Jaké filmy nabídne Festival tibetských filmů? Těšit se můžete na hrané i dokumentární snímky z obou stran Himálaje.
Festival Tibetských filmů a filmů o Tibetu FLIM se koná v pražském kině Aero od 13. do 15. dubna, a to již poosmé. Divákům nabídne celkem osm snímků. Tändzin Cchetän Čhoglä ve svém filmu Dotknout se domova (Bringing Tibet Home) dokumentuje realizaci nápadu v New Yorku usazeného tibetského umělce Tändzin Rigdola dostat rodnou hlínu – v množství větším než velkém – z Tibetu k Tibeťanům v exilu. Dobrodružství s politicko-sociálním přesahem vyústilo v site-specific/land art s 20 tunami propašované tibetské země v Dharamsale, hlavním středisku exilové komunity.
Film Když se Hari ženil (When Hari got married) manželské dvojice Ritu Sarinové a Tändzin Sönama z exilové Dharamsaly přinese sondu do indického života rozpolceného mezi tisíciletou tradicí a moderním životem. Ritu Sarinová a Tändzin Sönam jsou autory oceňovaného snímku Slunce za mraky: boj Tibeťanů za svobodu nebo Stínové divadlo: CIA v Tibetu a mnoha dalších, které měli návštěvníci FLIMu možnost vidět v předchozích ročnících.
Vedle tibetských exilových režisérů se představí i čínsko-tibetská dvojice tvůrců Dan Smyer Yu a Päma Taši s etnologickým dokumentárním snímkem V objetí, zaměřeným na vnímání krajiny a domova v religiózním kontextu z pohledu generací otce a syna ve východním Tibetu. K magnetům festivalu bude patřit hudební dokument Tibet zpívá (Tibet in Song) tibetského muzikologa, absolventa Tibetského institutu dramatických umění v Dharamsale, Ngawang Čhöphela, který za něj zaplatil pobytem v čínských věznicích. Za nahrávání tradiční hudby na tibetském venkově a rozhovory s místními lidmi byl zatčen, obviněn ze špionáže a bez procesu odsouzen k 18 letům vězení. Jeho propuštění po více než šesti letech bylo dosaženo jedině díky mezinárodní podpoře humanitárních a lidskoprávních organizací, hudebníků a nespočetným viditelným protestním akcím tibetského exilu. Film velmi zasvěceně ukazuje vliv politické propagandy na lidovou hudbu a tradiční tibetskou operu a jejich ideologické zneužívání. Získal zvláštní cenu poroty na festivalu Sundance 2009 a dále např. zvláštního uznání poroty na festivalu Jeden svět 2010.
Začátky projekcí během všech tří festivalových dnů vždy od 18 hod. a 20:30 hod. Návštěvníky čeká překvapení v podobě krátkého předfilmu, po projekcích besedy k filmům s hosty, informační a prodejní stánky a občerstvení v tibetském stylu ve foyer. Vstupenky je možno rezervovat přes internet na stránkách kina Aero nebo zakoupit v pokladnách kin Aero, Světozor a Bio Oko.
Festival pořádá ve spolupráci s kinem Aero nestátní nezisková organizace Potala, která se již patnáct let systematicky věnuje zpřístupňování tibetské kultury formou promítání, přednášek, besed, workshopů, výstav, koncertů apod. a pro Tibeťany ve vlastním Tibetu i exilu zprostředkovává charitativní a rozvojovou pomoc.