Echo – krize na ulici

10.8.2014 at 15:42  •  Posted in Krátké filmy by

Dramatický snímek o tragickém telefonátu vítězí emocionálně hlubším a scenáristicky výživnějším rozuzlením.

 

Britský režisér Lewis Arnold za posledních pět let asistoval při tvorbě mnoha hudebních videoklipů a natáčení krátkých filmů. Osobně vedl i natáčení dvou dílů kultovního seriálu Misfits – Zmetci. Za pozornost ale rozhodně stojí jeho práce na krátkém filmu Echo, který natočil podle scénáře Jamese Walkera před dvěma roky. Jak mají hollywoodská dramata v oblibě, zde je přeci jen o něco pikantnější, že při psaní předlohy vycházel Walker z vlastní svědecké zkušenosti.

Už slušně natočený a procítěné zahraný moment, kdy zazvoní telefon a dozvíte se ošklivou informaci o nehodě někoho z rodiny, by mohl stát v pozadí poutavého filmu, ale bez dobře uvázaných kudrlinek by nebyl tak ohromující. Snímek Echo je postaven na silné herecké etudě, kterou ale pozvedá ke komplexnější zápletce, díky níž uplatňuje zvrat, který dílo ozvláštňuje jako hvězda na vánočním stromku.

Na krátké ploše tak dovede naznačit hodně z psychického rozpoložení ústřední postavy Caroline, jejích vztazích s rodinou a načnout motivy mezilidské důvěry, mystifikace za účelem obohacení a depresivní nekonečnosti cyklů našeho uvažování.

Adam Fiala