Drive 2 nejistý, Řidič se ale možná vrátí!

11.10.2012 at 16:40  •  Posted in Novinky by

Vloni přivedl režisér Nicolas Refn do kin jeden z nejosobitějších a podle diváků i kritiků také jeden z nejlepších snímků roku 2011.

 

Řeč je samozřejmě o filmu Drive. Jelikož šlo o opravdový hit, očekávalo se (i doufalo), že se uskuteční nějaké pokračování, aby se ukojili lační diváci. S touto myšlenkou koketoval i sám Refn, nicméně nakonec ji zamítl. Pro postavu Řidiče to však nemusí znamenat konec, možná se totiž dočká spin-offu

RECENZE filmu Drive

Neočekávaný hit roku 2011

Když přicházel během loňského září do kin film ambiciózního a schopného režiséra Nicolase Windinga Refna (trilogie Pusher), čekala se tradičně kvalitně odvedená práce. Obsazení Ryana Goslinga (Zápisník jedné lásky, Half Nelson) bylo na jednu stranu kvitováno, nicméně našly se pochybovačné ohlasy, zda se pro tuto roli hodí. Jak se později ukázalo, byl to krok zdařilý a bez tohoto talentovaného Kanaďana by film byl poloviční.

Ocenění mu však žádné nepřineslo a podobně dopadl celý Drive. Jediný, kdo získal prestižnější cenu, byl nakonec jen Nicolas Refn, jenž uspěl na festivalu v Cannes. Akademie filmového umění a věd se však rozhodla Drive ignorovat a neobtěžovala se mu udělit byť nominaci. Diváci byli samozřejmě dost překvapeni, nicméně to jen potvrdilo, že tento druh filmů Oscara prakticky nemůže získat. Z ekonomického hlediska se však snímek vyplatil a svůj základní rozpočet 15 milionů dolarů více než zpětinásobil.

Drive se vracet nebude, Řidič možná ano!

Drive byl pro mnohé překvapivým králem roku 2011, a tak bylo pokračování nasnadě. Samozřejmě pouze za předpokladu, že se na místo činu vrátí jak Nicolas Winding Refn, tak Ryan Gosling. Konec sice nebyl tak okatě otevřený, jak je poslední dobou zvykem u klasických hollywoodských bijáků, nicméně prostor pro další vyprávění poskytoval. Naděje tedy byla, ale nyní bohužel prakticky zemřela. drive_a

Refn myšlenku Drive 2 nějakou chvíli zvažoval a ještě před osmi měsíci prohlašoval, že se staly i divnější věci a že je Řidič připravený na další akci. Daleko určitější však bylo aktuální prohlášení, ve kterém rezolutně popřel, že by pokračování Drive mohlo dopadnout. S Řidičem se však nutně loučit nemusíme, neboť Refn nadhodil nápad, že by se tato postava mohla ukázat v jiném filmu. Někoho by třeba napadlo, že by uskutečnil nějaký zajímavý prequel. Režisér tuto ideu nepodpořil, když hovořil o dalších dobrodružstvích, které by mohl Řidič prožívat. Naprosto by se vypustily veškeré události kolem Drive.

Chytí se Řidičův spin-off?

Zpráva, která de facto hovoří o spin-offu dozajista zarmoutila fanoušky Irene, kterou ztvárnila Carey Mulligan (Stud, Never Let Me Go). V případě ignorace událostí z Drive totiž zmizí totiž i veškeré postavy, které se na příběhu podílely. Zejména dámy se tak nedočkají ultra happy-endu, který by byl reprezentován shledáním Irene a Řidiče. Jestli se případný Řidičův spin-off uchytí, to je samozřejmě otázka, na kterou odpoví až budoucnost.

Jestliže se ale role zhostí opět Ryan Gosling, je to více než pravděpodobné. Něco jako Drive 2 se však i tak možná uskuteční. V červnu se totiž rozpovídal autor předlohy James Sallis. Spisovatel totiž hovořil o tom, že se uskutečnily první kroky k přivedení Řidiče opět na filmová plátna, a to podle jeho předlohy The Driven. Zmíněná kniha je čistokrevným pokračováním a příběh se má odvíjet sedm let po událostech Drive a vzhledem k tomu, že Refn se od toho distancuje, dostane případnou režii na starost někdo jiný. Jestliže bude Gosling „svého“ režiséra následovat do spin-offu, i této postavy se bude muset zhostit jiný herec. Většina diváků by však určitě raději viděla pokračování s ověřenými lidmi na placu, než prakticky nový snímek. Bude tedy zajímavé sledovat, kdo ze souboje „Drive 2“ versus „Spin-off Řidiče“ dopadne lépe…tedy pokud oba filmy opravdu vzniknou.

Foto: Blue Sky Film

1 komentář

  1. Martin Kupec / 2.1.2013 at 01:30 /

    Pro mě velmi zajímavý text, díky.

Komentáře jsou zakázány.