začalo pořádně pracovat s kamerou i hudbou. Je vidět, že Slade je dobrý vizuální režisér a umí z hlediska zajímavosti záběrů leccos nabídnout. Přesto je ale stopáž snímku poněkud přehnaná, zkrácení o 30 minut by mohlo výrazně pomoci a dát příběhu spád. Díky dvouhodinové délce se kolem dvou třetin filmu děj o poznání zpomalí a koukat dvacet minut na to, jak se Edward a Jacob střídají u Belly ve stanu, je dost únavné. Také vyvrcholení snímku je značně minimalisticky pojaté, upíří bitva by jistě zasloužila větší pozornost a také nějaký vlastní dramatický oblouk. Bohužel tak nakonec vyzní poněkud ploše, i když je vizuálně zajímavá.

zatmeni_6 zatmeni_7

I herci se od minule změnili. Především Kristen Stewart se přestala tvářit jako neukojená zlobivá školačka a začala hrát přirozeněji, což jí rozhodně prospělo. Možná je to také tím, že i scénář se o něco zlepšil a dialogy se dají snadněji vyslovovat bez toho, aby si člověk v hlavě říkal „Bože, co to kecám“. Robert Pattinson žádnou velkou změnou neprošel, až na to, že dostal silnější vrstvu make-upu, čímž se docílilo efektu, že skutečně vypadá na tolik, kolik mu jako Edwardovi je (což je něco přes stovku). To je sice věrohodné, ale není to sexy. O zábavu se i tentokrát stará skupinka polonahých chlapců vlkodlaků, takže se slečny i dámy nemusí bát, že by přišly o své estrogenové potěšení. Taylor Lautner neboli Jacob dostal více prostoru, a protože jeho postava je navztekaná, tak nemusí konečně hrát upejpavého zamilovaného chlapce, což je plus.

zatmeni_8 zatmeni_9

Díky humoru a nadhledu naštěstí vyznívá většina jednotlivých filmových klišé téměř do ztracena, když pomineme fakt, že Stmívání je jedno velké klišé a takovým zůstane, ať se děje cokoli. Nový režisér však pochopil, že to nejdůležitější na celém Stmívání není výrazně ho měnit, aby odstínil celkovou trapnost předvídatelného děje. Klíčem k úspěchu je jeho odlehčení, aby se stal koukatelným i pro ty, kteří jsou donuceni jít na film se svými přítelkyněmi. Chleba nebude nikdy žádná delikatesa, ale David Slade ho dokázal aspoň namazat máslem.

Závěr: David Slade se ukázal být zručným režisérem, jehož nejvýznačnější vlastností je, že umí pracovat s obrazem a přistřihávat trapnosti křidélka.

(5/10)

Kristýna Lexová
Latest posts by Kristýna Lexová (see all)