Úžasňákovi 2 – superhrdinové zbytečně bojují za svá práva

19.8.2018 at 17:04  •  Posted in Recenze by

Pixar uvedl pokračování svého úspěšného superhrdinského příběhu. Vyrovnal se s komiksovou únavou?

 

   Existovaly doby, kdy bylo studio Pixar premiant. Bylo odvážné i kreativní a zároveň mu to přinášelo úspěch. Když se v Hollywoodu řeklo originalita, automaticky z člověka vypadlo jméno této animátorské firmy.

   Jenomže za poslední dekádu už počet pokračování převýšil počet nových námětů, vitalita se začala ztrácet a výjimečné renomé ztrácelo lesk. Trochu to přeženu, když řeknu, že všichni milují Hledá se Nemo (2003), ale v případě Hledá se Dory (2016) řekneme nanejvýš, že je fajn. Lidé zbožňují Příšerky s. r. o. (2001), ale Univerzitu pro příšerky (2013) si tak často nepustíme.

   Studio Pixar přistoupilo na sequelovou hru, ve které se brodí blockbusterová produkce. Komerčně to je navíc často výhra. Možná i proto je ve výhledu pixarovské výroby čtvrtý Příběh hraček. Teď došlo na Úžasňákovi (2004), populární kousek o rodince superhrdinů. Může být ale dvojka tak super jako jednička?

   Z čistě komerčního hlediska je zájem diváků značný, přestože superhrdinské filmy jsou v kinech čím dál častější a Marvel letos nabídl gigantický biják Avengers: Infinity War (2018), v němž spojil vyprávění hned několika svých dílčích sérií. Úžasňákovi 2 se už stali co do tržeb nejúspěšnější pixarovkou v USA i ve světě.

 

Druhořadý protivník

   Příběhově začínáme tam, co skončila jednička. Město ohrožuje krtkovitý padouch Podkopávač s obřím vrtákem. Ten však představuje jenom krátkodobou hrozbu. Důležitější je, že Úžasňákovi dostanou nabídku, aby se zúčastnili projektu, který má zlepšit vnímání takzvaných supráků u veřejnosti a umožnit změnu legislativy, která je nyní staví do ilegality. Přesněji řečeno zájem je o Helen alias Elastičku, která nenadělá takovou škodu, což je marketingově únosnější. A tak je Bob neboli Pan Úžasňák nucen stát se otcem v domácnosti a postarat se o Violet, Dashe a Jack-Jacka.

   Říká se, že superhrdina je tak dobrý, jak dobrý je jeho soupeř. V tomhle ohledu by druzí Úžasňákovi spadli mezi šedivý průměr. Klidně ignorujme Podkopávače, toho zápletka zapomene dřív, než si vzpomenete, že vlastně vůbec nebyl chycen. Ústředního padoucha představuje jakýsi Hypnotizér a tvůrci podobně jako v jedničce hrají s divákem na schovávanou. Jeho identita sice zprvu není známa, ovšem z logiky vyprávění je velmi brzy jasné, kdo za ním stojí. Skutečné motivace „zloducha“ navíc nejsou tak propracované, aby budil větší pozornost, jeho plány jsou pak i dosti nenápadité.

   Naštěstí tato slabina nebrání tomu, aby film vrhal ústřední hrdinskou čtyřku do výtečně ztvárněných a zábavných akčních scén od začátku do konce. Už boj s Podkopávačem má hodně energie a dynamiky, které by Úžasňákovým mohla závidět i řada hraných komiksových konkurentů. Nekoná se ale nic epického, většina akce je spíš skromnějších rozměrů, jako by režisér a scenárista Brad Bird nechtěl zastínit vztahy mezi členy titulní famílie.

 

Jack-Jack si zasloužil víc

  Druhou silnou devizou totiž zůstává humor, který staví především na klasických rodinných situacích, které v rámci superhrdinského života působí absurdně. Z některých momentů jako přehazování si mimina během akce, by se sice dalo vytěžit víc smíchu, ale nejmladší Jack-Jack jinak vnáší do příběhu nečekaně silný komický prvek, a to díky nově se objevujícím superschopnostem, které jsou značně různorodé a dost neovladatelné. Vyvolává to otázky, proč se právě on nestal středobodem vyprávění druhých Úžasňákových, když kvůli nulovému časovému posunu mezi oběma díly skýtá jedinou změnu?

   Těžko totiž jinak rozklíčovat, co je hlavním motivem pro pokračování. Místy působí, jako by jenom chtěl naplnit současný diskurs, který ženy zobrazuje jako silné osobnosti realizující se v práci, zatímco muži přebírají provoz domácnosti. V rámci standardního komického vyznění je žena úspěšná a muž se hroutí. Nutno však dodat, že film to bere jenom jako jednu fázi vyprávění a nesnaží se tak někomu stranit (vzpomeňme, že Pan Úžasňák podobně trpěl, když musel normálně pracovat v kanceláři). K vítězství v boji je tak opět zapotřebí celé rodiny.

  Připomeňme, že jednička byla jiným filmovým pohledem na superhrdiny, který nabídl svět, ve kterém jsou v ilegalitě (dlouho před Captain America: Občanská válka /2016/) a hlavní postavy se v rámci tohoto omezení snažily fungovat. Druhý film směřuje k tomu rozvrátit status quo a zákony změnit ve prospěch superhrdinů. Ve dvojce se tak bojuje za jejich práva, což se ale jeví trochu kontraproduktivně, když jsou momentálně nejúspěšnějším žánrem ze všech. 

   Zároveň se Úžasňákovi nedokázali poprat s tím, že konkurence za 14 let značně vzrostla a oni se mezi nimi už ztrácí i navzdory své retrofuturistické stylizaci. Svého předchůdce pak trumfnou asi jenom v úrovni animace, což ale pořád stačí na více než solidní film.

(7/10)

 

Foto: Falcon

  • Info
  • Trailer
  • Plakát
Originální název: The Incredibles 2

Režie: Brad Bird; Scénář: Brad Bird

Hrají: Craig T. Nelson, Holly Hunter, Sarah Vowell, Huck Milner, Samuel L. Jackson, John Ratzenberger, Bob Odenkirk, Sophia Bush, Catherine Keener

Žánr: animovaný, rodinný, akční; Země původu: USA; Stopáž: 118 minut

Premiéra: 2. srpna 2018

 

Adam Fiala