Valkýra

10.2.2009 at 17:28  •  Posted in Recenze by

Musíme zabít Hitlera. Na vyslovení této věty si jen tak nikdo netroufne. Claus von Stauffenberg ano.

 

V roce 1944 už nebyly představy ani zdaleka všech Němců o válce idylické, ale jen málo z nich mělo vůli něco vykonat. Jedním z takových byl plukovník Claus von Stauffenberg. Válka ho připravila o většinu prstů, oko i iluze. Po svém návratu z Afriky, kde přišel ke svým úrazům, se rozhoduje připravit spiknutí a spáchat velezradu. Za pomoci skupiny německých důstojníků připraví nálož, kterou má odnést na schůzi v Hitlerově bunkru, takzvaném Vlčím doupěti. Po smrti Hitlera se má spustit nouzový plán Valkýra, vymyšlený přesně pro takovéto případy, který má zajistit udržení režimu i po zahynutí Vůdce. Stauffenberg však Valkýru upraví tak, aby připravila půdu pro nastolení nové vlády, a jako takovou ji přednese k podpisu Hitlerovi. Jediné, co teď odbojová skupina potřebuje, je úspěšný atentát na Vůdce, kterému kdysi přísahali věrnost až do své smrti. Ten však leží na bedrech jediného muže – Clause von Stauffenberga.

valkyrie_2 Valkyrie

Bryan Singer má evidentně rád výzvy. Se svým posledním filmem „Superman se vrací“ ale pozitivních ohlasů jak u diváků, tak u kritiků nedosáhl. Pro další dílo si tak vybral hrdinu poněkud lidštějšího a skutečnějšího, německého důstojníka Clause von Stauffenberga, reálnou historickou postavu. Tuto roli vložil do rukou proslulého, fanaticky zamilovaného scientologa, který už nějaký ten rok nenatočil pořádný film – Toma Cruise. Jeho obsazení vzbuzovalo ze začátku obavy, kombinace filmu s evropskou tématikou a americké konzumní hvězdy jistě straší ledaskoho v nejhorších sci-fi snech. Jenomže Cruise tentokrát velmi přibrzdil a osekal svůj machovský herecký projev na úsporná gesta a skromnou mimiku, díky kterým si „nekrade“ celý film pro sebe, a nejen že nepřekáží, ale i přidává filmu na atraktivitě a přístupnosti pro běžné diváky. Což je jenom dobře, protože Valkýra je film kvalitní, ačkoliv pojednává o tématu, které průměrného návštěvníka kina, jenž se přichází hlavně pobavit (a rušit ostatní chroupáním popcornu), příliš neoslovuje. K atentátu na Hitlera režisér přistupuje se snahou držet se historických faktů a přiblížit divákům i dobového ducha – děj se odehrává v atmosféře chladné jako frčky na nacistické uniformě a působí velmi tísnivě a naléhavě. Tak naléhavě, že ačkoli víte, jak skončí (učebnice dějepisu budiž spoilerem), stejně vás zručně vyklenutý dramatický oblouk přepadne ze zálohy díky své síle, která nevychází z amerického, tisíckrát omílaného hrdinského konceptu, ale ze zdařilého filmového uchopení skutečné historické události. Budiž prominut i fakt, že se Bryan Singer nevyhnul schematizování postav na hodné a zlé Němce. Otázkou však je, jak by se reálně dal tento problém vyřešit, protože když to vezmeme kolem a kolem, ve válce je extrémní víceméně všechno. Těžko říct, jestli je i toto rozdělení na dobro a zlo dalším stupněm ponoření se do dobové atmosféry, nebo pouhým režisérským přehmatem.

valkyrie_4 valkyrie_5

Kromě Toma Cruise Bryan Singer povolal do zbraně i další filmové hvězdy, jako je Bill „muž-s-chobotnicí-na-hlavě“ Nighy nebo Thomas Wilkinson, které se naštěstí navzájem nepřebíjejí, kdo má větší herecké ego, ale dohromady tvoří kompaktní skupinu hodných atentátníků, která se skládá z jedné osobnosti vedle druhé. Každý ze zkušených herců vtisknul svojí postavě vlastní charakter tak, aby nebyla snadno přehlédnutelná, protože jejich množství by mohlo být snadno matoucí, obzvláště pokud nemáte talent na zapamatování si německých jmen. Což doufám, že nemáte, protože to by bylo divné.

valkyrie_6 VALKYRIE

Valkýra rozhodně není sázkou na jistotu, pokud chcete vydělat peníze nebo sklidit chválu kritiků. Je to chůze naslepo, která se může ošklivě nevyplatit. Bryan Singer ale příjemně překvapil, a tak může usínat s vědomím, že splnil nejméně to druhé – chůze naslepo ho dovedla k příznivým recenzím.

valkyrie_b

Závěr: Tom Cruise vyrostl z neposkvrněného chlapečka s uslintaným účesem z Top Gunu v umírněného vyspělého herce, který vdechuje divácky přitažlivou duši filmu, jenž si zasluhuje pozornost. Bryan Singer totiž pochopil, že Valkýra se neodehrála v USA, ale v Německu.

(8.5/10)

Kristýna Lexová
Latest posts by Kristýna Lexová (see all)