V hlavní roli Já

2.10.2009 at 13:26  •  Posted in Recenze by

Určitě to znáte. Nejdřív vám ráno ujede autobus, pak v práci nestíháte, převrhnete na sebe kafe, kolem vás zemře čirou náhodou deset lidí a k tomu všemu ztratíte oblíbenou propisku! Prostě den blbec.

 

Tak přesně něco takového zažívá chudák Mark (Mark Doherty). Tedy spíš jenom tu část s mrtvolami. Ani neví jak, ale jednoho líného dne zjistí, že lidé okolo něj umírají v tak bizarních nehodách, že to zřejmě nikomu nevysvětlí. Tedy nikomu od policie. Aby si zachránil krk, zavolá svému kamarádovi Pierceovi (Dylan Moran, ano, ten skvělý Bernard z „Black Books“) a spolu s ním se pokusí vyřešit tuto prekérní situaci jménem „mám doma několik mrtvol a nevím co s nimi“. A tak většinu filmu tito dva irští loseři vymýšlejí čím dál víc rafinovanější a komplexnější příběh, jak se to celé stalo – přičemž mrtví neustále přibývají.

hlavnirole_2 hlavnirole_3

Existuje minimum dobrých amerických komedií, nějaké ty československé s kousavým nádechem a nakonec ty z britských ostrovů. Ať už jde o suchý anglický humor, nebo navýsost absurdní irský, vždy se můžeme na film spolehnout, že nás pobaví. A tak je to s „V hlavní roli já“. Už z příběhu vám musí být jasné, že tohle nebude jen tak obyčejný scénář s obyčejnými postavami a obyčejným rozuzlením. Při sledování snímku jste napjati více než u leckterého thrilleru – sebegeniálnějšího diváka prostě nenapadne, jak by to tihle dva zoufalci mohli vyřešit. Většinu času se pohybují po Markově polorozbořeném a vlastně dost zákeřném bytě (to on zabíjí…), takže komedie může působit i trochu komorně. To ale neznamená, že se budete jen taktně usmívat. Pokud patříte mezi milovníky černého a dosti absurdního humoru, budete nadšeni. Chvílemi to až může připomínat jistá díla od bratrů Coenů – vyloženě se zde smějete smrti. Ano, smát se umírajícím lidem se nemá. Ale ono to tu ani jinak nejde.

hlavnirole_4 hlavnirole_5

Pokud patříte mezi fanoušky seriálu „Black Books“ a zamilovali jste si postavu Bernarda, úplně zklamáni nebudete. Jistěže nejde úplně zopakovat tak brilantního hrdinu, který jen chlastá víno, miluje tlusté knihy, kouří o sto šest a sem tam zapomene, že zabalil kočku do alobalu… Přesto se jí Pierce z tohoto filmu značně přiblížil. Dylan Moran mu vtiskl ten znuděný výraz, laxní pohyby a huhlanou angličtinu. Bezesporu se jedná o perfektního herce, jenž se dokáže do své postavy tak vcítit, že…no, je tu ještě možnost, že Moran nehraje, ale sám takový je. Možnost více než pravděpodobná. V každém případě je to on, kdo exceluje. Ne, že by Doherty výrazně zaostával, přesto ale nevlastní to jeho kouzlo. Kouzlo způsobující, že ten nejvíce počestný divák si oblíbí ohavného Irčana. Nic ve zlém.

hlavnirole_6 hlavnirole_7

Pro člověka sedícího před plátnem může být dalším plusem fakt, že oba herci vlastně nejsou žádnými krasavci. A vůbec se ve snímku neobjevují nějaké nohaté štíhlé hollywoodské hvězdičky. Maskéři tak místo, aby neustále někoho přepudrovávali, se raději věnovali nalíčení mrtvol a krve všude po bytě. Což je další výsadou irských komedií – na nic si nehrají. Vědí, co diváci chtějí, ale co zase klidně oželí. Nemusí se tvářit jako „hrozně free“ roadmovie nebo teenage komedie se sondou do mladistvých duší. Postaví před vás maximálně ten fakt, že se smějete ve skutečnosti smutné věci. V reálu byste zřejmě necukli jediným koutkem – ovšem díky tomu, že se jedná o film (a to si tvůrci uvědomují a nestydí se za to), si můžeme dovolit se trochu odvázat. A není nic lepšího, než po dni blbec se odvázat, že ano.

Mimochodem, ve filmu na vás čeká menší překvapení. Je velice pohledné, trochu drsné, permanentně opilé. Těšte se.

(8/10)

Paya
Latest posts by Paya (see all)