Seth MacFarlane moderátorem Oscarů 2013!

3.10.2012 at 16:48  •  Posted in Novinky by

Předávání Oscarů má velice dlouhou tradici a jedná se určitě o nejprestižnější akci, kde jsou odměňovány filmy a jejich tvůrci. Je tedy nepochybnou ctí takový večer moderovat, a to už jen proto, že se dívá kolem čtyřiceti milionů diváků po celém světě. Letos dostal už podeváté možnost Billy Crystal, ale na příští rok už se počítá s neokoukanou tváří, kterou má být režisér Médi Seth MacFarlane!

 

Výsledky Oscarů za rok 2012

Moderátor večera = počet diváků

 

Příští rok se uskuteční už 85. ročník předávání Oscarů, což značí, že je historie nejprestižnější filmové události velice bohatá. Od roku 1929, kdy se uskutečnil první ceremoniál (tehdy ještě nebyl vysílán) uběhlo skutečně hodně času a málokdo si tak vzpomene na první moderátory Douglase Fairbankse (Zloděj z Bagdádu) a Williama C. de Milla (režisér němých filmů podle broadwayských her). Někteří průvodci slavnostním večerem však uvízli v paměti diváků natolik, že se na ně ani nedá zapomenout. V této pozici se totiž vystřídalo mnoho legend, jako třeba Fred Astaire, Laurence Olivier, Frank Sinatra či Charlton Heston. Od devadesátých let však také najdeme velice známá jména jako Whoopi Goldberg, Billy Crystal a Steve Martin.

 

Společnost to je tudíž velice vážená. Není pak divu, že producenti večera nabyli dojmu, že výběr vhodného moderátora velice úzce souvisí se sledovaností. V tomto ohledu se nejvíce vyplatil při jubilejním 70. ročníku v roce 1998 Billy Crystal, který „přitáhl“ přes 57 milionů diváků, což je číslo, ke kterému se od té doby nikdo ani nepřiblížil. O deset let později se naopak sledovanost vyhoupla jen na necelých 32 milionů a producenti si tak drbali hlavu, proč angažovali Jona Stewarta. Jeho pořad The Daily Show sice získával jedno ocenění za druhým a měl mnoho diváků, nicméně kámen úrazu při Oscarech byl patrně v tom, že Stewart je populární hlavně v USA, což diváci ze zbytku světa neocení.

Následující roky proběhly v duchu oživování upadajícího zájmu lidí před televizními obrazovkami. Střídali se herci aktuálně populární (2009 – Hugh Jackman, 2011 – James Franco a Anne Hathaway) a osvědčení harcovníci (2010 – Steve Martin a Alec Baldwin, 2012 – Billy Crystal). Ve výsledku však lépe dopadli herecké stálice než v tu chvíli zářící hvězdy.

 

Plyšák Méďa a Pete Griffin taháky pro mladé

 

Podle zkušeností z posledních let se očekávalo, že bude opět vybrán do moderování někdo, kdo je v současnosti na vrcholu své kariéry. Zejména zástupkyně něžného pohlaví tak napadl určitě Channing Tatum, jenž letos zažívá určitě svůj nejlepší rok. Producenti slavnostního večera předávání Oscarů Craig Zadan a Neil Meron se však rozhodli pro Setha MacFarlaneho, který sice není takový hezoun, nicméně o to větší je to showman. Zadan s Meronem rozhodně nešetří na jeho adresu chválou, když tvrdí, že se jedná o dokonalý výběr do takovéto pozice.

 

Slibují si od něj zejména, že show osvěží a že svým břitkým humorem show pořádně rozjede. Nadšeně se také vyjádřil sám prezident Akademie filmového umění a věd Hawk Koch. Označil MacFarlaneho za nesmírně nadaného a prohlásil, že nemůže být šťastnějším, když se ke kreativnímu týmu Zadana s Meronem přidal právě on. Sám MacFarlane přislíbil, že se pokusí udržet laťku, kterou mu nastavili jeho předchůdci. Dodal také, že je mu velkou ctí moderovat večer.

Tah producentského dua při výběru moderátora je logický a dá se říct, že i dost průhledný. Průzkumy už totiž dlouho prokazují, že si slavnostní večer nenechají ujít zejména starší generace a od MacFarlaneho se očekává, že přitáhne i mladší diváky. Jeho celovečerní režisérský debut Méďa vydělal letos přes 420 milionů dolarů a je nutno poznamenat, že peníze proudily zejména od publika do třiceti let.

 

Seth MacFarlane je neodmyslitelně spjat s animovaným seriálem Griffinovi, který vydatně konkuruje legendárním Simpsonovým, ale je zaměřený spíše starší diváky. Humor je totiž jen o něco méně vulgární a hrubý, než ten který nabízel South Park. Pro děti tedy Griffinovi (ani spin-off Cleveland Show) nejsou určeni, spíš pro puberťáky a lidi, jejichž věk začíná dvojkou (vyjma batolat). A právě tato generace se o udílení cen příliš nezajímá, tudíž je na MacFarlanovi, aby stávající stav změnil.

Trochu nevděčná role vezmeme-li v potaz, že by měl zabavit i starší publikum. Moderování už si však úspěšně vyzkoušel pro Comedy Central, když „rožnil“ postupně Davida Hasselhoffa, Charlieho Sheena a Donalda Trumpa v pořadu Roast of <doplňte jméno=““ rožněného=““>. Živá vystoupení mu také nedělají problémy. Jako komik totiž vystupoval i ve vyprodané Royal Albert Hall a Carnegie Hall.

 

Zdá se tedy, že by mohl být Seth MacFarlane dobrou volbou, což se však potvrdí až při samotném ceremoniálu. Ten se však už nejeví tak daleko, proběhne totiž už za necelých pět měsíců, konkrétně 24. února 2013. Místem konání se už podvanácté za sebou stane multiplex Kodak Theatre (jinak také Dolby Theatre), jenž leží v Hollywood & Highland Center. Kde jinde, než na slavném Hollywood Boulevard, by se také tato akce měla konat.

 

Režisérem televizního přenosu bude už potřetí Don Mischer, který mimo Oscary měl na starost například i úvodní ceremoniál na olympijských hrách v Salt Lake City. Přes veškeré výhrady hnidopichů jsou stále Oscaři nejslavnostnější a největší show ve své kategorii a od příštího ročníku se snad neočekává nic jiného. Tým pracující na ceremoniálu je plný profesionálů, ale tím hlavním jsou samozřejmě filmy. Který bude nejlepším a kdo si odnese sošky v ostatních kategoriích je však zatím ve hvězdách…