Berlín a Cannes se stěhují do českých měst, v říjnu vypukne přehlídka Be2Can

27.9.2014 at 10:00  •  Posted in Novinky by

Po náročném létu s hollywoodskými blockbustery si budeme moci „vydechnout“ u uměleckých filmů z velkých evropských přehlídek.

 

Únorové Berlinale, květnové Cannes i zářijové Benátky patří mezi vrcholné filmové přehlídky na evropském kontinentu, jejichž vítězové se řadí mezi žhavý materiál, který má cenu vidět. Protože je ale logisticky a finančně poněkud komplikované vyrazit na vlastní cestu po těchto festivalech, je dobrou zprávou, že v letošním roce vznikla iniciativa Be2Can. Pod záštitou distribuční společnosti Film Europe, která dlouhodobě do českých kin přináší výběr snímků napříč evropskými státy, se ve dnech 6. až 15 října koná přehlídka, během níž mohou diváci zajít na některý z patnácti titulů, které letos běželi v Cannes a Berlíně, mezi nimi i vítězové jako turecký Zimní spánek.

Promítání se bude konat ve čtyřech českých městech, takže se netřeba bát pragocentrického přístupu. V Praze nicméně na festivalu spolupracují kinosály Lucerna, Atlas a Evald, v Brně mohou diváci zajít do kina Art, ve Zlíně do Golden Apple Cinemas a Velkého kina a v Českých Budějovicích zamíří do Kotvy. Z hlavní nabídky zaujme vedle Zimního spánku ukrajinský snímek Kmen, který byl v Cannes zařazen na Týdnu kritiky a který je celý vyprávěn ve znakové řeči bez pomocných titulků, či ruský snímek Leviatan, který naznačuje vzájemnou podporu politiky a církve při prosazování neetických diktátorských manýr. Těšit se můžete i na Sbohem jazyku, neboli nejnovější film Jeana-Luca Godarda, Mapy ke hvězdám, poslední film Davida Cronenberga nebo Boj sněžného pluhu s mafií, norská krimi komedie, která je přesně taková, jak název napovídá. Specialitou je zařazení českého filmu Až přijde kocour, s kterým se Vojtěch Jasný ucházel o vítězství v hlavní soutěži v Cannes v roce 1963.

Většinu filmů, které se budou promítat v kinech, tvoří díla z Cannes a Berlína. Přestože název Be2Can značí i Benátky, jejich poměrně pozdní konání je zatím překážkou v zajištění filmů pro českou projekci. Letos se tak diváci musí spokojit s filmem My jsme nejlepší!, který se promítal vloni a v němž se třináctileté dívky ze Stockholmu v osmdesátých letech pokouší založit punkovou kapelu.

Nicméně výjimečnost festivalu Be2Can je zapojení různých platforem. Kinoprojekce jsou pouze jedním projevem, byť se dá říct že nejprestižnějším. Vstupné bude činit 99 Kč. Zároveň probíhá spolupráce se společností O2, aby byl vybraný soubor filmů k dispozici přes službu video-on-demand, a distributor Film Europe využije rovněž svých filmových kanálů k prezentaci na televizních obrazovkách. A zde už se mohou diváci těšit i na snímky, které běžely na všech třech festivalech.

Zákazníci služby O2 TV tak mohou přibližně od šestého října očekávat v nabídce svého operátora padesát ceněných festivalových filmů, které rozšíří dosavadní nabídku o tituly jako Camile Claudel 1915, Diaz: Neuklízej tu krev, Druhý svět, Faust, Iron Sky, Jeptiška, Lurdy, Meteora, Následky lásky, Renoir, Sacro GRA, Shun Li a Básník, Tady to musí být nebo Tango Libre. Nejlákavější trojicí je Velká nádhera, Pozice dítěte a Život Adéle.

Ke zhlédnutí budou tyto a další filmy ve videotéce O2 za poplatek 45 až 55 Kč. K dispozici budou navíc i po skončení festivalu a pořadatelé zatím počítají, že by v nabídce měli setrvat až do dalšího ročníku, kdy by je měli obohatit filmy, které nyní půjdou do kin. Zatímco filmy nabízené skrze O2 patří většinou mezi ročníky 2011 nebo 2012 na Film Europe Channel se počítá se 47 filmy, budou se vysílat i starší snímky jako Fanny a Alexander, Lesní jahody a Sedmá pečeť, dále dva dokumenty o filmových tvůrcích Aki Kairismaki a Občan Ken Loach nebo některé filmy Larse von Trera jako Antikrist, Manderlay a Melancholia.

Zvláštní kategorií je Day and Date, která zahrnuje tři filmy, které si odbudou souběžnou premiéru na všech třech platformách. Jde o Čtyřikrát a Příběh dětí a filmu z Cannes a Free Range – Balada o přijetí světa z Berlína. Minimálně poslední dva zmíněné se vyznačují svým komentářem k filmovému médiu, když Příběh dětí a filmu vytváří úryvku různých filmových děl napříč světem a estonský Free Range si bere za protagonistu filmového recenzenta.

Než vypuknou národnostní přehlídky Das Filmfest a Festival francouzského filmu, mohou diváci využít výjimečnou příležitost deseti říjnových dnů a zhlédnout velké evropské filmy. Chystáme pro Vás soutěž, na níž budete moci vyhrát lístky na představení v rámci Be2Can. Ale kdo by nestíhal, může ho uklidnit, že některé kousky se později objeví ještě v klasické kinodistribuci.

Adam Fiala