Equalizer 2 – Denzel Washington si říká o titul bijce roku

16.8.2018 at 15:20  •  Posted in Recenze by

Řeknu to slušně: Denzel Washington nakopal Tomu Cruisovi zadek.

 

   Před Denzelem Washingtonem neříkejte slovo důchod. I když je mu už třiašedesát let, pro akční žánr toho může tento americký herec ještě leccos vykonat. Dokazuje to Equalizer 2, kterým vzniká slibná série. Je přitom zajímavostí, že Equalizer je první případ, kdy Washington svolil k účasti na pokračování svého filmu. Znovu si zahrál Roberta McCalla, nenápadného bijce, který je svým způsobem tajný anděl strážný, který pomáhá prostitutkám, staříkům i obyčejným nešťastníkům.

   Equalizer 2, kterého opět režíruje Antoine Fuqua (s Washingtonem spolupracuje už počtvrté), následuje kroky svého výborného předchůdce, přesto servíruje lehce odlišnou pochoutku. Ne vždy to musí být k dobru. Jednička byla působivá díky altruismu hlavní postavy, která své armádní dovednosti užila v civilu pro dobro lidí, byť je skoro vůbec neznala. Příběh pak sledoval McCallův přerod od spořádaného občana v sousedského mstitele.  

   Druhý film v mnoha ohledech jeho ochotu pomáhat neznámým zachovává, ale hlavní linka se přeorientovala na jeho známé a jeho vlastní minulost. Vyprávění se tak stalo osobnější, takže pro samotnou postavu představuje o něco emocionálnější pouť. Melodramatu se ale nedopouští, film si zachovává chladnou hlavu tak jako samotný McCall.

   Druhým rozdílem oproti jedničce je, že se bije za spravedlnost celý film. Na jedné straně to znamená více skvělých scén, ve kterých aplikuje pravidlo oko za oko u všemožných neřádů. Zároveň tím ale odpadá moment napětí a vnitřní dynamiky pro postavu a dvojka nedokáže pro tento vnitřní přerod najít vlastní alternativu.

 

Skvělá partie o vícero postavách

  Naštěstí scenárista Richard Wenk, který je podepsán i pod prvním Equalizerem (2014) nebo Expendables: Postradatelní 2 (2012), poskládal natolik poutavý a rozvětvený scénář, že statičnost hlavní postavy vlastně nehraje roli.

   Skvěle rozestaví řadu figurek a v poutavé partii s nimi rozehraje drama, které zúročí ve „velkém“ finále. Uvozovky jsou na místě. Tvůrci totiž nejsou megalomané, ale s málem docílili za pomoci chytrých nápadů působivého rozuzlení uprostřed bouře, které netrpí neduhem standardních akčních thrillerů, které jsou svou nudnou výpravou zaměnitelné.

  Filmu se tak dá dokonce odpustit jak hloupý plakát, na němž je za Washingtonem bayovský výbuch, tak strašlivá úvodní scéna se zásahem v tureckém vlaku, který působí spíš jako bondovské echo. Se zbytkem filmu nemá žádnou spojitost, Denzel Washington v něm má převlek a provádí operaci v okatě digitálním vlaku. Nemá to zapotřebí, stejně jako exotický rozměr. Nikomu asi nevadilo, když se vrchol prvního filmu odehrával mezi regály hobby marketu.

 

Jak je důležité míti Denzela

   Hlavní hvězdou celého projektu zůstává Denzel Washington, bez něhož by empatický hrdina lehce šmrncnutý obsedantně kompulzivní poruchou neměl potřebné charisma a duševní sílu. Jeho předností je i rozsáhlá zkušenost s dramatickým hraním (dva Oscaři), takže dovede postavu ve chvílích mezilidských kontaktů citlivě dokreslit, a tak funguje, i když zrovna nedrží prst na spoušti.

   V rámci žánru se nabízí srovnání s nedávným Mission: Impossible – Fallout (2018). Tom Cruise v něm sice předváděl odvážné kaskadérské kousky, čímž akční stránku šesté nemožné mise opět povznášel, ale příběh byl tak chatrný a zápletky tak přemrštěné, že ho Washingtonův Equalizer jedinou dobře mířenou ranou snadno posílá k zemi. KO, Tome.

(8/10)

 

Foto: Falcon

  • Info
  • Trailer
  • Plakát
Originální název: The Equalizer 2

Režie: Antoine Fuqua; Scénář: Richard Wenk

Hrají: Denzel Washington, Pedro Pascal, Ashton Sanders, Bill Pullman, Melissa Leo

Žánr: akční, thriller; Země původu: USA; Stopáž: 121 minut

Premiéra: 16. srpna 2018

Adam Fiala